Jak czyścić espadryle, aby ich nie zniszczyć?

Jak czyścić espadryle? Z pewnością zadajesz sobie to pytanie co sezon. W końcu espadryle nie mają sobie równych, jeśli chodzi o wybór letnich butów. Kochamy je za charakterystyczne plecionki z juty, wygodę i różnorodność. Perfekcyjnie dopełnią zarówno stylizacje casualowe, jak i te bardziej eleganckie. Kluczem jest jednak odpowiednia konserwacja. Sprawdź, jak prać espadryle, by zachowały świeży wygląd przez cały sezon!

Czy espadryle w ogóle można prać?

Nie. Pralka i espadryle to wybuchowa mieszanka, która nie przyniesie nic dobrego. Niektóre rodzaje obuwia można wrzucać do pralki (najlepiej wkładając je wcześniej do woreczka i wyjmując sznurówki). Espadryle rządzą się jednak innymi prawami. Pleciona podeszwa, która każdego lata od nowa kradnie nasze serca, jest bardzo delikatna. Najczęściej wykonuje się ją z naturalnych, wysuszonych włókiem – juty, lnu albo innych roślin. Takie materiały źle znoszą wodę. Wilgoć może sprawić, że poszczególne, zwarte zwoje zaczną się luzować. Plecionki, które straciły swoją zaciśniętą strukturę są wtedy narażone na zniszczenie. Zwłaszcza w kontakcie z energicznie wirującym bębnem pralki. Jeśli więc upierzesz espadryle w pralce, po zakończeniu cyklu prawdopodobnie wyjmiesz popękane obuwie, które nie będzie nadawać się już do użytku. Jeszcze gorzej, jeśli upierzesz espadryle zdobione różnymi aplikacjami. Muszelki, kwiatowe wstawki, perełki czy cyrkonie nie mają szans przetrwać takiej przygody! Co więc zrobić? Przeczytaj, jak wyczyścić espadryle!

Najlepsze sposoby na czyszczenie espadryli

W wygodnych, dobrze dobranych espadrylach chodzisz przez cały dzień. Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, często przemieszczasz się z miejsca na miejsce lub uwielbiasz długie spacery, koniecznie zadbaj o pielęgnację obuwia. Pamiętaj, że wszelkie zanieczyszczenia najlepiej usunąć od razu. Plamy mogą trwale wniknąć we włókna butów, a wyczyszczenie espadryli będzie wtedy sprawiać kłopot. Co więc zrobić, gdy zauważysz skazę? Wiesz już, że pranie mechaniczne odpada. Postaw więc na proste rozwiązania, które nie naruszą delikatnej struktury podeszwy.

Przednią część i cholewką butów możesz z powodzeniem nawilżyć wodą. Uważaj jednak na plecionki! Wilgoć szkodzi naturalnym włóknom. Dlatego mycie espadryli najlepiej ograniczyć do czyszczenia części materiałowej. Jak to zrobić? Wystarczy Ci mała gąbeczka lub szczoteczka z miękkim włosiem. Namocz ją i dodaj odrobinę rozcieńczonego środka do czyszczenia – unikaj jednak silnych detergentów! Najlepiej postaw na delikatny płyn do mycia lub szampon do butów. Jak czyścić espadryle tą metodą? Okrągłymi, subtelnymi ruchami usuń zabrudzenia. Pamiętaj, że agresywne pocieranie plam może sprawić, że wnikną one jeszcze głębiej w strukturę obuwia. Tak samo ostrożnie postępuj kiedy czyścisz inne delikatne obuwie, np. sandałki wykonane z zamszu.

Co z suszeniem espadryli? Jak to zrobić?

Umycie espadryli to dopiero połowa sukcesu. Udało Ci się pozbyć wszystkich zanieczyszczeń, a Twoje buty wydają się nieskazitelne? Nie spoczywaj na laurach! Ważne jest również to, aby we właściwy sposób je wysuszyć. Unikaj stawiania butów na słońcu. Perspektywa szybkiego odparowania wilgoci wydaje się kusząca, ale takie rozwiązanie może tylko zaszkodzić. Intensywne promienie słońca sprawią, że Twoje buty stracą nie tylko kolor, lecz także oryginalny kształt. W rezultacie powstaną na nich wyraźne, nieestetyczne odkształcenia. Uważaj też na kaloryfery i grzejniki. Ciepło błyskawicznie wysuszy espadryle, ale jednocześnie – jak i słońce – zmieni ich kształt.

Najlepiej, jeśli po wyczyszczeniu postawisz buty w suchym, zaciemnionym miejscu. Doskonale sprawdzi się do tego np. kąt pokoju, gdzie nie dotrze światło słoneczne. Jeżeli buty będą jeszcze mokre, połóż pod spód ręcznik. W środku, tuż przy czubku warto umieścić kawałek zwiniętego materiału, tak, aby zachowały pierwotny kształt. Nie próbuj przyspieszać całego procesu – pozwól, by espadryle same pozbyły się nadmiaru wilgoci. Dzięki temu zapewnisz im jak najlepszą pielęgnację. Jeżeli więc szykujesz się na ważne wyjście, koniecznie zadbaj o umycie espadryli dzień wcześniej – zostaw je na noc do wyschnięcia, a rano będziesz cieszyć się perfekcyjnymi butami. Świeża i pachnąca para będzie doskonałym dodatkiem do sukienki lub spódnicy maxi.

Czyszczenie białych i zamszowych espadryli – poznaj skuteczne sposoby

Liczy się nie tylko rodzaj butów, lecz także ich kolor oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Dlatego w pielęgnacji espadryli warto zwrócić na nie uwagę. Czyszczenie białych espadryli wymaga przede wszystkim delikatności – używaj zaufanych środków. Pianki i płyny to niezawodny patent na pozbycie się nieczystości, mogą jednak zostawić ślady na powierzchni Twoich butów. Postaw więc na sprawdzone marki lub produkty, które dobrze znasz. Jeśli jednak chcesz wyczyścić espadryle nowym środkiem, wypróbuj go najpierw na kawałku białego materiału – np. ręczniku lub na innych butach w tym samym kolorze. Jeśli po jakimś czasie nie zauważysz żadnych odbarwień, śmiało użyj produktu do białych espadryli.

Kiedy wybierasz środek do czyszczenia zamszowych espadryli, najlepiej postaw na ten przeznaczony do konkretnego rodzaju skóry. Dzięki temu masz pewność, że produkt stworzono z myślą o Twoich butach. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy pianka lub spray pozostawi odbarwienia, koniecznie zrób wcześniej test! Zaschnięte zabrudzenia najlepiej usunąć specjalną szczotką do zamszu. Gdzie dostać i jak czyścić espadryle tym narzędziem? Znajdziesz je w każdym sklepie obuwniczym – stacjonarnym lub internetowym. Charakteryzuje się ono różnym rodzajem włosia, które pozwolą Ci precyzyjnie pozbyć się resztek ziemi czy włosia. Oprócz niego, na bokach często znajdują się końcówki przeznaczone do czyszczenia brzegów podeszwy – dotrą do każdego zakamarka Twoich butów, dzięki czemu dokładnie wyczyścisz swoje espadryle. Jeśli wolisz domowe sposoby, zastąp narzędzie szczoteczką do zębów.

Zamszowe espadryle możesz też wyczyścić tym, co akurat masz pod ręką. Zmieszaj 1 łyżeczkę kuchennej sody oczyszczonej i 1 szklankę wody i mleka. Taki roztwór to prosty i efektywny sposób na pielęgnacja zamszowego obuwia na lato.

Odśwież swoje espadryle!

Całodniowe eskapady sprawiają, że buty potrzebują odświeżenia. Zwróć uwagę na to, co zakładasz na stopy. Dobrym rozwiązaniem są lekkie, bawełniane skarpetki. Naturalny materiał pochłonie przykre zapachy i ochroni tym samym wnętrze espadryli. Dodatkowo, zapewni Ci komfort – Twoje stopy pozbędą się nadmiaru wilgoci i pozostaną suche nawet pod koniec dnia. Skóra będzie mogła oddychać! Co jednak zrobić, jeśli espadryle wymagają odświeżenia? Oprócz profesjonalnych środków (dezodorantów, sprayów) istnieje wiele innych sposobów. Sprawdzi się tutaj np. nowa wkładka zawierająca włókna z węgla aktywnego. Uniwersalną królową, która będzie niezawodna w odświeżeniu espadryli, jest również soda oczyszczona. Wystarczy, że wsypiesz dużą ilość do środka butów i pozostawisz na noc. Granulki perfekcyjnie wchłoną nieprzyjemne zapachy!

Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja espadryli to klucz do tego, by cieszyć się butami jak najdłużej. Koniecznie sprawdź też, jak czyścić sandały ze skóry i zamszu!