Masz w szafie kilka swetrów, które absolutnie uwielbiasz i chcesz o nie zadbać w sposób, dzięki któremu posłużą Ci jak najdłużej? Nie masz jednak pojęcia, w czym prać swetry, żeby ich nie uszkodzić? Czy pranie swetrów w pralce to dobry pomysł? Jak prać swetry i nie dopuścić do ich mechacenia? Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, tworząc krótki przewodnik po świecie prania. Dzięki tym informacjom łatwiej zatroszczyć się o swoich ulubieńców.
Czy można prać swetry w pralce?
Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ w tym przypadku wiele zależy od modelu Twojego swetra. Właśnie dlatego, zanim zaczniesz wielkie pranie sprawdź dwie rzeczy:
- Po pierwsze: czy sweter może zostać wyprany w pralce? Jeśli nie, to czy dopuszczalne jest pranie ręczne, a może koniecznością będzie pranie chemiczne?
- Po drugie: jakie są zalecenia producenta dotyczące prania, między innymi, w jakiej temperaturze prać swetry?
Wszystkie potrzebne informacje dotyczące prania swetrów zwykle znajdziesz na ich metkach. Dokładnie je przestudiuj i stosuj się do wskazówek producenta. Niewłaściwe czyszczenie swetrów w najgorszym przypadku może zaowocować ich zniszczeniem, a tego byś nie chciała, prawda? Jeśli metka swetra Cię uwiera i dlatego chcesz ją wyciąć lub obawiasz się, że informacje na niej zapisane z czasem po prostu zaczną się spierać i staną się niewidoczne, postaraj się je zanotować. Dzięki temu zawsze będziesz miała do nich dostęp i łatwiej zadbasz o stan swetra. Na metce swetra nie znalazłaś informacji dotyczących prania? W takim razie kieruj się wymaganiami materiałów, z jakich sweter został wykonany.
Jak prać wełniane swetry w pralce?
Omawiając kwestię prania swetrów, zacznijmy w od wełny. Wełna to ceniony materiał a wełniane swetry są bardzo ciepłe, dlatego znakomicie sprawdzą się w czasie jesieni i zimy, kiedy pogoda na zewnątrz czasami potrafi dać się we znaki. Jak prać wełniane swetry w pralce? Jeszcze raz przypominamy, najpierw się upewnij, że pranie w pralce konkretnych swetrów z wełny jest rzeczywiście dopuszczalne. Jeśli tak, stajesz przed pytaniem, w jakim programie prać swetry? Tutaj akurat sprawa jest prosta – jedynym możliwym wyborem będzie specjalny program przeznaczony do prania wełny.
Jeśli Twoja pralka nie ma takiego programu, inną opcją jest ręczne pranie wełnianych swetrów w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Bądź jednak bardzo delikatna. Jak dbać o wełniane swetry? Przede wszystkim, wypranego swetra nigdy nie wyżymaj, to może źle wpłynąć na jego stan. Postaraj się jednak bardzo delikatnie odcisnąć nadmiar wody, nasączony wodą sweter niestety schnąłby bardzo długo. Zrezygnuj również z suszenia wełnianych swetrów na sznurkach, suszarkach itp. Sweter musi być wysuszony leżąc poziomo. To pozwoli na zachowanie jego pierwotnego kształtu. Wełna jest delikatnym materiałem, dlatego postaraj się obchodzić z nim wyjątkowo ostrożnie.
Jak prać swetry z akrylu?
Jak powinno wyglądać pranie swetrów z akrylu? Podobnie jak w przypadku innych ubrań, w pierwszej kolejności koniecznie trzeba sprawdzić metkę i upewnić się, jak prać akrylowe swetry, by nie dopuścić do ich zniszczenia. Bardzo często swetry akrylowe można prać w pralce, ale ostatecznie informacje na ten temat, podobnie jak inne wskazówki na temat prania znajdziesz na metce. Jeśli metka nie zawiera informacji na temat prania swetra, kieruj się zasadami dotyczącymi prania akrylu.
Jak prać swetry z bawełny?
Zastanawiasz się, jak prać swetry z bawełny? Tak samo jak w odniesieniu do poprzedników, wszystkie informacje dotyczące prania najczęściej znajdziesz na metce, a jeśli nie, piorąc miej na uwadze ogólne wskazówki na temat prania bawełny. Co więcej, niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany dany sweter, zwróć uwagę na oznaczenia dotyczące jego suszenia. Czym ryzykujemy, jeśli niewłaściwie wypierzemy sweter? Przede wszystkim, zniszczeniem. Skurczenie, rozciągnięcie lub zmechacenie się swetra to efekty, które mogą uniemożliwić jego noszenie, dlatego dbanie o swetry w pierwszej kolejności powinno polegać na ich umiejętnym praniu. Producent dopuszcza pranie w pralce? Przed wrzuceniem swetra do pralki, wywróć do na drugą stronę. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również włożenie swetra do specjalnego woreczka przeznaczonego do prania. Dzięki takiemu trikowi, zabezpieczysz sweter przed niektórymi uszkodzeniami, jakie może spowodować pranie w pralce.
Jak prać kaszmirowe swetry?
Kaszmir to jeden z tych materiałów, który nie tylko doskonale wygląda, ale ma również niesamowite właściwości. Nawet cienki sweter z kaszmiru może zapewnić Ci przyjemne ciepło. Pranie swetrów z kaszmiru ma ogromne znaczenie dla ich stanu, dlatego jeśli zastanawiasz się, jak prać swetry z kaszmiru, sprawdź metkę i stosuj się do zaleceń producenta lub, w sytuacji kiedy na metce nie znajdziesz wymaganych informacji, postępuj zgodnie z ogólnymi wskazówkami dotyczącymi prania ubrań z kaszmiru.
Jeżeli producent dopuszcza możliwość prania ręcznego, do miski wlej zimną wodę i dodaj dedykowany płyn do prania wełnianych rzeczy. Zwróć uwagę na to, by płyn był możliwie jak najbardziej delikatny. Jak prać ręcznie swetry kaszmirowe? Przede wszystkim, bądź bardzo ostrożna. Niewłaściwe pranie może mieć negatywny wpływ na stan swetra. Zrezygnuj więc z tarcia tkaniny. Sweter wyprany? Na łóżku lub podłodze rozłóż na płasko ręcznik, połóż na nim sweter, a przy pomocy drugiego ręcznika bardzo delikatnie odciskaj nadmiar wody. UWAGA: swetry kaszmirowe nie powinny być suszone na suszarce, wieszaku itp. W grę wchodzi wyłącznie suszenie na płasko, dzięki czemu redukujemy ryzyko, że sweter się zdefasonuje. Bardzo często w przypadku swetrów lub kardiganów kaszmirowych jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest pranie chemiczne. Właśnie dlatego, sprawdzenie metki jest priorytetem.
4 żelazne zasady prania swetrów
Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonany jest sweter, istnieje kilka prostych zasad, na których warto bazować, jeśli chcesz by przetrwał on w dobrym stanie długi czas. O czym koniecznie trzeba pamiętać, zanim zabierzesz się za pranie swetra?
- zawsze czytaj metkę swetra i stosuj się do zaleceń producenta. Co to oznacza? Jeśli producent dopuszcza wyłącznie pranie ręczne, sweter pierzemy ręcznie. Jeśli na metce jest napisane, że sweter może być prany w pralce, ustaw odpowiednie parametry zgodnie z instrukcją producenta. W sytuacji, gdy na metce brak jakichkolwiek informacji na temat prania, postępuj zgodnie ze ogólnymi wskazówkami dotyczącymi prania materiałów, z jakich wykonano sweter.
- Sprawdzaj, z jakiego materiału został wykonany sweter. To oczywiste, że różne materiały pierze się w różny sposób. Jeśli będziesz wiedziała, jaki materiał został wykorzystany w przypadku konkretnego swetra, będziesz wiedziała, jak go wyprać.
- Wybieraj odpowiednie detergenty przeznaczone do prania. Pod tym względem, rynek ma Ci naprawdę wiele do zaproponowania. Niewłaściwie dobrane środki, które, na przykład, będą zbyt silnie oddziaływały na materiał to duży błąd.
- Zwróć uwagę na to, co wkładasz do pralki. Jeśli producent dopuszcza pralnie w pralce i zamierzasz właśnie w ten sposób wyprać swój sweter, uważnie dobieraj pozostałe ubrania, które wrzucić do bębna urządzenia. Po pierwsze: ubrania powinny mieć takie same wymagania dotyczące parametrów prania. Po drugie: nie zapominaj o ryzyku zafarbowania, dlatego sortuj pranie. Po trzecie: dla delikatnych swetrów szczególnie niebezpieczne mogą okazać się ubrania z różnego rodzaju aplikacjami, zamkami błyskawicznymi itp. Elementy takich ubrań potrafią zahaczyć o materiał swetra, niepotrzebnie go uszkadzając.
Co zrobić, jeśli sweter się zmechacił?
Dbanie o sweter ma na celu utrzymanie go w możliwie jak najlepszym stanie. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy mimo wysiłków, sweter się zmechacił? Jeśli jest to pojedyncza sytuacja, z powodzeniem możesz wykorzystać jednorazową maszynkę do golenia i przy jej pomocy delikatnie usunąć zmechacone kulki z powierzchni swetra lub golfa. Musisz jednak pamiętać o zachowaniu bardzo dużej ostrożności, tak by nie uszkodzić materiału.
Inną opcją będzie usunięcie zmechaceń specjalną golarką do ubrań. Jej koszt waha się zazwyczaj od 20 do 80 zł. Nie jest to więc duży wydatek, a umiejętne oczyszczenie swetra może mu podarować drugie życie. Zmechacony sweter nie wygląda tak atrakcyjnie i często może nadawać całej stylizacji niechlujny efekt. Kupując golarkę do ubrań, zwróć uwagę na to, czy jest ona zasilana bateriami czy została wyposażona w zasilanie akumulatorowe i wybierz najwygodniejszą dla Ciebie opcję. Ponadto, na względzie warto mieć również moc golarki, jej budowę – golarka powinna być wygodna w użytkowaniu – oraz okres gwarancji.
ZAPAMIĘTAJ! Niezależnie od tego co chcesz uprać, sweter, spódniczkę, bluzkę, delikatną bieliznę czy koronkowe sukienki, stosuj się do wskazówek, jakie znajdziesz na metce odzieży. Umiejętne pranie ma ogromny wpływ na stan ubrań, dlatego koniecznością jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wszystkie swetry będziesz mogła wyprać w pralce, w przypadku swetrów kaszmirowych nawet pranie ręczne nie zawsze jest dopuszczalnym rozwiązaniem, to sprawia, że analiza metki ma tak szczególne znaczenie. Jeżeli na metce brak jest informacji na temat prania, stosuj się do ogólnych zaleceń dotyczących prania materiałów, z jakich wykonano dany sweter.