Jak usunąć zmechacenia? Podpowiemy Ci, jak dbać o swoje ulubione ubrania!

sposób na zmechacone ubrania

Twoje ubrania brzydko się zmechaciły i nie wyglądają już tak dobrze, jak kiedyś? Można temu zaradzić! Zdradzimy Ci skuteczne sposoby, jak pozbyć się zmechaceń z materiału oraz co zrobić, aby po praniu nie pojawiały się na nich brzydkie kuleczki.

Jakie materiały się mechacą? Odpowiadamy!

Bardzo często sweterki, bluzy czy płaszcze pokrywają się nieładnymi, małymi supełkami przez które ubranie nie wygląda już tak dobrze. Takie zmechacenie może pojawić się zarówno na rzeczach zrobionych z akrylu czy wełny, jak i nawet tych kaszmirowych! Wiele zależy od tego, jak będziesz dbała o konkretne ubrania.

Dlaczego ubrania się mechacą? Rozwiązujemy zagadkę!

Ubrania mechacą się w tych miejscach, w których materiał jest często pocierany np. pod pachami lub na biodrze, gdzie nosisz swoją ulubioną torebkę. Jednak najczęstszym winowajcą jest po prostu pralka – Twój sweterek nie wygląda już tak dobrze, jak na początku przez niewłaściwe pranie! Zbyt wysoka temperatura, wirowanie na wysokich obrotach, niewywracanie ubrań na lewą stronę czy nawet zbyt częste pranie może sprawić, że na ubraniach pojawią się brzydkie kuleczki. Dlatego, zanim wrzucisz jakiekolwiek ubranie do pralki, zerknij na wszytą metkę. Często można znaleźć tam informacje, że danej rzeczy w ogóle nie można prać w pralce nawet na programie delikatnym! Piorąc w odpowiedni sposób, na pewno rzadziej będziesz się musiała męczyć ze zmechaconymi ubraniami!

jak oczyścić zmechacony sweter

Sposób na zmechacone ubrania – co zrobić, by przywrócić im ładny wygląd?

Nie musisz się martwić, jeśli jakaś Twoja rzecz trochę się zmechaciła. Na szczęście da się w prosty sposób pozbyć tego brzydkiego defektu na swetrze, bluzie czy płaszczu. Jak w takim razie pozbyć się kulek z ubrań?

Jak wyczyścić zmechacony płaszcz, aby wyglądał jak nowy?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby wyczyścić zmechacony płaszcz, jest delikatne przetarcie go pumeksem. Jeżeli boisz się, że materiał może się uszkodzić, to delikatniej będzie działał pumeks z założoną na wierzch cienką skarpetą albo starymi rajstopami. Świetnie zadziała też maszynka do golenia (najlepiej, żeby była bez paska nawilżającego). Tym sposobem uda Ci się usunąć nawet najbardziej oporne zmechacenia z każdego materiału, ale musisz być bardzo ostrożna! Wystarczy chwila nieuwagi, by ostra żyletka przypadkowo uszkodziła materiał.

Jak usunąć zmechacenia ze swetra? Nasze sposoby!

By oczyścić zmechacony sweter lub bluzę, możesz zastosować te same metody, co w przypadku płaszcza. Jednak niektóre ubrania są na tyle delikatne, że maszynka do golenia mogłaby je przypadkowo uszkodzić, a pumeks będzie dla nich za ostry. Dlatego warto mieć w domu specjalną golarkę do ubrań, która pozwala na szybkie i bezpieczne pozbycie się szpecących supełków nawet z bardzo delikatnych sweterków.

Co zrobić, żeby ubrania się nie mechaciły? Podpowiadamy!

Wiesz już, jak uratować zmechacony sweter lub płaszcz. Co jednak zrobić, żeby mechacenia tak często się nie pojawiały? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak pierzesz swoje ulubione ubrania – przewracaj rzeczy na lewą stronę, nie ustawiaj zbyt wysokiej temperatury, a kiedy trzeba pierz ręcznie. Pamiętaj też, aby nie wieszać mokrego swetra na grzejniku, bo tak wysuszone ubranie szybciej się zmechaci. Regularnie usuwaj wszystkie brzydkie kuleczki – im jest ich mniej, tym materiał wolniej się niszczy!