Zobacz, jak wyczyścić buty z nubuku, aby pozbyć się kłopotliwych przebarwień

Jak wyczyścić buty z nubuku

Niektóre osoby unikają kupowania butów wykonach z nubuku, jednak większość kobiet „kupuje oczami”. Obuwie z nubuku prezentuje się bardzo luksusowo, dlatego chętnie po nie sięgamy. Botki z nubuku pasują rewelacyjnie zarówno do sukienek  czy szortów jak i do ulubionych jeansów. Nubuk to rodzaj delikatnej skóry.  Często bywa mylony z zamszem, ponieważ jest wizualnie do niego podobny. Wierzchnia warstwa lica nubuku jest szlifowana, dzięki temu zachowuje strukturę delikatnych i miękkich włosków. Obuwie z nubuku prezentuje się świetnie, niezależnie od pory roku, co sprawia, że pożądanym elementem wielu modnych stylizacji, Kobiety chętnie wybierają. Nubuk, ze względu na swoją delikatność, wymaga właściwej pielęgnacji oraz specjalnego czyszczenia. Czy zastanawiasz się, jak czyścić nubuk, aby właściwie dbać o swoje obuwie? Mamy na to kilka sprawdzonych rad! Domowymi sposobami możesz właściwie pielęgnować buty z nubuku, nie wydając przy tym pieniędzy na drogie preparaty.

Kilka porad: czym czyścić buty z nubuku?

Twoje ulubione buty straciły swój dawny kolor? A może pokazały się na nich przebawienia, których nie umiesz się pozbyć? Podpowiadamy, jak wyczyścić buty z nubuku, aby było to skuteczne i bezpieczne. Czyszczenie butów z nubuku nie jest trudne. Należy znać kilka przydatnych tricków, dzięki którym Twoje ulubione buty odzyskają dawny blask. Dzięki zastosowaniu naszych wskazówek Twoje botki czy mokasyny będą wciąż wyglądały rewelacyjnie. Domowe sposoby są sprawdzone, jednak pamiętaj, żeby obchodzić się delikatnie z obuwiem – nie chcesz przecież go uszkodzić! Struktura nubuku jest zbliżona do struktury zamszu, wobec czego sposoby na wyczyszczenie ich są nieco podobne. Koniecznie przeczytaj także czym wyczyścić zamszowe buty.

Czy można czyścić nubuk na mokro?

Za pewne słyszałaś, że nie powinno się czyścić nubuku na mokro. To prawda! Ten rodzaj skóry zdecydowanie nie lubi wody. Dlatego unikaj moczenia go. Jeśli Twoje buty przemokły, powkładaj do środka gazety i pozostaw na noc. Gazety wchłoną wilgoć. Do czyszczenia butów z nubuku użyj delikatnych szczoteczek (może to być np. szczoteczka do zębów w miękkim włosiem) lub gąbek o wysokiej gramaturze. Przecierając w ten sposób, wyczeszesz kurz i pyły oraz pozbędziesz się zanieczyszczeń powstałych z błota. Jest to także idealny sposób na wygładzenie miękkiego włosia, które podczas noszenia może się odkształcić i wyglądać przez to nieestetycznie. Jeśli mimo wszystko Twoje obuwie ma plamy, a Ty zdecydowałaś się użyć wody, sprawdź koniecznie jakimi zasadami należy się kierować – przeczytaj jak wyprać buty w pralce.

Zastanawiasz się, jak i czym czyścić nubuk, aby nie zniszczyć obuwia? Podpowiadamy!

Może wydawać się, że obuwie z nubuku jest trudne w konserwacji, bo przecież nie powinno się używać wody do jego czyszczenia. Jak więc czyścić buty z nubuku? Czym wyczyścić nubuk, aby pozbyć się niechcianych plam? Zdradzimy kilka sprawdzonych i domowych sposobów! Do czyszczenia butów z nubuku użyj białej gumki do ścierania. Tak! Zwykła biurowa gumka sprawdza się rewelacyjnie! Pamiętaj jednak, aby stosować ją jedynie na suchym obuwiu. Gumka szybko usunie zabrudzania z kurzu i mniejsze przebarwienia. Jej pozostałości wyczesz delikatnie miękką szczoteczką do zębów, pamiętaj, aby sprawdzić jej czystość. Wyjątkowo trudne i tłuste plamy posyp talkiem, ale go nie wcieraj. Poczekaj kilka godzin i strzep proszek. Kolejny domowy sposób na czyszczenie butów z nubuku to użycie roztworu wody z octem. Namocz ściereczkę w przygotowanym roztworze, po czym bardzo dokładnie ją odsącz i delikatnie przecieraj zabrudzony nubuk. Pamiętaj także, że regularne przecieranie i impregnacja obuwia z nubuku jest kluczowa dla utrzymania ich w czystości.

A czy wiesz, jak impregnować buty z nubuku?

Pielęgnacja nubuku nie będzie dla Ciebie uciążliwa, jeśli postanowisz regularnie impregnować swoje obuwie. Skóra nubukowa wymaga, aby zaimpregnować ją jeszcze przed pierwszym użyciem obuwia. W tym celu skorzystaj ze specjalnych preparatów do czyszczenia nubuku. Takie środki są dostępne w niemal każdym sklepie z obuwiem. Sprawią że Twoje buty będą zabezpieczone przed osiadaniem się zabrudzeń. Nubuk nie będzie pochłaniał pyłu i kurzy. Regularnie impregnuj obuwie – zapewni to trwałość koloru.

Jak właściwie konserwować buty z nubuku?

Po zakończonym sezonie postaraj się właściwie zabezpieczyć buty i dokonać ich konserwacji. Dzięki temu po kilku miesiącach będziesz mogła cieszyć się nimi ponownie. Właściwie zakonserwowane obuwie nie zmieni koloru, nie pochłonie kurzy leżąc w pudełku. Do tego celu użyj past konserwujących, dedykowanych do skóry nubukowej. Najpierw delikatnie a zarazem dokładnie oczyść swoje buty, a potem przejdź do konserwacji.