Jak szybko wyczyścić skórzane i zamszowe sandały? Sprawdź najlepsze sposoby!

Skórzane i zamszowe sandały to doskonałe obuwie na lato. Wygodne, z miękkiego materiału zapewni Ci komfort podczas całego dnia – nawet tego zabieganego! Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, kochasz sporty lub po prostu często przebywasz na zewnątrz, Twoje buty są narażone na zanieczyszczenia i odbarwienia. Z pewnością zastanawiasz się teraz, jak czyścić skórzane i zamszowe sandały? W tym artykule poznasz szczegóły dotyczące pielęgnacji obuwia. Przekonaj się sama!

Jak wyczyścić sandały w środku?

W pielęgnacji obuwia chodzi nie tylko o zewnętrzny połysk i czystość widocznej powierzchni. W końcu liczy się także to, co w środku. Pamiętaj więc o wkładce! Właśnie na niej mogą gromadzić się zanieczyszczenia i odbarwienia. Jak walczyć z takimi niedoskonałościami? Możesz użyć w tym celu środków do pielęgnacji obuwia. Pamiętaj także, iż wiele zależy od materiału, z jakiego wykonano wyściółkę.

Tekstylne wkładki
Najlepiej czyścić za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Doskonale sprawdzą się do tego płyn do prania lub mycia. Wystarczy, że potrzesz zabrudzone miejsce, a brud łatwo zejdzie z wkładki i osadzi się na gąbeczce. Zaschnięte plamy warto z kolei usuwać domowymi sposobami. Soda oczyszczona lub zwykłe mydło mogą zdziałać cuda!

Wkładki skórzane
Zarówno naturalna, jak i ekologiczna skóra wymagają delikatności. Silne detergenty mogą naruszyć jej strukturę i tym samym uszkodzić wkładkę. Dlatego zrezygnuj z mocnych środków i spróbuj usunąć plamę lekko zwilżoną, ale ociekającą wodą gąbeczką.

Czy sandały można prać w pralce?

Pranie sandałów w pralce to zły pomysł. Zamsz to delikatny materiał z drobnymi włoskami. Kontakt z agresywnym, wirującym bębnem nie tylko je zniszczy, lecz także pozostawi na powierzchni nieestetyczne plamy. Podobnie jest w przypadku skóry licowej, którą należy traktować z jak największą ostrożnością. Jest szczególnie ważne w przypadku jasnego obuwia np. beżowych sandałów. Czyszczenie skórzanych sandałów powinno być delikatne, aby nie uszkodzić butów. Dlatego pamiętaj – sandały i pralka to złe połączenie! Zamiast tego postaw na inne metody np. te domowe.

3 proste, domowe metody na pranie skórzanych i zamszowych sandałów

Domowe sposoby na pranie zamszowych i skórzanych butów to tanie i łatwe rozwiązanie. Najczęściej potrzebujesz produktów, które bez problemu znajdziesz w kuchni lub łazience. Uważaj, tylko by nie przemoczyć obuwia, zwłaszcza tego zamszowego. Inaczej powstaną nieestetyczne odkształcenia, które trudno będzie skorygować. Zatem czym czyścić skórzane sandały? Oto nasze sposoby:

  • wytrzyj plamy bezbarwną, szkolną gumką do ścierania – wystarczy delikatnie potrzeć zabrudzenie
  • kawałkiem skórki od chleba – z powodzeniem zastąpi Ci gąbkę lub ściereczkę, przy czyszczeniu białych sandałów
  • roztwór mleka i 1 łyżeczki sody oczyszczonej – wklep roztwór w zabrudzenie, a po chwili usuń go ściereczką

Odświeżenie skórzanych i zamszowych sandałów – daj butom nowe życie!

Nie tylko zabrudzenia są wrogiem Twoich sandałów, jest nim także woń. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów? Z pomocą znów przychodzą tu domowe sposoby. Zbawienna okaże się soda oczyszczona – wieczorem wsyp jej niewielką ilość do środka butów. Pozostaw swoją parę w suchym, zaciemnionym miejscu. Nocą cząsteczki wchłoną wszystkie nieczystości, dzięki czemu rano przykry zapach zniknie. Wystarczy, że dokładnie usuniesz resztki sody i możesz cieszyć się odświeżonymi sandałami!

Nie tylko wnętrze butów wymaga pielęgnacji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek rysy na obcasie, możesz śmiało zamaskować je bezbarwnym lakierem do paznokci. Dzięki temu zapobiegniesz odrywaniu się poszczególnych kawałków materiału. Szczególnie gdy postawisz na lakierowane sandały na obcasie. Kiedy wybierasz pastę, zwróć szczególną uwagę na jej kolor – musi być maksymalnie zbliżony do odcienia Twoich sandałów. Inaczej na powierzchni powstaną nieestetyczne smugi. Najlepiej, jeśli przed użyciem środka sprawdzisz jego odcień, nakładając malutką ilość na powierzchnię. Koniecznie pamiętaj też, by – pastując buty ze skóry licowej – zadbać również o podeszwę oraz obcas. W końcu one też wymagają uwagi!

Lepiej zapobiegać niż… czyścić, czyli zadbaj o odpowiednią pielęgnację!

Impregnacja skórzanych i zamszowych sandałów to często pomijany krok, a jednocześnie ogromny błąd. Pamiętaj, że pielęgnacja obuwia, powinna zacząć się zaraz po zakupie – nie kiedy dostrzeżesz pierwsze plamy! Taki sposób sprawdzi się nie tylko przy letnim obuwiu, ale także w przypadku białych sneakersów. Najlepiej od razu zaimpregnuj ich powierzchnię profesjonalnym sprayem lub pianką. Środki z łatwością znajdziesz w każdym sklepie obuwniczym. Zadbaj o systematyczność i koniecznie powtarzaj ten zabieg co jakiś czas – wszystkie zalecenia przeczytasz na opakowaniu.

A Ty jak dbasz o swoje buty? Koniecznie poznaj nasze sposoby na to, jak pastować buty. Dzięki temu posłużą Ci na dłużej.