Smoking symbol formalnego, wieczorowego stroju black tie. Wyróżnia się klasą, ale jednocześnie wymaga sporo uwagi. Jak stworzyć kompletną, wpisującą się w oficjalny dress code stylizację? Na jakie okazje zakładamy smoking i o czym należy pamiętać, by nie popełnić gafy? Przedstawiamy Ci dziś kompleksowy poradnik – dowiedz się, jak nosić smoking!
Co to jest smoking? Na jakie okazje należy go zakładać?
Smoking, frak, garnitur… wydawać by się mogło, że to kobiety często stają przed dylematem, co założyć na daną okazję. Tymczasem w eleganckiej modzie męskiej obowiązuje dress code, którego z pewnością warto się trzymać. Więc jak wygląda smoking? Klasyczny model składa się z 4 elementów: marynarki, spodni, kamizelki, koszuli oraz muchy. Marynarkajest zazwyczaj jednorzędowa (zasada jest taka, że im mniej guzików, tym marynarka ma bardziej elegancki charakter), ze szpiczastymi klapami. Kieszenie – w przeciwieństwie do garnituru – nie mają patek, a guziki oraz wierzchnia część wyłogów powleczone są atłasowym, lekko połyskującym materiałem. Takie detale idealnie odzwierciedlają półformalny charakter tego stroju. Spodnie mają klasyczny krój, bez ozdobników w postaci zakładek, zaszewek, szlufek czy klap.
Pora na akcesoria. Kamizelka do smokingu ma specjalny krój, inny niż kamizelka do garnituru. Jest szersza, ma szalowe klapy i dosyć głębokie, przednie wycięcie, dzięki czemu eksponuje koszulę. Wykonuje się ją zazwyczaj z wełny, bawełnianej piki albo jedwabiu. Kiedy nosić smoking? Oficjalne zasady dress code’u mówią, by zakładać smoking wieczorem, a konkretniej – po godzinie 18. Nigdy nie należy nosić go w ciągu dnia, nie sprawdzi się zatem jako strój na wesele, gdy uroczystość rozpoczyna się wczesnym popołudniem. Pamiętaj też, że o ile garnitur jest uniwersalny i pasuje do większości kobiecych strojów – również tych mniej formalnych – smoking dobrze harmonizuje się wyłącznie z sukienkami koktajlowymi, o wieczorowym, szykownym charakterze.
Pas do smokingu – jak założyć i kiedy?
Jeśli nie czujesz się dobrze w kamizelce, możesz zastąpić ją pasem do smokingu. Wyjątkiem jest smoking z mniej formalną, dwurzędową marynarką – wówczas ani kamizelka, ani pas nie są wskazane. Jedwabny pas do smokingu jest kwintesencją elegancji i wieczorowego looku, jednak we współczesnej modzie dopuszcza się również modele z poliestru. Ten dodatek ma szerokie, poziome plisy i jest półformalnym nakryciem talii (oraz alternatywą dla klasycznej kamizelki). Zakładanie pasa smokingowego jest proste – wystarczy ułożyć go wokół talii, a następnie pozaczepiać haftki lub zapiąć metalowy element.
Jakie buty do smokingu?
Zasady dobierania butów do smokingu są żelazne, a zarazem proste i czytelne. Kluczowe są: czarny kolor, prosty fason i skórzany materiał. Smoking, w przeciwieństwie do garnituru, może być noszony wyłącznie ze skórzanymi półbutami w odcieniu głębokiej czerni. Im mniej detali, tym lepiej. Jeśli chodzi o materiał, to może to być zarówno skóra lakierowana (doda stylizacji wieczorowego połysku) jak i klasyczna skóra cielęca lub ekologiczna. W fasonach prym wiodą półbuty męskie oxfordy, choć współczesna moda dopuszcza też loafersy oraz czółenka męskie z jedwabną kokardą – ostatnią opcję uwielbiają miłośnicy stylu retro. Skoro mowa o butach, warto wspomnieć o skarpetkach do smokingu. Zastanawiasz się, jakie modele wybrać? Z uwagi na uroczysty charakter stroju, zdecyduj się czarne, gładkie skarpetki z wysoką cholewką (możesz też wybrać klasyczne podkolanówki). Ważne jest to, by skarpetki zakrywały skórę, również kiedy będziesz siadał lub wchodził po schodach.
Jaka koszula do smokingu?
Tutaj nie możesz sobie pozwolić na eksperymenty. Smoking wymaga białej koszuli i jest to absolutna podstawa w wieczorowym dress codzie. W najbezpieczniejszej, a zarazem najbardziej szykownej wersji, koszula ma guziki ukryte pod gładką plisą. Dopuszcza się jednak możliwość guzików odkrytych, wtedy muszą być utrzymane w biżuteryjnej, jubilerskiej estetyce. Charakterystyczny jest również wykładany kołnierzyk typu wingtip. Mankiety mogą być pojedyncze lub podwójne, z możliwością podpięcia spinek (to tzw. mankiety francuskie). Jak nosić koszulę do smokingu? Przede wszystkim wpuść ją do środka spodni i zadbaj, by materiał gładko przylegał do ciała i nie pojawiały się na nim żadne zagniecenia. Dolne partie koszuli muszą być natomiast dobrze zakryte kamizelką lub pasem.
Jaka mucha i krawat do smokingu?
Wiesz już, że muszka jest jednym z głównych elementów zestawu smokingowego. Pora rozwiać wątpliwości dotyczące krawata do smokingu – nigdy nie można ich łączyć! Smoking to nie garnitur i rządzi się swoimi prawami. Wymaga wiązanej muchy wykonanej z jedwabnego materiału. Kolor muchy musisz dobrać do odcienia, jaki znajduje się na lampasach u spodni oraz klapach marynarki. Najczęściej będzie to klasyczna czerń, chyba że wybrałeś ciemnogranatowy smoking, zwany często modelem midnight blue. Pamiętaj też, że mucha do smokingu nie może być zapinana. Samodzielnie zawiązany model to absolutny must have wieczorowych, pełnych klasy stylizacji. Nie wiesz, jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty i czytelny poradnik – dowiedz się, jak błyskawicznie wiązać muchę.
Szelki do smokingu
Klasyczne spodnie smokingowe nie mają szlufek, w które mógłbyś wsunąć skórzany pasek. Aby utrzymać materiał w ryzach, musisz więc pamiętać o szelkach do smokingu. Jak wybrać odpowiednie? Liczy się przede wszystkim kolor, harmonizujący z odcieniem koszuli. Białe szelki do smokingu to absolutny klasyk, który dodaje stylizacji unikatowego charakteru. Wykonuje się je z jedwabiu, a najbardziej szykowna wersja to ta dekorowana wzorem typu mora, przypominający drewniane słoje. Takie akcesoria możesz wygodnie regulować metalowymi blaszkami i dopasować do swojego wzrostu. Pamiętaj, by miały zapięcie na guziki – żabki czy metalowe haczyki odejmą szelkom elegancji.
Spinki do smokingu
Spinki są wisienką na torcie szykownej stylizacji. Niepozorne, ale jakże stylowe – każdy mężczyzna obeznany z formalnym dress code’m zwraca na nie uwagę. Spinki do smokingu powinny mieć dyskretny kształt. Wielbiciele minimalizmu decydują się zazwyczaj na srebrne lub złote spinki do smokingu lub modele ze stali szlachetnej. Wyznacznikiem elegancji będą także spinki z masy perłowej, która zjawiskowo zaprezentuje się na tle śnieżnobiałej koszuli. Pamiętaj, by umiejętnie operować dodatkami. Odcień szpilek powinien być dobrze dopasowany do odcienia zegarka, o czym przeczytasz za chwilę. Unikaj natomiast spinek kolorowych, humorystycznych, o rzucającym się w oczy designie – tutaj klucz tkwi w prostocie.
Zegarek do smokingu
Zegarek męski to kwintesencja elegancji i klasy, dlatego warto włączyć go do stylizacji ze smokingiem w roli głównej. Choć nie jest to obligatoryjne. Kluczem dobierania zegarka do smokingu jest prostota. Najlepiej wybieraj minimalistyczne modele, z okrągłą, subtelną tarczą i koniecznie czarnym, skórzanym paskiem. Metalowe detale na tarczy lub kopercie powinny być natomiast dopasowane do spinek, które przecież również znajdują się tuż przy dłoni. Dzięki temu stylizacja będzie spójna, a Ty udowodnisz, że zadbałeś o nią w każdym detalu.