Istnieją takie ubrania, które każda kobieta powinna mieć w swojej szafie. Jednym z nich jest dobrze dobrana marynarka lub żakiet. Możesz założyć je na ważne spotkanie, narzucić na sukienkę, kiedy wybierasz się na wesele albo użyć w innej sytuacji, która wymaga eleganckiego stylu. Jednak nie każdy wie, jaka jest różnica między marynarką a żakietem. Chcesz poznać ten sekret?
Dlaczego marynarki nazywamy tak, a nie inaczej?
Marynarka kojarzy się z typowo męską częścią garderoby, chociaż teraz z powodzeniem noszą ją także kobiety. Swoją nazwę wzięła od ubioru, którego na statkach używali marynarze. Po wielu latach to eleganckie ubranie wkroczyło również na ląd i nazwa marynarka zaczęła oznaczać po prostu górną część garnituru. Marynarki zwykle stanowią komplet ze spodniami i zazwyczaj są szyte z tego samego materiału i w tym samym kolorze. Charakteryzuje je prosty, wręcz formalny krój, nie są taliowane ani nie mają żadnych szczególnych dodatków (może poza guzikami, które mogą stanowić rodzaj ozdoby). Ważną cechą marynarki jest to, że ma podszyte kieszenie, które są zwykle dodatkowo zaszyte od góry. Ten dodatkowy element sprawia, że ubranie nie traci swojej formy i nie zaczyna się brzydko rozciągać. Jeżeli masz ochotę, możesz oczywiście rozpruć te kieszenie i ich normalnie używać.
Żakiet to typowo kobiece okrycie!
Jeżeli chodzi o żakiet, to raczej żaden mężczyzna go nie założy! Został on bowiem zaprojektowany z myślą, by podkreślać wszystkie atuty kobiecego ciała. Posiada wyraźne wcięcie w talii i właśnie ten detal sprawia, że jest tak dobrze dopasowany do figury. Ten typ ubrania zwykle jest sprzedawany bez kompletu, czyli bez dopasowanego kolorem dołu. Oczywiście na bardziej oficjalną okazję możesz połączyć biznesowy żakiet ze spódnicą lub spodniami z tego samego materiału. Jeśli chcesz założyć żakiet podczas wypadu z przyjaciółmi, to bez problemu możesz dobrać do niego jeansy, jakąś ciekawą bluzkę oraz szpilki lub nawet sportowe buty. Wszystko zależy tylko od tego, na jaką okazję dobierasz daną stylizację.
Czym się różni żakiet od marynarki?
Różnice pomiędzy marynarką a żakietem są dość subtelne. Kluczową sprawą jest przede wszystkim taliowanie żakietu oraz prosta forma marynarki. Jednak po bardzo wielu latach utarło się, że te dwa słowa są często traktowane jako synonimy i używane wymiennie. Nie zdziw się więc, jeśli natkniesz się gdzieś np. na dopasowane w talii ubranie, które zostanie opisane jako marynarka. Żakiet często nazywa się też po prostu damską marynarką. Jeżeli się pomylisz i przez przypadek nazwiesz żakiet marynarką lub marynarkę żakietem, to naprawdę nic złego się nie stanie. Nawet największe marki mają z tym niekiedy problem!
Najważniejszą sprawą jest dobranie odpowiedniego kroju do Twojej sylwetki. Ubrania o klasycznej formie będą stanowiły świetną bazę do wielu stylizacji. Obojętnie czy wybierzesz krótszy i dopasowany żakiet, czy dłuższą marynarkę o prostym kroju, z łatwością skomponujesz je z różnego typu spódnicami, spodniami czy jeansami. Ostatnio bardzo modne są żakiety i marynarki oversize, które sprawiają wrażenie odrobinę za dużych. Tego typu ubrania będą świetnie pasować na luźne, swobodne wypady. Można je łączyć z dopasowanymi jeansami, obcisłymi spódnicami, a nawet legginsami czy krótkimi spodenkami podczas ciepłych miesięcy.
Marynarka czy żakiet – kiedy je zakładać?
Wiesz już, czym różni się marynarka od żakietu. Tylko kiedy lepiej sięgnąć po jedną, a kiedy po tę drugą sztukę odzieży? Czy na oficjalne wyjścia lepiej ubrać żakiet, czy marynarkę? Wszystko zależy od tego, czy chcesz podkreślić swoje kobiece kształty, czy raczej postawić na coś o prostym kroju. Zadaniem żakietu jest wyraźne zaznaczanie wcięcia w talii, więc doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie bardzo kobiecej stylizacji. Za to marynarka ma dużo bardziej formalny krój, nie jest zazwyczaj zbyt mocno dopasowana i będzie nadawać stylizacji odrobinę męskiego charakteru.