Jak usunąć rdzę z ubrania?

jak usunąć rdzę z ubrania

Nawet dbając o swoje ubrania i starając się je zabezpieczać przed zabrudzeniami, nie zawsze jesteś w stanie uniknąć ich w 100%. Właśnie z tego powodu, często stajesz przed pytaniem: czym usunąć klej z ubrania, a plamy z kleju potrafią być niezwykle uciążliwe. Jeżeli dodatkowo farbujesz włosy, pewnie już nie jeden raz zastanawiałaś się, czym zmyć farbę z ubrania, które jest Twoim ulubionym ciuchem. A co z rdzą? Jak skutecznie możesz pozbyć się plamy z rdzy? Podpowiadamy!

Czym usunąć rdzę z ubrania?

Nie masz pojęcia, jak usunąć plamy z rdzy? Istnieje kilka domowych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Musisz jednak pamiętać, że rdza na ubraniu potrafi być trudną do wyczyszczenia plamą. Jeśli mimo ostrożności na Twoim ubraniu pojawiło się zabrudzenie spowodowane rdzą, sięgnij najpierw po proszek do pieczenia. Ten artykuł znajduje się w większości polskich domów, a w razie potrzeby możesz go szybko kupić w najbliższym spożywczaku. Jak usunąć plamę z rdzy na ubraniu za jego pomocą? Bardzo ostrożnie i delikatnie natrzyj powierzchnię plamy proszkiem do pieczenia. Poczekaj chwilę aż proszek zacznie działać, a potem upierz ciuch. 

Jak pozbyć się rdzy z białego ubrania?

Niestety, plamy z rdzy na ubraniu spędzają Ci sen z powiek? Możesz spróbować się ich pozbyć za pomocą odplamiaczy do białych ubrań, które są dedykowane właśnie tego rodzaju plamom. Zanim jednak zastosujesz odplamiacz, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze: sprawdź, czy dany odplamiacz do białych ubrań może być stosowany w przypadku materiałów, z których zostało uszyte zaplamione ubranie.

Po drugie: drobiazgowo stosuj się do wskazówek producenta. To pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo Twoich białych ubrań. Opcjonalnie, jeśli nie chcesz samodzielnie pozbywać się tak trudnej do wywabienia plamy, odwiedź pralnię chemiczną i zapytaj, czy pralnia podejmie się wykonania takiej usługi.

jak wyczyscic rdze z ubrania

Jak usunąć rdzę z kolorowego ubrania?

Nie zapominaj, że domowe sposoby na to, jak sprać rdzę z ubrania wymagają dużej dawki rozsądku. Stosując je, zachowaj ostrożność. Ryzykujesz, że ubraniach pojawią się nieestetyczne plamy wyblakniętego, wypłowiałego materiału, materiał w tym miejscu zmieni swój kolor itp. Zanim zastosujesz proszek do pieczenia na plamę z rdzy (bądź jakąkolwiek inną domową technikę jej wywabiania), koniecznie wcześniej przeprowadź próbę, która pozwoli Ci sprawdzić, czy materiał ubrania nie zostanie zniszczony. Pamiętaj, taką próbę musisz wykonać na tej części zaplamionego ciucha, której nikt nie będzie w stanie zobaczyć. Jeżeli Twoje ubranie nie zostało wykonane z delikatnych, łatwych do zniszczenia materiałów, możesz wypróbować też trik ze zwyczajną kuchenną solą. Nie zapominaj jednak, że sól będzie najlepiej działała na nowe plamy, które jeszcze nie zdążyły zaschnąć. Miejsce, w którym ubranie zostało ubrudzone rdzą posyp solą i zostaw na chwilę, dając soli szansę się wykazać.

Jak usunąć rdzę z butów?

Wiesz już co zrobić, jeśli rdza pojawi się na Twoich ubraniach, ale jak wywabić plamy z rdzy na butach? Najlepiej udać się do profesjonalisty – samodzielne usuwanie plam może spowodować zniszczenie delikatnej powierzchni Twoich butów. Warto więc poprosić o pomoc zakład szewski, który może pomóc doprowadzić Twoją parę do idealnego stanu. W miarę możliwości jednak staraj się nie dopuszczać do sytuacji, w których istnieje ryzyko zaplamienia obuwia. Warto mieć jedną parę starych butów, które będziesz mogła wykorzystać do prac domowych, bez obawy o ich zniszczenie. Musisz niestety liczyć się z tym, że nie każdą plamę ostatecznie da się usunąć z butów lub z ubrań, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zapobieganie.

ZAPAMIĘTAJ! Jak sprać rdzę? Plamy z rdzy potrafią być wyjątkowo oporne, dlatego staraj się ich unikać. Jeśli jednak mimo wszystko Twoje ubrania zostaną zaplamione rdzą, możesz wykorzystać profesjonalny odplamiacz do ubrań, przeznaczony właśnie do plam z rdzy, ale UWAGA, zawsze sprawdzaj czy taki odplamiacz może być zastosowany w przypadku konkretnych materiałów, czy możesz go wykorzystać zarówno do białych, jak i kolorowych ubrań i w jakich przypadkach odplamiacz nie może zostać zastosowany. Poza tym, stosuj się drobiazgowo do wskazówek producenta danego preparatu.