Mówi się, że jest „nową czernią”. I choć znamy ten odcień od zawsze, to dopiero od kilku sezonów kobiety zaczęły robić dla niego więcej miejsca w swojej szafie i przy okazji wymieniać ciemną garderobę. Dlaczego? A chociażby dlatego, że kobaltowa barwa przepięknie współgra z każdym typem urody oraz karnacji, a gdyby tego było mało, dodatkowo dodaje nam świeżości. Ponadto kobaltowy kolor już od zeszłej jesieni króluje na wybiegach (zobaczyłyśmy go w kolekcjach gigantów, takich jak Michael Kors, Boss i Awake), a i nic nie wskazuje na to, by wiosną miał opuścić szeregi najświeższych trendów (rzuć tylko okiem na letnie propozycje Niny Ricci czy Elisabetty Franchi). Czy Ty też nosisz kobaltowe ubrania? Jeśli nie, polecamy szybko nadrobić te zaległości. Nie masz jednak pomysłu na to, w jaki sposób stworzyć kobaltowe stylizacje? Niech zatem nasz artykuł będzie modowym kołem ratunkowym. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy kilka przepisów na niepowtarzalne looki z tą barwą w roli głównej. Gotowa na nową lekcję stylu ?
Kobalt – jaki to właściwie kolor?
Tematu kobaltowego koloru nie możemy zacząć inaczej, niż od określenia, jaka właściwie barwa kryje się pod tym pojęciem. A zatem? Chodzi o jeden z odcieni koloru niebieskiego. Barwę tę zaliczymy do chłodnych. Z jakich kolorów powstaje? Z błękitu i odrobiny czerwieni. I choć odcień ten jest dość intensywny, zdecydowanie nie można odmówić mu klasy i elegancji. W związku z tym rewelacyjnie sprawdzi się on na wieczorowych kreacjach (satynowa maxi z rozcięciem w tym odcieniu z pewnością zrobi furorę na niejednym przyjęciu). Jeśli jednak chcesz go nosić w ciągu dnia, również masz zielone światło. Kobaltowy garnitur doskonale zaprezentuje się na garniturze (możesz założyć go do biura czy na rozmowę kwalifikacyjną), jak i na zwiewnej sukience.
Kobaltowy a chabrowy? Sprawdzamy, jaka jest różnica pomiędzy tymi odcieniami!
Kobaltowy odcień bardzo często mylony jest z chabrowym. I mimo że obie te barwy na pierwszy rzut oka są trudne do rozróżnienia, istnieje między nimi subtelna różnica. Jaka? Chabrowy odcień jest trochę jaśniejszy i delikatnie wpada w fiolet. Kobaltowemu natomiast bliżej jest do granatu. Zastanawiasz się, na jakie okazje wybrać kobaltowy, a gdzie lepiej zaprezentuje się chaber? Cóż, jak już wspomniałyśmy różnica między nimi nie jest duża, jednak kobalt zdecydowanie lepiej wybrać na eleganckie przyjęcia i wydarzenia, gdzie szczególną wagę trzeba przyłożyć do stworzenia stonowanych looków. Chaber natomiast jest nieco bardziej „radosnym” odcieniem, dlatego będzie strzałem w dziesiątkę na przykład na wesele czy wieczór w klubie z przyjaciółkami.
Kolor kobaltowy a szafirowy? Jak rozróżnić te dwie barwy?
Niemniej chabrowy kolor to nie jedyna barwa, z którą często myli się kobaltowy kolor. Z jaką jeszcze barwą utożsamiamy naszego kolorystycznego bohatera? Z szafirem. I wcale nas to nie dziwi, ponieważ między tymi dwoma kolorami różnica jest jeszcze mniejsza. Jak więc oddzielić kobalt od szafiru? Ten drugi odcień będzie odrobinę ciemniejszy – może również wpadać w szarość. Warto wiedzieć, że oba kolory rewelacyjnie podkreślą urodę kobiet o zimnym odcieniu skóry, a także tych, które mogą pochwalić się stonowaną urodą. Obie barwy są szalenie eleganckie i pięknie zaprezentują się o każdej porze roku. Dodatkowo szafirowy kolor można być alternatywą dla czekolady lub czerni.
Dla kogo jest najlepszy kolor kobaltowy?
Zastanówmy się teraz, komu do twarzy jest w kobaltowym kolorze. A zatem? Jak już wspomniałyśmy na początku artykułu, w tym odcieniu niebieskiego dobrze będzie każdej z nas. Wszystko dzięki temu, że barwa ta rewelacyjnie współgra z większością typów urody oraz karnacji. Wyjątkiem może być kontrastowe lato – jeśli masz właśnie taką urodę, lepiej stawiaj na bluzki, kolczyki i swetry w zimniejszej tonacji, np. z domieszką szarości. Kobalt możesz z kolei nosić jako dół – spodnie, kobaltową spódnicę o kroju komplementującym Twoją figurę lub kobaltowe szpilki. Kobaltowy zjawiskowo wygląda na kobietach o delikatnym typie urody. Jeśli więc masz śniadą cerę i ciemne włosy lub oczy i włosy w jasnym odcieniu, śmiało stawiaj na kobalt, zwłaszcza blisko buzi. Żywy, mocno energetyzujący kolor doda Ci energii, a jednocześnie nie przyćmi subtelnej urody. Za co jeszcze kochamy kobalt? Większość odcieni niebieskiego, w tym również nasz dzisiejszy bohater, odświeżają nasz wygląd. Jeśli więc zdarza Ci się zarywać noce, warto mieć w pogotowiu bluzkę czy koszulę w tym kolorze. Niebieski uznaje się też za kolor wzbudzający zaufanie. Przyda się więc na konferencjach czy rozmowach kwalifikacyjnych. Świetnym pomysłem będzie też założenie kobaltowej koszuli czy bluzki na randkę! Ten odcień nie pogrubi Cię, ani nie postarzy – możesz więc śmiało sięgać po niego niezależnie od wieku oraz rodzaju sylwetki.
Jaki kolor pasuje do kobaltowego? Oto najgorętsze połączenia kolorystyczne
Przekonałyśmy Cię do koloru kobaltowego? Mamy nadzieję, że tak i że tak, jak i my, chętnie wkomponujesz go do swoich stylizacji. Zastanawiasz się teraz pewnie jednak, co pasuje do kobaltowego odcienia? Specjalnie dla Ciebie sprawdziłyśmy, jakie inne kolory stworzą z nim zgrane duety. Jakie kolorystyczne połączenia są więc hot? W pierwszej kolejności wskażemy oczywiście na nieśmiertelną i nigdy nie wychodzącą z mody klasykę. Kobaltowe ubrania możesz więc miksować z bielą, beżem, kremem, szarością lub czernią. Kobaltowy odcień pięknie będzie współgrał także z innymi, głębokimi i stonowanymi barwami, takimi jak na przykład: bordo, ciemna zieleń, musztarda czy czekolada. Wolisz jednak bardziej nowoczesne rozwiązania? Koniecznie postaw na total look. Co to znaczy? Chodzi o założenie kobaltowego koloru od stóp po czubek głowy (wszystkie elementy stylizacji mogą być w odcieniu kobaltu lub też w outficie mogą pojawić się różne odcienie niebieskiego). Chcesz bardziej pobawić się modą? Zdecyduj się na połącznie kobaltu z intensywnymi barwami, takimi jak na przykład: fuksja, żółć, pomarańcz czy czerwień. Kobaltowe ubrania dobrze zaprezentują się też w towarzystwie metalicznych tkanin – szczególnie tych złotych. A czy istnieje jakiś odcień, z którym lepiej jest nie miksować kobaltowego koloru? Niespecjalnie – choć wyżej wymienione barwy okażą się na pewno najlepszym rozwiązaniem.
W jaki sposób zbudować modne stylizacje z kolorem kobaltowym w roli głównej?
A teraz przyszedł czas na praktykę. Jak zbudować modne kobaltowe stylizacje? Z całą pewnością odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Twój look ma mieć charakter casualowy? Zimą polecamy wybrać oversize’ową bluzę w tym odcieniu i połączyć ją z lateksowymi, granatowymi spodniami. Do tego dołóż koniecznie sznurowane, beżowe botki. A jak wygląda alternatywa dla tego zestawu? Spróbuj takiej kombinacji: luźna, kobaltowa sukienka w stylu baby doll w miksie z czarnymi, krótkimi śniegowcami. A jak nosić na co dzień kobalt letnią porą? W tym przypadku możemy polecić Ci zestaw zbudowany z kobaltowej mini z falbanami, błękitnego sweterka z dekoltem „V” na plecach oraz białymi trampkami. Niezłym pomysłem okaże się także mieszanka kobaltowych spodni typu slouchy z krótkim, asymetrycznym topem w odcieniu żółtym i słonecznymi klapkami z aplikacją. A w jaki sposób stylizować kobalt do biura? Jesienią postaw na niebieską sukienkę koszulową o długości midi oraz czarne kozaki na słupku. Inna opcja? Do granatowej, ołówkowej spódnicy dobierz kobaltową koszulę z bufiastymi rękawami i wiązaną pod szyją kokardą w rozmiarze XXL białe botki na szpilce. Zastanawiasz się jeszcze, jak stworzyć niepowtarzalne outfity z kobaltowym kolorem w roli głównej na wieczór? Zimą wybierz kobaltowy garnitur i dodaj do niego cieliste botki na szpilce. Kochasz looki, gdzie sukienka gra pierwsze skrzypce? Postaw na kobaltową tubę z bufiastymi rękawami i połącz ją z czerwonymi szpilkami. Latem doskonałym duetem elegancki, kobaltowy garnitur oraz wiązane, złote sandały na szpilce – to efektowny i ultramodny look na wesele! Pięknie zaprezentuje się również rozkloszowana minisukienka z romantyczną falbaną w tym odcieniu, zestawiona z beżowymi szpilkami w szpic i kremową kopertówką.
Jakie dodatki w kolorze kobaltowym będą najlepszym wyborem?
Kobaltowe ubrania czy buty z pewnością przykuwają uwagę i najczęściej odgrywają główną rolę w całej stylizacji. Jeśli więc na co dzień stawiasz raczej na klasykę oraz looki o stonowanym charakterze, możesz nie być przekonana do tego odcienia. Nie musisz jednak rezygnować z kobaltu. Wręcz przeciwnie – postaw na kobaltowe dodatki! Takie akcesoria wprowadzą do Twojego outfitu niebanalny, ale niczego nienarzucający akcent. Ożywią strój, lecz go nie przytłoczą. My uwielbiamy kobaltowe torebki – zarówno te codzienne, typu shopper, hobo lub tote bag, jak i szykowne, welurowe kopertówki z pikowaniem czy ponadczasowe kuferki na cienkim łańcuszku. Taka torebka wygląda czarująca w zestawieniu z klasyczną małą czarną. Możesz też dodać ją do granatowej sukienki o ołówkowym kroju. Te dwa odcienie niebieskiego stworzą zjawiskowy duet, świetny na wieczorne wyjścia, imprezy czy koktajlowe okazje.
Uwielbiasz sportowe albo miejskie looki? W Twojej garderobie nie może zabraknąć miejsca na kobaltowe skarpetki. Doskonale sprawdzą się one jesienią oraz wiosną, kiedy bazą Twojej stylizacji są spodnie ¾ lub 7/8 oraz trampki z niską cholewką, buty sportowe lub kultowe już sneakersy. Do outfitów o nieco bardziej eleganckim charakterze warto włączyć kobaltową apaszkę o gładkim wzorze lub zdobioną drobnym printem. Zgrabnie ozdobi szykowny, dwurzędowy płaszcz w klasycznym odcieniu, np. głębokiego granatu, czerni lub supermodnego camelu. Kobalt święci również triumfy w biżuterii. Wybierają go zarówno kobiety uwielbiające stylizacje glamour, jak i te szukające biżuterii o casualowym charakterze. Jeśli szykujesz się na ważne wyjście, a w Twoim stroju na pierwszy plan wybija się sukienka koktajlowa, wybierz wiszące, srebrne kolczyki z kobaltową aplikacją. Jasny żakiet z subtelnymi drapowaniami dopełni cały look, a jednocześnie podkreśli efektowny kolor kolczyków. Możesz też zdecydować się na kobaltową bransoletkę – w casualowej wersji wybierz model na cienkim, kobaltowym rzemyku, a latem wybierz ten zdobiony koralikami o takiej barwie.
Szukasz jeszcze więcej inspiracji z niebieskim kolorem? Przeczytaj też, z czym łączyć kolor granatowy!