Wernisaż, czyli uroczyste otwarcie wystawy prac – mniej lub bardziej znanego artysty, a nawet studenta kończącego uczelnię artystyczną – przyciąga tłumy wielbicieli sztuki. Ludzi, którzy na ogół cenią sobie piękno, mają wysublimowane poczucie stylu i pojęcie o podstawowych zasadach estetyki. Tak przynajmniej powinno być. Jak jest w rzeczywistości? Różnie, zależy od wernisażu, wielkości nazwiska artysty, gatunku, który reprezentuje, a nawet miejsca, w którym impreza się odbywa. Jedno jest pewne: każdy wernisaż to prawdziwa rewia mody! Garnitur i elegancka sukienka są nadal dobrze postrzegane, ale nie w każdym gronie. Na wernisażu prac osoby, która obraca się w kręgu współczesnej i nowoczesnej bohemy artystycznej, taki outfit będzie postrzegany jako modowe faux pas. Mniej istotne jest czy wybierasz się na wernisaż prac fotograficznych, malarskich, rysunku czy eksperymentalnych instalacji. W naszym tekście znajdziesz praktyczne porady i sprawdzone stylizacje, na co zwrócić uwagę, gdy szykujesz się na wernisaż.
Wernisaż: nasze propozycje stylizacji
Jak już wspomnieliśmy, to, na jaką kreację powinniśmy się zdecydować, udając się na wernisaż, wcale nie jest takie oczywiste. Musimy mieć na uwadze kilka czynników: okoliczności towarzyszące imprezie, rodzaj sztuki, to, czy jest to wernisaż otwarty czy zamknięty, czy odbywa się na zewnątrz, czy w zamkniętej przestrzeni. Powinniśmy zwrócić również uwagę, czy autorem prac jest uznany artysta, który tworzy w nurcie akademizmu, czy ekstrawertyk, którego kochają hipsterzy. Możesz puścić wodze fantazji, choć zbyt wielki luz może zostać odebrany jako ignorancja i zniewaga. Lepiej postawić na elegancję z nutą fantazji. Mile widziane będą np. finezyjne dodatki. To, że wernisaż prac odbywa się w zamkniętej galerii, nie oznacza, że masz zrezygnować z kapelusika z prostą ozdobą na otoczce. Załóż prostą, ciemną sukienkę maxi, buty na platformie i słupku, wiśniowy kapelusz z etnozawieszką. Na ramiona zarzuć zawadiacko kolorowy i szeroki szal.
Świat mody garściami czerpie inspiracje z sal wielkich galerii sztuki. W latach 60. ubiegłego wieku bardzo dużą popularnością cieszyły się krótkie, białe sukienki w kształcie litery A, ozdobione geometrycznymi wzorami, a dokładniej w duże, kolorowe kwadraty (czerwone, żółte, niebieskie w czarnych obwolutach). Strój ten bezpośrednio nawiązywał do popularnych obrazów Pieta Mondriana i przedstawicieli szkoły De Stijl. Kobiety kochały zestawiać krótkie sukienki z długimi, często białymi kozakami i okrągłą, plastikową biżuterią – grubymi bransoletkami i kolczykami kołami. Z pewnością wykażesz się smakiem i wiedzą na temat modowej historii i sztuki, jeśli sięgniesz po “artystyczne” inspiracje.
Nietuzinkowa sukienka w duże, geometryczne wzory, z wysokimi i “trójkątnymi” ramionami będzie prawdziwym hitem wieczoru. Będzie się znakomicie prezentowała w świeżych kolorach, np. białym i cytrynowym, ale możesz postawić także na ciemne, kontrastujące ze sobą barwy.Chcesz zdecydować się na odważny look? Postaw na styl femme fatale! Wybierz ciemne obcisłe spodnie z wysokim stanem, dopasowaną, krótką marynarkę zapinaną na ozdobne guziczki. Wybierz czerwone dodatki: czerwone szpilki, szminkę i czerwony kapelusz z czarną otoczką. Możesz też założyć koszulę w drobne aplikacje lub w jednolitym kolorze. Całość uzupełnij zawadiackim krawatem! Zamiast czarnego, stonowanego kompletu, możesz ubierać jasną garsonierę z luźnymi spodniami w kant i marynarką z dwurzędowymi guzikami. Do tego kapelusz i szpilki. Możesz zaszaleć z kolorowym makijażem, który doda Ci kobiecego powabu i artystycznego sznytu.
Jeśli kochasz styl retro i chcesz pozostać przy “męskiej” stylizacji, polecamy ubrać sztruksowy komplet w odcieniu burgundu: długie dzwony, krótką i dopasowaną marynarkę, podkreślającą talię, taką samą kamizelkę i białą koszulę z żabotem! Do takiego outfitu pasować będą buty na wysokim słupku. Raczej unikaj noszenia jeansów, chyba że wybierasz się na wernisaż młodego artysty, któremu bliska jest hipisowska filozofia lub punkowa estetyka. Postrzępione jeansy, ciekawa marynarka w kolorowy deseń i bardzo naturalny look mogą okazać się modowym strzałem w dziesiątkę.
Wernisaż prac malarskich
Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, na jaki rodzaj wernisażu się wybierasz. Ważniejszy jest nurt sztuki, w jakim działa artysta, popularność jego nazwiska czy miejsce, w którym odbywa się pokaz prac. W galerii sztuki malarskiej, gdzie wystawiane są tradycyjne dzieła największych mistrzów pędzla, lepiej jest nie ryzykować i zrezygnować z fantazyjnych stylizacji. Raczej postaw na elegancki i klasyczny outfit. Możesz natomiast bawić się dodatkami: biżuteria, stylowe torebki, piękne broszki dodadzą ci wdzięku i wyróżniają na tle tłumu. Mała czarna jest najwierniejszą przyjaciółką każdej kobiety: zawsze modna, nadaje się na każdą okazję, także na wernisaż. Pamiętaj tylko, by nie była za krótka. Możesz także postawić na długą, ołówkową spódnicę i bluzeczkę z baskinką. Unikaj transparentnych koszul czy wyzywających krojów. Pięknie będziesz się prezentowała w sukience koktajlowej na zakładkę.
Wernisaż prac fotograficznych
Wernisaże prac fotograficznych, podobnie jak malarskich, często odbywają się w nietuzinkowych przestrzeniach – niekoniecznie w galeriach sztuki czy miejscach kultury. Niektórzy artyści wybierają decydują się na modne w kręgach hipsterów – przestrzenie postindustrialne, przerobione lofty czy kawiarnie lub restauracje. W zależności od tego, gdzie odbywa się wernisaż, możesz śmiało eksperymentować ze swoim lookiem. Im bardziej nietypowa przestrzeń, tym na więcej możesz sobie pozwolić.
Wernisaż prac – stylizacje męskie
W naszym tekście skupiliśmy się przede wszystkim na modzie damskiej, jednak mężczyźni także mogą puścić wodze fantazji wybierając się na wernisaż. Zasady obowiązują te same: im bardziej oficjalna przestrzeń i tradycyjna sztuka, tym bardziej elegancka stylizacja. Pamiętaj, by unikać jeansów, oraz typowo casualowego looku. Odpuść sportowe buty czy dresy! Fikuśne koszule w ciekawe wzory, kolorowe marynarki, kapelusze to podstawa ciekawej stylizacji, idealnej na wernisaż. Możesz niedbale zarzucić na siebie szal lub ubrać elegancką apaszkę pod szyję. Zaszalej w ciepły, letni wieczór i wybierz krótkie spodnie w kant i marynarkę. Nie bój się kontrowersyjnych połączeń: postaw na marynarkę w grubą kratę, w odcieniach błękitu, niebieską koszulę i pomarańczowy krawat! W brustaszę (niewielką kieszonkę na piersi) wsuń pomarańczową, jedwabną chusteczkę. Do gładkiego garnituru, np. musztardowego, załóż białą koszulę i burgundowe szelki, które nierozerwalnie kojarzą się z artystyczną bohemą.