Jak złożyć poszetkę? Panowie, mamy dla Was niezastąpione rady!

jak złożyć poszetkę

Dziś mamy dla Was garść praktycznych porad o poszetkach, czyli dekoracyjnych chustkach, które zdobią małą kieszonkę marynarki na wysokości piersi (brustaszę). Zasady noszenia poszetek nie są tak surowe, jak w przypadku spinek, czy krawatów, więc możesz wykazać się na tym polu dużą inwencją, by osiągnąć stylowy efekt!

Jak złożyć poszetkę do marynarki?

Na początku kilka informacji, o tym, jak poszetki wyglądają. To niewielkie chusteczki, które najczęściej przybierają formę kwadratu, dzięki temu możemy składać je na nieskończenie wiele sposobów, zupełnie jak w origami! Oczywiście w sklepach możesz też znaleźć poszetki prostokątne, ale są one przeznaczone głównie do fraków i surdutów. Poszetki wykonane są z elastycznych, cienkich materiałów i oczywiście występują w wielu różnych stylach od vintage po bardziej nowoczesne. Poszetki mogą być gładkie, fakturowane lub wzorzyste. Często też zdobią je hafty, a to przyciąga uwagę, jak nic innego. Sprawdź, jak dobrać poszetkę, mamy o tym oddzielny artykuł.

Układanie poszetki można podzielić na kilka poziomów zaawansowania. My skupimy się na najprostszych i najszybszych sposobach składania poszetki, tak byś mógł szybko wykonać odpowiednie manewry w sytuacjach awaryjnych. Jak założyć chusteczkę do garnituru codziennego? Do codziennych stylizacji najlepiej wybrać poszetkę w stonowanym odcieniu, uważaj jednak, by poszetka nie zlała się z kolorem marynarki, bo wtedy będzie niewidoczna, a Twój wysiłek pójdzie na marne. Do dzieła: połóż poszetkę dekoracyjną stroną ku dołowi, złóż poszetkę na pół, a później na jeszcze mniejszą połowę, tak by powstał mały kwadrat, następnie podegnij jeden brzeg na długość ok. 2 cm i zrób to samo z drugiej strony, tak by zgięcia się połączyły, złóż chusteczkę na pół i gotowe. Chodzi o to, by poszetka była złożona na szerokość odpowiadającą szerokości brustaszy. Pamiętaj, że w tym przypadku złożenia, poszetka powinna delikatnie wystawać z kieszonki na długość nie większą nić centymetr. Kolejną, szybką opcją na składanie poszetki do marynarki jest ułożenie jej w trójkąt.Chcesz spróbować? Śmiało!Połóż poszetkę przed sobą, tak by układała się w romb. Następnie złóż ją na pół, tak by powstał szeroki trójkąt, kolejny krok to zawinięcie boków trójkąta do środka (pamiętaj, by wszystko było symetryczne), i tak oto powstała prostokątna koperta, którą musisz już tylko umieścić w kieszonce, tak by trójkącik wystawał. Wypróbuj jeszcze jedno szybkie złożenie, czyli puff, już sama nazwa wskazuje, że to ekspresowa akcja! Rozłóż poszetkę na dłoni i pociągnij ku górze jej środek, później złóż na pół powstały rulonik i umieść poszetkę w kieszonce rogami do dołu. Uformuj lekko puffkę, by dodać jej objętości i gotowe.

Jak składać poszetkę na ślub?

Niezależnie od tego, czy występujesz w roli pana młodego, czy gościa, wesele to wyjątkowa okazja, na którą warto wybrać ciekawe dodatki, takie jak poszetka właśnie. Jak układać poszetkę do garnituru ślubnego? Możesz wykorzystać trzy opisane wyżej sposoby na składanie poszetki do marynarki – to klasyki, które zawsze prezentują się elegancko i są odpowiednie na każdą, również uroczystą okazję. Możesz też oczywiście postawić na bardziej wyszukany sposób układania chusteczki w butonierce. Najłatwiejszym z nich będzie podwójny trójkąt, składa się go tak samo jak trójkąt klasyczny, który opisaliśmy, z tym wyjątkiem, że pierwsze złożenie powinno być asymetryczne, tak, by stworzyło dwa małe wierzchołki, reszta kroków jest taka sama. Jeżeli jesteśmy już przy trójkącie, możesz wykorzystać też sposób na „odwrócony trójkąt”, składasz poszetkę na pół, a później składasz powstały trójkąt jeszcze raz na pół, zawijasz rogi do środka, odwracasz, tak by wierzchołek był na dole i tak złożoną poszetkę układasz w kieszonce. Oryginalnie prezentuje się poszetka ułożona na wzór wachlarza. Wystarczy, że złożysz poszetkę na osiem części, tak by stworzyć z niej „akordeon”, otrzymaną w ten sposób harmonijkę złóż na pół i zawiń dolną część gumką, włóż poszetkę do kieszonki, tak by wystawała z niej rozłożona harmonijka. Voilà! Już wiesz, jak składać poszetkę!