Jak wygląda styl wiktoriański w modzie XXI wieku?

styl wiktoriański moda

Cofnijmy się w czasie do XIX-wiecznej Anglii i spójrzmy na styl ubierania się arystokratek… wygląda znajomo! I choć od panowania królowej Wiktorii minęło już prawie 200 lat, obecnie projektanci wciąż nawiązują do epoki wiktoriańskiej. Moda tamtego okresu jest więc prawdziwą kopalnią inspiracji dla współczesnej fashionistki! Dziś wyjaśnimy Ci, co to jest styl wiktoriański i które elementy oczarowały dzisiejszą branżę mody. Sprawdź, jak skomponować zjawiskowy look w stylu wiktoriańskim!

Styl wiktoriański w pigułce – moda, o której jeszcze długo nie zapomnimy

Moda w stylu wiktoriańskim ukształtowała się w Anglii w podczas rządów Wiktorii Hanowerskiej. Władczyni wywarła ogromny wpływ na sposób ubierania się arystokratek, kobiet dworskich oraz zwykłych obywatelek. Lata 1837-1901 to czasy kojarzące się przede wszystkim z rewolucją przemysłową, ekspansją kolonialną, co wpłynęło na wzrost potęgi Imperium Brytyjskiego, a zarazem na wzbogacenie się społeczeństwa. Moda wiktoriańska wyższych sfer odzwierciedlała aktualną sytuację polityczną i ekonomiczną – co to dokładnie znaczy?

Cechy stylu wiktoriańskiego w modzie

Stylizacje wiktoriańskie to przede wszystkim przepych, luksus, bogate zdobienia i wyrafinowana biżuteria. Wybierano najdroższe materiały, kamienie i nie oszczędzano na detalach. Minimalizm odszedł na dalszy plan, królowało natomiast to, co efektowne i przykuwające uwagę. Epoka wiktoriańska w modzie damskiej starała się podkreślać kobiecość. Na obrazach i wystawach muzealnych zobaczysz suknie, które perfekcyjnie rysują linię talii, a zarazem poszerzają biodra. Początkowo prym wiodą sukienki ze stelażem krynolinowym, który delikatnie podnosił górną część spódnicy. Dzięki temu ruch wydawał się niezwykle powabny i kobiecy. Na nogach królowały pantofelki na obcasie, noszone z jedwabnym pończochami.

Pod koniec lato 60. w modzie w stylu wiktoriańskim krynolinę zastąpiono turniurą. Kreacje wykonywano z ciężkiej wełny, aksamitu lub jedwabiu – często łączono ze sobą kilka materiałów o różnych kolorach czy strukturach. Nie brakowało zdobień: kokard, tiulu, koronek, drapowań, marszczeń czy pór. Dekadę później na czoło wysunęła się sukienka princesska. Ta jednoczęściowa, nietaliowana kreacja wzięła swoją nazwę od żony brytyjskiego następcy tronu, Alexandry Duńskiej. Sukienka gładko przylegała w talii i w okolicy bioder, natomiast tył zdobiło efektowne drapowanie. Dopiero później przybrała bardziej współczesną formę – dwuczęściową, ze ściśle przylegającą do ciała górą, która nadawała sylwetce kształt klepsydry. Na sukienki często zarzucano pelerynki lub bolerka.

Moda z czasów królowej Wiktorii rezygnuje z głębokich dekoltów. Te pozostają zabudowane, zdobią je za to stójki i żaboty, zazwyczaj wykonane z koronki. Podstawowym elementem ubrań w stylu wiktoriańskim był także sznurowany gorset, który spłaszczał brzuch, zaokrąglał biust i zwężał linię talii. Charakterystyczne są również hafty, falbany i drapowania. Wisienką na torcie mody damskiej wiktoriańskiej była biżuteria inspirowana estetyką baroku, szczególnie w odcieniu głębokiej czerni lub krwistej czerwieni.

Styl wiktoriański w najnowszych kolekcjach – te ubrania to must have

Czasy stylu wiktoriańskiego to już przeszłość, ale echa mody z tamtego okresu wciąż pobrzmiewają w kolekcjach współczesnych projektantów. Obecnie ogromną popularnością cieszą się sukienkii bluzki ze stójką – wiązaną, prostą, marszczoną, plisowaną… ten trend jeszcze długo pozostanie w kanonie! Podobnie zresztą jak ażurowe bluzkibogato zdobione koronką czy haftem, zarówno w odcieniach pastelowych (miętowych, liliowych, waniliowych), jak i gotyckiej czerni lub głębokiego brązu. Jeśli szukasz sukni w stylu wiktoriańskim, wybieraj te z mocno zarysowaną talią i rozkloszowanym dołem. Najlepiej sprawdzą się powłóczyste sukienki maxi, np. wielowarstwowe, z falbaną na dole lub o koronkowym wykończeniu. Totalnym must have w Twojej garderobie są również koszule z bufiastymi rękawami, np. z tkaniny plumetti lub koronki. Nie zapominaj o bogato zdobionych dekoltach, obszytych ażurowymi tasiemkami w złotym odcieniu oraz o efektownych, szerokich żabotach. Chcesz urozmaicić swoją stylizację wiktoriańską biżuterią? Stawiaj na maywne broszki, wiszące, kolorowe kolczyki, duże naszyjniki na grubych łańcuszkach i kolekcję bransolet. W stylizacjach wieczorowych warto postawić dodatkowo na długie, wieczorowe rękawiczki. Efekt WOW gwarantowany!

To nie koniec naszej podróży po historii mody. Jeśli i Ciebie oczarowała estetyka epoki wiktoriańskiej, koniecznie sprawdź, jak wyglądał gotyk w modzie damskiej!