Jak odświeżyć i wyczyścić skórzaną kurtkę? Przedstawiamy skuteczne metody!

czyszczenie skórzanej kurtki

Skórzane kurtki weszły do mody już w latach 80. Dziś zajmują kluczowe miejsce w większości damskich szaf. I choć co sezon w modzie piszczy coś innego, skórzane okrycia służą nam latami i stanowią nieśmiertelny, wiecznie modny element garderoby. Kurtki wykonane ze skóry ekologicznej lub naturalnej wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Zastanawiasz się, jak odświeżyć i wyczyścić skórzaną kurtkę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Jak wyprać skórzaną kurtkę?

Jeśli nadszedł czas czyszczenia Twojej skórzanej kurtki, w pierwszej kolejności rzuć okiem na metkę, gdzie producent często zamieszcza zalecenia dotyczące prania. Czasem jednak okrycie nie ma metki lub nadruk się starł – wtedy postaw na pranie ręczne. Nalej do miski letniej wody, dolej do niej specjalnego płynu do mycia skór, a następnie wypłucz w niej ubranie. Podszewkę wyczyść starym sposobem naszych babć, czyli z użyciem szarego mydła. Do takiego prania możesz wykorzystać również miękką szczoteczkę, która skutecznie usunie trudniejsze zabrudzenia. Pamiętaj także, by nie suszyć skórzanej kurtki w automatycznej suszarce, ani też na słońcu. Takie działania z pewnością wpłyną na nią niekorzystnie, niszcząc strukturę i wybielając tkaninę. Jeśli zabrudzenia są trudne do wybawienia, oddaj kurtkę do pralni chemicznej.

Jak usunąć plamy ze skórzanej kurtki?

A co w przypadku, gdy na naszej kurtce pojawiło się pojedyncze zabrudzenie i nie chcemy jej prać? Tego typu plamy można łatwo wywabić naturalnymi sposobami. Pamiętaj jednak, by na różnego rodzaju zanieczyszczenia na skórzanej kurtce nie używać silnych preparatów (na przykład takich, które mają w swoim składzie rozpuszczalnik), ponieważ mogą one miejscowo odbarwić Twoje okrycie. Stosuj więc neutralne środki, bezpieczne dla skóry. Na nieduże zabrudzenie możesz więc wypróbować mieszanki wody z mydłem i odrobiną soku z cytryny. Taką miksturą skrop najpierw ściereczkę, a dopiero później spróbuj usunąć nią plamę. Na niektóre zabrudzenia może pomóc również zwykły krem do twarzy o tłustej konsystencji. W pogotowiu warto mieć również zmywacz do paznokci. A co w przypadku, gdy przykleiła się do kurtki skórzanej guma? Włóż na parę minut ubranie do zamrażarki. Po wyciągnięciu guma sama odpadnie.

Jak wyprasować skórzana kurtkę?

Wiemy już, jak prać skórzaną kurtkę, więc zastanówmy się teraz, w jaki sposób można ją wyprasować. Przede wszystkim unikaj tradycyjnego żelazka. Gorąca powierzchnia tego sprzętu z pewnością dotkliwie zniszczyłaby Twoje ubrania. Jak zatem pozbyć się zagnieceń? Opcji jest kilka. Pierwsza? Skrop kurtkę wodą i rozwieś ją na wieszaku. Po paru dniach, pod wpływem własnego ciężaru, okrycie powinno się „wygładzić”. Poza tym możesz również wyprasować ją za pomocą parownicy do ubrań lub też żelazka z generatorem pary. Obu sprzętów używaj w odległości około 20 centymetrów od kurtki. Warto również wiedzieć, że przydatna może okazać się także para wodna lub suszarka. Ciepłe powietrze sprawi, że skóra nieco zmięknie, a co za tym idzie, wyprostuje wszystkie swoje zagniecenia.

Jak odświeżyć kolor skórzanej kurtki?

Skórzane kurtki wraz z upływem lat tracą swój kolor. Aby go odzyskać, najłatwiej oddać kurtkę do pralni, gdzie specjaliści odświeżą kurtkę profesjonalnymi środkami. Delikatną utratę koloru lub niewielkie wyblaknięcia możesz zaś poprawić domowymi sposobami, już na etapie prania. Wystarczy, że podczas czyszczenia swojego okrycia użyjesz środków, które mają również właściwości utrwalające kolor.

Jak dbać o kurtkę skórzaną?

Co zrobić, by nasza skórzana kurtka jak najdłużej zachowała świetny wygląd? Cóż, nie wystarczy tylko w odpowiedni sposób jej prać i prasować. Warto wiedzieć, by raz lub dwa razy do roku, nasmarować wyczyszczoną uprzednio skórę kremem nawilżającym – w końcu tak jak i nasza skóra, kurtka tego typu również potrzebuje pielęgnacji. Dobrym pomysłem będzie także użycie specjalnych impregnatów do skór, które zabezpieczą ubranie przed wilgocią.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze kurtki skórzanej?

Skórzana kurtka bardzo szybko chłodnie różnego rodzaju zapachy, a wiedzą o tym na pewno doskonale jej posiadacze. Jak się pozbyć nieprzyjemnej woni? Istnieje kilka skutecznych metod. Jedną z nich jest wietrzenie skórzanego okrycia w chłodnym miejscu. Pamiętaj, by nigdy nie wietrzyć kurtki w pełnym słońcu – promienie powodują szybkie płowienie materiału. Gdy kurtka się przewietrzy, możesz spryskać ją również ulubionymi perfumami – tkanina błyskawicznie je pochłonie i na długo zachowa. Jeśli jednak ten sposób zawiedzie, warto oddać kurtkę do pralni.

Przeczytaj też, jak prać kurtkę puchową w pralce!