Jak usunąć plamy z potu? Prezentujemy domowe, sprawdzone metody

plamy z potu

Plamy z potu to jedne z najczęściej pojawiających się zabrudzeń na naszych ubraniach. I choć prawdopodobnie każda z nas miała z nimi do czynienia, nie każda wie, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Zwykłe pranie w pralce okazuje się często niewystarczające. A dlaczego? Po pierwsze nierzadko zbyt długo zwlekamy z wywabianiem plamy, po drugie przed wrzuceniem ubrania do bębna nie zapieramy zabrudzenia. A czy skuteczne pozbycie się plamy z potu jest w ogóle możliwe? Pewnie, że tak. A przekonasz się o tym, wypróbowując przedstawione przez nas domowe sposoby.

Jak usunąć żółte plamy pod pachami? Oto sprawdzone metody!

Jak więc brzmi metoda na plamy z potu? Zacznijmy od tego, że skuteczność ich wywabienia zależy od szybkości Twojej reakcji. Zaschnięte plamy będzie na pewno bardzo trudno usunąć. Jeśli jednak weźmiesz się za nie od razu, istnieje duża szansa, że uda Ci się z nimi uporać. Pamiętaj jednak, że zawsze – niezależnie od typu ubrania i tkaniny – przed włożeniem zabrudzonej rzeczy do pralki, trzeba zaprać plamę. A w jaki sposób to zrobić? Jeśli chcesz używać środków chemicznych, skorzystaj z odplamiacza lub – w przypadku białych ubrań – wybielacza. Najpierw jednak namocz ubranie w wodzie i następnie zalej plamę odpowiednim preparatem. Jeśli jednak wolisz unikać środków chemicznych, spróbuj domowych, naturalnych sposobów. Plamy z potu możesz usunąć sokiem z cytryny, pastą do zębów, octem, sodą oczyszczoną i wodą utlenioną.

Jak usunąć plamy z potu na kolorowych ubraniach? Te sposoby naprawdę działają!

No dobrze, to jak można usunąć plamę z potu na kolorowych ubraniach? Zacznijmy od metody z sokiem z cytryny w roli głównej. Zalej nim plamę, a następnie wystaw koszulę czy sukienkę na słońce. Zostaw ubranie aż do wyschnięcia, a później wypierz rzecz tak, jak robisz to zazwyczaj. Cytryna ma właściwości wybielające, a więc na pewno poradzi sobie z takim zabrudzeniem. Podobnie zresztą jak i ocet. Jak go używać? Jeśli Twoja plama z potu jest świeża, zalej ją octem, a później odczekaj około kwadransa. Po tym czasie upierz ubranie tak, jak zazwyczaj to robisz – ręcznie bądź w pralce. A co w przypadku, gdy zabrudzenie jest już mocno zaschnięte lub bardziej uporczywe? Stwórz mieszankę octu i sody oczyszczonej w stosunku 2:3. Mieszankę nanieś na plamę, a po ok. 60 minutach wypierz tak, jak zazwyczaj. Dobrym rozwiązaniem jest również miks octu z solą (po pół szklanki), który należy rozpuścić w wodzie. W tak powstałym roztworze należy namoczyć brudne ubranie, a po godzinie wrzucić do pralki. Dodatkowym plusem tej metody jest to, że ocet zabezpiecza późniejsze wchłanianie potu w głąb tkaniny – Twoja rzecz będzie więc nieco bardziej odporna na tego typu zabrudzenia. Innym, nie mniej efektywnym sposobem jest mieszanka sody oczyszczonej, wody utlenionej i wody w proporcji 1:1:1. Wetrzyj ją w plamę i pozostaw ubranie na około godzinę, po czym upierz w pralce lub ręcznie. Prosto, niedrogo i skutecznie, czyli tak, jak lubimy najbardziej!

czyszczenie plam po pocie

Jak usunąć plamy z potu z czarnych ubrań? Podpowiadamy!

Wiemy już, jak potraktować plamy z potu na kolorowych ubraniach, więc zastanówmy się teraz, co zrobić w przypadku czarnych tkanin. Czy metody będą się w jakikolwiek sposób różnić? Na szczęście zabrudzenia z czarnych ubrań możesz likwidować w ten sam sposób, co z tych kolorowych. Zanim jednak wypróbujesz którąkolwiek przedstawioną przez nas metodę, pamiętaj, by najpierw wypróbować ją na niewielkim kawałku plamy. Każda tkanina może inaczej zareagować na wyżej wymienione sposoby. Jeśli po paru chwilach od zastosowania wyżej wymienionych technik na małym fragmencie ubrania nie zauważysz nic niepokojącego, możesz śmiało zająć się całą plamą. Gwarantujemy, że będziesz zachwycona efektem!

Sprawdź również, jak usunąć plamy po antyperspirancie.