Skrzypiące buty doprowadzają Cię do szału? Podpowiadamy, co robić

Twoje buty skrzypią podczas chodzenia? Spróbowałaś już chyba wszystkich sposobów pozbycia się tego dźwięku, ale nie widzisz żadnych efektów? Jeśli nowe buty skrzypią, warto zastanowić się nad przyczyną. Dzięki temu łatwiej znajdziesz sposób, by to zmienić.  Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych porad, jak poradzić sobie ze skrzypiącymi butami.

Kiedy i dlaczego nasze buty skrzypią?

Denerwujący dźwięk, który nasila się najczęściej w trakcie chodzenia, może towarzyszyć każdej parze butów, niezależnie od fasonu czy stopnia jej zużycia. Skrzypieć mogą zarówno wygodne sneakersy, jak i eleganckie botki na obcasie. Nie jest to także problem występujący jedynie wśród tańszych modeli – droższe buty również mogą wydawać nieprzyjemny dźwięk. Dlaczego zatem tak się dzieje? Powodów skrzypienia butów może być co najmniej kilka. Jeżeli lubisz nosić zakryte obuwie latem, a ten problem spotyka Cię najczęściej właśnie w najcieplejszej części roku, to może być to znak, że przyczyną skrzypienia jest wilgoć wewnątrz butów. Zastanów się, czy Twoje stopy nie pocą się mocniej niż zazwyczaj albo czy buty nie uległy w ostatnich tygodniach przemoczeniu.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy skrzypi tylko jeden but, czy cała para. Jeżeli źródłem powstawania nieprzyjemnego odgłosu przy chodzeniu jest tylko jeden z nich, może to oznaczać, że uległ on uszkodzeniu. Bardzo często przyczyną skrzypienia jest rozklejające się wnętrze buta. Powietrze, które dostaje się w powstałe w ten sposób szczeliny, jest gwałtownie wypychane pod wpływem nacisku w trakcie chodzenia, czemu towarzyszy pojawienie się charakterystycznego dźwięku. Częstym powodem skrzypienia nowych butów, szczególnie tych wykonanych ze skóry naturalnej, jest niewyrobiona cholewka. Jeżeli nie zostanie ona zabezpieczona w odpowiedni sposób, może ulec przesuszeniu, a to sprzyja pojawieniu się nieprzyjemnego dźwięku przy chodzeniu.

Poznaj skuteczny sposób na skrzypiące buty

Kupując nowe obuwie, często nawet nie przypuszczasz, że może ono skrzypieć. Problem często pojawia się po kilku dniach lub nawet miesiącach. Jest to tym bardziej uciążliwe, że skrzypienie rzadko kiedy bywa przez sklepy uznawane za uzasadnioną podstawę reklamacji. Wtedy pozostaje Ci kupienie nowej pary butów lub rozprawienie się ze skrzypieniem za pomocą domowych sposobów.

Od czego najlepiej zacząć?

Jeżeli problemem było wcześniejsze zawilgocenie, przede wszystkim należy skutecznie wysuszyć buty. Aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, warto też sięgnąć po preparaty ograniczające potliwość stóp oraz unikać przemoczenia obuwia. Jeśli natomiast przyczyną skrzypienia było uszkodzenie wewnętrznej części buta, możesz zdecydować się na samodzielne podklejenie rozklejających się elementów albo zwrócić się z tym do szewca. Specjalista przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy usterka będzie wyglądała na trudną do naprawienia i konieczna okaże się głębsza ingerencja we wnętrze buta.

Skrzypią skórzane buty, które dopiero co zdążyłaś kupić?

Sięgnij po produkty przeznaczone do pielęgnacji obuwia wykonanego ze skóry. Najlepszym wyborem będą pasty na bazie naturalnych wosków, które natłuszczą cholewkę oraz zabezpieczą ją przed przesuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.