Zastanawiasz się, jak prać buty w pralce? Podpowiadamy!

Jak prać buty w pralce

Czyste buty są zawsze w modzie! Niezależnie od tego, czy są to baleriny, czy ulubione trampki, czyste obuwie podkreśla Twoją stylizację i jest konieczne jeśli chcesz wyglądać dobrze. Przychodzi jednak taki moment, kiedy Twoje obuwie przestaje wyglądać już estetycznie. Wówczas musisz podjąć decyzje o tym, w jaki sposób będziesz je odnawiała. Co wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele modeli obuwia wykonanych z delikatnych materiałów. Musisz brać pod uwagę, że producenci obuwia często zabraniają prać je pralce. Gdy zabrudzenia nie są intensywne, spróbuj wywabić je stosując domowe sposoby. Jedna, gdy nieczystości są znaczne, a doprowadzenie ich do porządku sprawdzonymi przez Ciebie sposobami kończy się fiaskiem, pozostaje tylko wypranie butów. Pranie butów w pralce nie jest jednak takie oczywiste. Jak się do tego zabrać? Jak prać buty aby ich nie zniszczyć? Podpowiadamy, jak to zrobić najlepiej.

Zastanawiasz się, czy można prać buty w pralce?

Nawet systematycznie impregnowane obuwie z czasem zachodzi kurzem, błotem i innymi zanieczyszczeniami. Nadchodzi moment, kiedy przecieranie go na sucho lub mokrą gąbką przestaje już być skuteczne. Wówczas, stajesz przed dylematem, związanym z podjęciem decyzji o praniu butów. Brudne i nieestetyczne obuwie, niszczy efekt każdej stylizacji, z kolei czyste i zadbane buty to zawsze gustowny dodatek podkreślający Twój outfit. Jeśli już podejmiesz decyzję, żeby wyprać buty, to czy lepiej zrobić to ręcznie czy w pralce? Przecież przed zamoczeniem ulubionego obuwia, nigdy nie masz pewności, czy wilgoć nie zniszczy butów. Zatem, zminimalizuj ryzyko i dowiedz się, jak wyprać buty, aby ich nie uszkodzić?

Czy wiesz, jakie buty można prać w pralce?

Celem prania obuwia jest przywrócenie im dawnej świeżości, nie zaś narażenie na zniszczenia. Przed zamoczeniem Twoich butów zastanów się, czy buty mają elementy, które łatwo mogą ulec zniszczeniu.  Nawet jeśli są to klasyczne buty z materiału nadającego się do prania, mogą mieć ozdobne ćwieki czy brokat, który w kontakcie z wodą, zostanie uszkodzony. Podstawowa zasada mówi, aby nie moczyć butów ze skóry. Zatem istotna jest tkanina z jakiej wykonane jest obuwie. Buty sportowe powinno się prać w pralce, żeby utrzymać ich higieniczność. Koniecznie zobacz wskazówki jak prać buty sportowe. Musisz zrobić do dobrze, by nie doszło do przebarwień, odkształcana cholewki lub wycieku kleju, a w konsekwencji, do rozklejenia się butów. Suszenie to także ważny etap. Najczęściej wskazuje się, aby pozostawić obuwie do całkowitego wyschnięcia, nie narażając go na silne oddziaływanie termiczne np. poprzez suszenie na słońcu czy na kaloryferze. Słońce może powodować blaknięcie ciemniejszego obuwia oraz żółknięcie butów w białym kolorze. Suszenie na kaloryferze może z kolei prowadzić do zmian w strukturze materiału, oraz powodować nieestetyczne wygięcia cholewki.

Czy można prać buty razem z ubraniami?

Zastawiasz się, jak najlepiej uprać swoje buty? Jakie warunki należy spełnić, aby prawidłowo zadbać o obuwie? Postaraj się prać swoje obuwie osobno. Ubrania mogą spowodować , że Twoje buty zostaną zafarbowane. Pamiętaj także, że odzież pierze się w innej temperaturze i najczęściej na innym programie prania niż obuwie. Śmiało za to możesz prać kilka par butów jednocześnie, pod warunkiem, że są w podobnym kolorze. Nie mieszaj ciemnego obuwia z jasnym.

Podstawowe pytanie – w ilu stopniach prać buty? Odpowiadamy

Wybór właściwego programu prania butów to kluczowa decyzja. Wybierz delikatny program prania w pralce, aby nie uszkodzić struktury materiału obuwia. Najczęściej podaje się, że podczas prania butów temperatura nie powinna przekroczyć 30°C. Pamiętaj, aby przed praniem usunąć zabrudzenia z błota. Możesz opłukać obuwie pod wodą, a nawet przetrzeć szczoteczką aby zmyć piasek i drobne kamyczki. Zastanawiasz się, jeszcze, jaki program do prania butów ustawić, żeby najlepiej uprać buty? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Zastanów się, czy na pewno chcesz zastosować wirowanie. Najbezpieczniej będzie, jeśli wyciągniesz obuwie z pralki i pozostawisz do samoczynnego wyschnięcia. Pamiętaj też, żeby przed włożeniem butów do pralki, wyciągnąć sznurówki i wkładki (możesz je uprać ręcznie). Wkładki możesz prać z butami, sznurówki także, jeśli nie są kolorowe lub gdy masz pewność, że nie zafarbują obuwia.

Jak prać białe buty w pralce?

Białe buty najszybciej szarzeją. Wystarczy czasami jeden spacer po piasku czy krótki wypad do lasu, by Twoje białe buty wyglądały nieestetycznie. Na białym kolorze najszybciej widać osiadający kurz, błoto i pyły. Najtrudniej jest je także doprowadzić do świeżości. Znamy jednak kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym, Twoje białe buty odzyskają utracony blask. Koniecznie poczytaj także o tym, jak wyprać białe trampki. Nie ma większego problemu, jeśli Twoje białe buty mają niewielkie zachlapania, a Ty jesteś pewna, że bez problemu wyblakną. Jeżeli jednak Twoje buty posiadają poważniejsze zabrudzenia, są pożółkłe lub maja tłuste plamy i obawiasz się, że pranie może nie być wystarczające, działaj nieco silniej. Skorzystaj z domowych, sprawdzonych sposobów. Przed praniem właściwym, możesz przemyć je sodą – lub płynem do naczyń albo użyć białej pasty do zębów. Do prania używaj proszku do białych tkanin, możesz także dodać odrobinę wybielacza. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością proszku, gdyż niska temperatura prania może spowodować, że proszek nie zostanie w pełni wypłukany.