Styl rockowy pochodzi od sposobu ubierania się członków zespołów stawiających na ciężkie brzmienia np. Sex Pistols, Led Zeppelin czy The Rolling Stones. Obecnie ten trend w modzie stał się bardzo popularny i nie jest już kojarzony tylko z sympatykami konkretnej muzyki. To idealny styl dla niepokornego i trochę buntowniczego mężczyzny. Uwielbiasz takie klimaty? Sprawdź, jak budować rockowe stylizacje męskie!
Jak wygląda rockowy styl? Co jest dla niego charakterystyczne?
Już na pierwszy rzut oka widać, że rockowy styl kładzie duży nacisk na podkreślenie męskości, swobodnego stylu bycia oraz dodanie odrobiny drapieżności i tajemniczości do codziennych outfitów. Jego podstawowym kolorem jest oczywiście czarny, ale rockowe stylizacje nie muszą wiązać się tylko z total lookiem. Oprócz czerni popularnym kolorem wpasowującym się w ten styl jest granatowy, szary, a także biały, brązowy czy nawet czerwony. Podstawą tego sposobu ubierania się są jeansowe oraz skórzane ubrania o dopasowanych krojach. W rockowym ubiorze męskim nie ma miejsca na grzeczne i chłopięce zestawy! Poszczególne części garderoby mogą być trochę wystrzępione i poprzecierane, z dodatkiem naszywek czy ćwieków.
Co jest podstawą rockowych stylizacji? Oczywiście okrycia wierzchnie i to najlepiej zrobione ze skóry (możesz wybierać pomiędzy skórą naturalną a ekologiczną). Skórzane kurtki to chyba najbardziej charakterystyczne ubranie, które idealnie wpasowuje się w ten styl. Jednym z najpopularniejszych modeli jest kurtka typu biker, ale ramoneska wcale jej nie ustępuje. Takie okrycia wierzchnie zwykle są ozdobione wieloma zamkami, ćwiekami lub grafikami i napisami w jakimś mrocznym stylu. Nieco mniej popularne, ale nadal idealnie wpisujące się w rockowy styl ubierania, są kamizelki. Te wykonane ze skóry, które na dodatek są ozdobione wieloma zamkami błyskawicznymi, paskami czy innymi srebrnymi ozdobami, doskonale wpisują się w ten zawadiacki i trochę mroczny klimat, ale są trudniejsze do wystylizowania. Za to kamizelki z jeansu świetnie wpiszą się w codzienny swobodny outfit. Aby jeszcze bardziej podkreślić nonszalancki i odrobinę buntowniczy styl ubierania się, sięgnij po te, które są postrzępione na ramionach (materiał wygląda tak, jakby ktoś wyciął rękawy nożyczkami i pozostawił nieobrobione brzegi).
Rockowy ubiór nie byłby pełny bez prostych T-shirtów o dość luźnym kroju, z krótkimi rękawkami oraz sporym dekoltem. Takie bluzki są zwykle gładkie i najczęściej mają stonowane kolory np. czarny, szary czy biały. Koszulki z nazwą jakiegoś zespołu lub konkretnym hasłem noś tylko wtedy, kiedy jesteś fanem danej kapeli. Jeżeli nie chcesz ograniczać się do gładkich materiałów, możesz sięgnąć po T-shirty z jakimś ciekawym motywem lub mroczną grafiką, ale nie nawiązujące do żadnego konkretnego zespołu. Nie zapominaj też o jeansach! Takie spodnie idealnie wpisują się w rockowy styl. Wybieraj modele, które są dobrze dopasowane i najlepiej w ciemnych kolorach lub w odcieniach szarości. Dobrze wpasują się też sprane barwy oraz przetarcia, przedziurawienia czy wszyte w różnych miejscach zamki błyskawiczne. Dobrym uzupełnieniem stylu rockowego są też jeansowe koszule, katany, skórzane spodnie oraz długie płaszcze (najlepiej, żeby sięgały do połowy uda lub nawet do kolan).
Styl rockowy dla mężczyzn – przykładowe stylizacje
Najbardziej rozpoznawalnym zestawem dla stylu rockowego jest połączenie ciemnych, poprzecieranych jeansów, czarnej koszulki lub koszuli oraz skórzanej kurtki. Taką stylizację wystarczy tylko uzupełnić wiązanymi butami na grubej podeszwie oraz jakąś skórzaną bransoletą lub wyrazistym sygnetem. Jeżeli chciałbyś przemycić trochę stylu rockowego do pracy, to postaw po prostu na klasyczne, ciemne jeansy, zamiast skórzanej kurtki wybierz płaszcz o prostym kroju lub casualową, ciemną marynarkę, a jedynie dodatkami podkręć swoją stylizację. Ciężkie, wiązane buty np. glany oraz pasek z ćwiekami dodadzą zwyczajnemu zestawowi odrobiny drapieżności. Wybierając się na wieczorne wyjście z przyjaciółmi, nie musisz się już niczym ograniczać. Zestaw ze sobą ramoneskę ozdobioną ćwiekami z koszulką z jakimś ciekawym nadrukiem oraz mocno postrzępionymi jeansami. Pamiętaj, żeby spodnie były dość obcisłe i dobrze dopasowane (tylko takie wpisują się w rockowy styl). Nie bój się też rozdarć na nogawkach – im będzie ich więcej, tym bardziej buntowniczo będziesz wyglądać. Taka rockowa stylizacja będzie też idealnie pasować na imprezę oraz koncert ulubionego zespołu.
Jeżeli chcesz skompletować outfit na lato, to zamiast skórzanej kurtki lub płaszcza narzuć na T-shirt skórzaną albo jeansową kamizelkę. Podczas letnich wieczorów dobrze sprawdzą się też jeansowe katany oraz koszule, które się nie zapina, tylko narzuca rozpięte na koszulkę. Zimowe stylizacje rockowe mogą sprawiać pewne problemy. Podczas mrozów nie założysz przecież ramoneski czy cienkiej, skórzanej kurtki! Dlatego podczas zimnych dni stawiaj na długie, czarne płaszcze o klasycznym kroju, a żeby jeszcze bardziej podkreślić swój styl, dobieraj odpowiednie dodatki. Czapka lub szalik ozdobiony ćwiekami oraz ciężkie, wiązane buty sprawią, że Twój outfit nie będzie wyglądał grzecznie i poprawnie, tylko z odrobiną pazura. W czasie zimy zrezygnuj z jeansów z dziurami, ale nadal noś mocno sprane i poprzecierane modele.
Budując rockowe stylizacje, nie możesz zapominać o odpowiednich butach oraz dodatkach. Jeżeli chodzi o obuwie, to najlepiej postawić na glany sięgające połowy łydki lub kończące się w okolicach kostki. Dobrym wyborem będą też martensy, trapery z grubą podeszwą, a podczas cieplejszych dni najlepiej sięgnąć po trampki. Nie ma co za bardzo eksperymentować z kolorem butów – po prostu czarne sprawdzą się najlepiej! Jeśli masz ochotę wyglądać trochę inaczej niż zwykle, możesz spróbować również brązowego obuwia, ale uważaj, żeby przez to cała stylizacja nie straciła nic ze swojego rockowego klimatu! Najważniejszymi dodatkami do rockowego stylu są różnego rodzaju paski, skórzane bransoletki z dodatkiem ćwieków oraz chusty arafatki. Prawdziwi rockmani nie stronili też od biżuterii np. srebrnych sygnetów czy łańcuszków na szyję. Nie zapominaj również o okularach przeciwsłonecznych! Dobierz je odpowiednio do kształtu swojej twarzy, a taki dodatek doda Ci sporo tajemniczości i jeszcze mocniej podkreśli buntowniczy klimat Twoich stylizacji.