Choć debiut zaliczyły w latach 50. XX wieku, popularność zyskały dopiero blisko 40 lat później. W pierwotnej wersji noszone były głownie przez mundurowych, ale od lat 90. znalazły też miejsce w szafach punków czy metalowców. Dziś z kolei chętnie sięgają po nie również it-girls, które z ich pomocą dodają pazura swoim stylizacjom. O czym mowa? Chodzi oczywiście o glany. Też jesteś ich posiadaczką? Jeśli nie, polecamy przemyśleć zakup tego obuwia. Dlaczego? Cóż, z pewnością pomogą Ci one zbudować niepowtarzalny look, a poza tym dają gwarancję wieloletniego użytkowania – są nie tylko wytrzymałe, ale również nic nie wskazuje na to, by szybko miały opuścić trendy. Na jakie modele warto postawić? Gdzie kupić glany i jak o nie dbać? Odpowiedzi między innymi na te pytanie znajdziesz w naszym artykule.
Co to są glany? Sprawdzamy, jaki rodzaj buta kryje się pod tym pojęciem
Lekcję o glanach zacznijmy od określenia, jaki konkretnie fason obuwia kryje się pod tym pojęciem. A zatem? Glany to ciężkie, sznurowane buty, które mają traktorową podeszwę. Ich cholewka w pierwszych modelach sięgała połowy łydki. Dziś jednak większość tych butów znajdziesz w opcji za kostkę. Czasami wzmacniane są także blacha na palcach i pięcie. Jak już wspomniałyśmy, na początku buty te nosili przede wszystkim mundurowi. Miały one chronić przed urazami. Później glany pojawiły się też w szafach harcerzy, punków i metali. Dziś znajdziesz je również w garderobach fashionistek.
Czy glany są dobre na zimę?
A czy glany to dobry wybór na zimę? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że tak. Warto wiedzieć, że można kupić ocieplaną wersję glanów. Jak nosić glany zimą? Pomocna okaże się tutaj gruba skarpeta. Dzięki temu nie tylko utrzymasz ciepło, ale także zapobiegniesz otarciom. Pamiętaj też, że grubym podeszwom niestraszne są zaspy śnieżne. A co z przemakaniem? Skórzane obuwie (lecz nie tylko) można zaimpregnować. Tego typu preparaty dostępne są w sklepach obuwniczych, a także online.
Jakie glany najlepiej kupić?
Na jaki model glanów dobrze jest postawić? Najbardziej uniwersalną wersją, a także najpopularniejszą okażą się oczywiście czarne glany. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w taki kolor, wybierz białe glany (obuwie w odcieniu śniegu to w tym sezonie jedne z najmodniejszych propozycji). Ciekawą opcją wydają się być również buty w print. Jaki wzór okaże się strzałem w modową dziesiątkę? Z całą pewnością zwierzęcy (pantera, zebra lub wąż), a także kwiatowy. Pamiętaj, że oryginalności tym butom można nadać również poprzez dołożenie kolorowych sznurówek. A na jaką długość cholewki dobrze jest się zdecydować? Według nas najbardziej praktyczna i wygodna jest opcja do kostek.
Jaki dobrać rozmiar glanów?
A co z rozmiarem? Jak dopasować glany, by chodziło się wygodnie? Już od wielu lat krąży przekonanie, że tego typu masywne buty powinny być o rozmiar większe. Według nas to jednak niekoniecznie dobre rozwiązanie. Za duże buty mogą powodować dyskomfort, a po całym dniu – bolesne otarcia. Warto więc zdecydować się na model tylko o pół rozmiaru większy. Dlaczego? Przede wszystkim do tego rodzaju buta bez problemu włożysz zimą stopę w grubszych skarpetkach. Delikatny luz przyda się również latem, podczas festiwali i koncertów. Upalne dni sprzyjają puchnięciu naszych stóp – nie poczujesz tego, jeśli buty nie będą ściśle przylegały do nogi.
Jak wiązać glany?
Wiemy już, na jaki model warto postawić, więc zastanówmy się teraz, w jaki sposób można wiązać glany. Jedną z najłatwiejszych i zarazem najpopularniejszych metod jest wiązanie podstawowe lub krzyżowe, czyli takie samo, jak stosujesz na przykład na sneakersach (przewlekanie z zewnątrz krzyżowane i wiązanie na kokardkę). Drugą opcją są tak zwane paski. Jak je wykonać? Sznurowadła przewlekamy od góry do dołu, nie krzyżując ich. Chodzi o to by powstały rzędy równorzędnych pasków. Technik sznurowania glanów jest o wiele więcej, jednak te dwa sposoby są najprostsze w wykonaniu, a dodatkowo z pewnością nigdy nie wyjdą z mody – w końcu to klasyczne rozwiązania.
Jak dbać o glany?
A w jaki sposób należy dbać o glany? To kwestia sporna, a wiele osób zadaje sobie pytanie, czy o tego rodzaju obuwie w ogóle należy dbać. Dla niektórych glany kojarzą się z przybrudzeniami, rysami i niechlujną estetyką – w końcu na tym polega urok tych masywnych butów. Wszelkie plamy, zwłaszcza te trwałe, dodają glanom charakteru. Warto jednak zadbać o konserwację glanów, by posłużyły jak najdłużej – stosuj więc impregnaty i środki przeznaczone do tego rodzaju obuwia.
Jak wyczyścić glany?
W jaki więc sposób czyścić glany? Glany zazwyczaj wykonywane są z naturalnej skóry, a więc wszelkie zabrudzenia możesz łatwo usunąć za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki. Do czyszczenia glanów możesz też użyć zwykłego mydła do rąk lub też specjalnego preparatu do skór. Pamiętaj, że czyszczenie butów to pierwszy krok. Dopiero po jego wykonaniu można przystąpić do dalszej pielęgnacji. Kolejne ruchy można jednak wykonać dopiero wtedy, gdy glany będą suche.
Jak pastować glany?
A jak pastować glany? Tutaj przydatne okażą się tłuszcze lub kremy do skóry. To właśnie one odpowiednio nawilżą nasze obuwie. Później należy również potraktować glany pastą lub woskiem. Preparaty te ochronią glany przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi, a dodatkowo nadadzą powierzchni charakterystyczny połysk. Środki te możesz aplikować za pomocą gąbki, szmatki lub specjalistycznej szczotki. Aby chronić buty przed przemakaniem, nie zapomnij ich zaimpregnować przed pierwszym użyciem.
Sprawdź też, do czego nosić glany męskie.