Czarno-białe ubrania wyglądają bardzo elegancko i stylowo, ale niestety dbanie o nie może narobić Ci trochę kłopotów. Nie chcesz przecież, żeby jasne części brzydko zszarzały lub zżółkły, a czarne elementy zrobiły się wyblakłe. Czy da się tak wyprać dwukolorową sukienkę lub bluzkę, by cały czas wyglądała jak nowa? Zaraz podpowiemy Ci, jak dbać o czarno-białe rzeczy!
Jak prać czarno-białe rzeczy? – najważniejsze zasady
Zestawienie obok siebie czarnego i białego na jednym ubraniu, to bardzo klasyczny wybór i zawsze modny. Obojętnie czy zdecydujesz się na biało-czarne pasy, szachownicę, czy może połączenie czarnego ubrania z białym kołnierzykiem i jasnymi mankietami, będziesz wyglądać świetnie. Niestety kłopoty zaczynają się, kiedy chcesz po raz pierwszy wyprać taką rzecz. Robiąc zakupy, nigdy nie będziesz miała pewności, czy dany materiał będzie trochę farbował przy pierwszym zamoczeniu. Jeżeli w przypadku jednokolorowych ubrań nie ma to większego znaczenia (wystarczy tylko sortować jasne, ciemne i kolorowe pranie i wrzucać je osobno do pralki), jednak może stanowić problem przy wielokolorowych sukienkach czy bluzkach. Jak w takim razie prać czarno-białe ubrania? Najlepszym sposobem będzie pranie ręczne w letniej wodzie z dodatkiem płynu do prania. Stosuj tę metodę zawsze podczas pierwszego prania nowej rzeczy, dzięki czemu od razu się zorientujesz, czy dane ubranie będzie farbować, czy też nie. Ręczne pranie nie jest na pewno przyjemne, ale jest najdelikatniejsze dla materiałów, dlatego warto je stosować do bardzo delikatnych ubrań lub wrażliwych na czyszczenie mechaniczne. Pamiętaj jednak, że zanim wrzucisz ulubiony ciuch do miski lub pralki, powinnaś przeczytać najpierw metkę. Znajdziesz tam wiele informacji na temat tego, jak pielęgnować dane ubranie, a przede wszystkim jak je prać, żeby się nie zniszczyło.
Nie masz czasu lub ochoty na ręczne pranie biało-czarnych ubrań? W takiej sytuacji możesz oczywiście zaryzykować i wrzucić daną rzecz do pralki. Musisz jednak liczyć się z tym, że na jasnym materiale mogą pojawić się przebarwienia (dlatego nie zaleca się tej metody przynajmniej za pierwszym razem). Aby zminimalizować ryzyko zafarbowania, wrzuć do bębna pralki specjalne chusteczki wyłapujące kolor. Znajdziesz je bez problemu w wielu drogeriach i marketach. Ich zadaniem jest wyłapywanie pigmentu, który wypłucze się z pranych ubrań. Jeżeli ryzyko zafarbowania jest duże, trzeba użyć więcej niż jednej chusteczki! Innym sposobem na ochronę koloru jest dodanie do prania czarno-białych ubrań octu. Możesz wlać go bezpośrednio do bębna albo w miejsce, z którego będzie pobierany proszek lub płyn do prania. Ten specyfik sprawi, że kolor zatrzyma się wewnątrz materiału i nie zafarbuje innych tkanin. Na całe pranie wystarczą dwie łyżki stołowe octu. Nie musisz martwić się przykrym zapachem – bardzo szybko wywietrzeje z wypranych ubrań. Jeżeli bardzo zależy Ci na jakimś eleganckim ubraniu np. na marynarce lub sukience, to możesz skorzystać też ze specjalistycznej usługi w pralni chemicznej. Takie czyszczenie na pewno nie skończy się brzydkimi przebarwieniami i nie będziesz musiała martwić się o wygląd ubrania.
Poznaj naturalne metody ochrony kolorów podczas prania
Domowymi sposobami również skutecznie możesz ochronić czarno białe ubrania. Jednym z nich jest dodanie octu, który zapobiega blaknięciu kolorów i pomaga zmiękczać tkaniny. Wystarczy dodać pół szklanki białego octu do ostatniego cyklu płukania. Można też namoczyć ubrania w roztworze wody z octem (1 szklanka octu na 4 litry wody) przez 30 minut przed praniem. Innym sposobem na pranie czarno-białych ubrań jest sól kuchenna. Zamyka barwniki w tkaninach i zapobiega ich wypłukiwaniu podczas prania. Jak jej używać? Dodaj pół szklanki soli do bębna pralki podczas prania lub namocz nowe kolorowe ubrania w wodzie z dodatkiem 2-3 łyżek soli przed pierwszym praniem, aby ustabilizować kolory. Znasz orzechy piorące? To naturalny środek do prania, który jest delikatny dla kolorów i nie powoduje ich blaknięcia. Włóż 5-6 łupinek orzechów piorących do bawełnianego woreczka i umieść w bębnie pralki. Możesz używać ich kilkukrotnie (do 4-5 prań). Natomiast soda oczyszczona zmiękcza wodę i chroni kolory przed blaknięciem, dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy. Możesz ją wsypać bezpośrednio do bębna lub do przegródki na detergent.
Pranie biało-czarnych ubrań – najczęstsze błędy, sprawdź, czy ich nie popełniasz!
Lepiej zapobiegać problemom, niż szukać ich rozwiązań. Dlatego podpowiadamy jak prać czarno białe ubrania! Po pierwsze, unikaj na zbyt wysokich temperatur. Ustawiaj maksymalną 30 stopni oraz delikatny program. Przeciwdziała to farbowaniu ubrań i zapobiega ich niszczeniu. Robiąc pranie zastanów się, czy ubrania, które posiadasz, wymagają usunięcia plam, czy tylko przepłukania. Na przykład do odświeżenia czarno-białych sukienek wystarczy krótki program lub parownica. Uważaj na niewłaściwe detergenty. Zbyt mocne płyny lub proszki mogą sprawiać, że ubrania będą szarzeć albo tracić głęboką czerń. Jeśli zależy Ci na szybkim odświeżeniu rzeczy bez ryzyka transferu koloru, wybierz chusteczki do prania przeciw farbowaniu. Wchłoną nadmiar barwnika, zapobiegając plamom. A gdy ubrania stracą intensywny kolor i barwnik, sprawdź jak przywrócić czarny kolor ubraniom. Kolejnym błędem jest brak segregacji według rodzaju materiału, przez co ubrania szybciej się niszczą.
Radzimy: jak sortować czarno-białe ubrania przed praniem?
Pranie razem tkanin naturalnych takich jak bawełna z syntetycznymi (np. poliester) może prowadzić do nierównomiernego wchłaniania barwników. Dlatego tak ważne jest, by segregować biało czarne ubrania, aby mogły Ci służyć na dłużej. Jeśli to możliwe pierz różne materiały oddzielnie. Jeżeli zastanawiasz się jak prać biało-czarne wzory, przychodzimy z pomocą! Choć może wydawać się to skomplikowane, to gdy zastosujesz się do kilku rad, poradzisz sobie z tym bez problemu. Na samym początku zapoznaj się z instrukcją na metce. Dzięki temu nie uszkodzisz podczas prania biało-czarnych ubrań. Gdy wiesz, że ubranie ma tendencję do farbowania, warto wyprać je ręcznie. Oprócz sortowania ochronę kolorów podczas prania zapewnią Ci specjalne produkty. Zarówno w pralce, jak i podczas ręcznego czyszczenia przydatne będą chusteczki do prania wyłapujące kolor. Zapobiegają transferowi koloru na inne rzeczy. Jeśli lubisz szybkie i skuteczne metody przywracania intensywnej barwy ubraniom, to chusteczki do czarnego prania są strzałem w dziesiątkę! Zapewnią głęboki kolor oraz odświeżenie. Mogą wzmocnić efekt płynu do płukania ciemnych tkanin, Chusteczki do prania to tani i wygodny sposób na zadbanie o ubrania. A co, gdy masz już rzeczy w szafie, na które kolor transferował się podczas prania? Nie musisz ich wyrzucać! Sprawdź jak uratować zafarbowane ubrania! Dzięki naszym sposobom dasz im drugie życie.
Jak wybielić biały kołnierzyk w czarnej sukience? Nasze sposoby!
Zastanawiasz się jak wybielić biały kołnierzyk w czarnej bluzce lub sukience? Gdy pomimo wielu starań jasne elementy brzydko zszarzały lub w inny sposób zmieniły kolor? Bez obaw, jest na to bezpieczny i skuteczny sposób! Proces wybielania kołnierzyków możesz wykonać samodzielnie w domu. Zafarbowaną sukienkę lub inne ubranie uratujesz za pomocą odbarwiacza, wody z octem lub mydełka odplamiającego. Namocz zabarwiony kołnierzyk w wodzie z octem i pozostaw przynajmniej na godzinę, a potem wypierz cały ciuch w letniej wodzie. Jeżeli chcesz skorzystać z odbarwiacza, to zastosuj się do instrukcji zamieszczonej przez producenta (zbyt długie trzymanie materiału w takim środku czyszczącym mogłoby go zniszczyć!). Stosowanie mydełka odplamiającego wymaga trochę więcej zachodu. Zwilż takie mydełko i pocieraj nim zszarzały lub zabrudzony kołnierzyk przez kilka minut, a potem całe ubranie wypierz. Możesz też sięgnąć po wodę utlenioną i polać nią biały materiał. Uważaj, tylko by przypadkowo nie chlapnąć na czarne części sukienki lub bluzki!
Całkiem nieźle sprawdza się również czyszczenie zabrudzonego, białego materiału za pomocą zwykłej aspiryny. Musisz jedynie rozgnieść aspirynę na drobny proszek i rozpuścić go w ciepłej wodzie. Będą Ci potrzebne 2-3 tabletki na każdy litr wody. Teraz zamocz zszarzały materiał i zapierz. Najlepiej będzie, jeśli jasna tkanina pozostanie w takiej wodzie jeszcze przez przynajmniej 15-20 minut. Potem możesz normalnie wyprać całe ubranie (ręcznie lub w pralce z dodatkiem chusteczek wyłapujących kolor). Jeżeli nie masz czasu na osobne czyszczenie jasnego materiału lub po prostu nie da się tego zrobić (białe i czarne elementy są drobne i znajdują się blisko siebie), to możesz wypróbować sposób na pranie z dodatkiem sody oczyszczonej. Wsypanie tego składnika wprost do bębna pomoże wybielić jasny kolor oraz ochroni czerń. Aby ta metoda zadziałała, potrzebne Ci będzie pół szklanki sody oraz oczywiście płyn do prania.
Zastanawiasz się, jakie dodatki pasują do czarno-białej sukienki? Czy lepiej iść w klasykę i postawić na neutralne detale, czy może ożywić całą stylizację jakimś intensywnym kolorem? Podpowiemy Ci w naszym kolejnym artykule!