Odpowiednio dobrana i estetycznie zawiązana mucha to klucz do udanej stylizacji w stylu white tie albo black tie. Dzisiejsza moda męska pokazuje jednak, że muchę można śmiało włączać do codziennych oraz półformalnych stylizacji, dodając jej oryginalnego charakteru! Tylko jak zawiązać muchę krok po kroku i jak ją nosić, by nie popełnić modowego faux pas? Zebraliśmy dla Ciebie przydatne wskazówki!
Rodzaje muszek – czy znasz je wszystkie?
Muszka muszce nierówna i wie o tym każdy mężczyzna zwracający uwagę na dress code. Różnią się wysokością, kształtem brzegów, a przede wszystkim – okazją, na jaką możesz założyć konkretny model. Jaką nosić muszkę do garnituru, jaką do fraka, smokingu, a na którą możesz sobie pozwolić na co dzień? Sprawdź, jakie rodzaje muszek masz do wyboru!
- motylek — klasyka nad klasykami, która nigdy nie wyjdzie z mody. Taki typ muchy powinien znaleźć się w kolekcji każdego mężczyzny. Węzeł jest dosyć wąski, mucha mierzy 2.5 cala, a jej zaokrąglone krawędzie przypominają skrzydła motyla. Nadaje się zarówno na wieczorowe przyjęcia czy wesela, jak i na co dzień.
- duży motyl – większy brat swojego poprzednika. Zwraca uwagę (ma ponad 3 cale wysokości), co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Możesz nosić go na formalne uroczystości, np. do smokingu oraz półbutów wykonanych ze skóry licowej. Wymaga jednak wyczucia – dobrze wygląda na wysokich oraz tęgich mężczyznach. Jeśli masz raczej drobną budowę ciała, taka mucha może prezentować się komicznie.
- batwing – najmniejszy rodzaj muszki (ok. 2 cale), ma smukły, przypominający prostokąt kształt. Sprawdzi się w stylizacjach smart casual, choć niektórzy dopuszczają ją również na bardziej formalne okazje black tie.
- diament – ulubiona mucha Jamesa Bonda. Mierzy ok. 2 cale, a końcówki są szpiczaste. Zawiązana mucha ma asymetryczny kształt – spiczasty koniec z jednej strony znajduje się na wierzchu, a z drugiej pod spodem. To najlepsza opcja na co dzień, możesz nosić ją nawet ze swetrem.
Jak wiązać muchę? To prostsze, niż myślisz!
Pytanie, jak wiązać muszkę, pojawia się najczęściej podczas przygotowań na wesele, studniówkę, sylwestra albo tuż przed wyjściem na imprezę. Choć wydaje się to dosyć skomplikowane, tak naprawdę wystarczy kilka ruchów:
- Skrzyżuj końce muchy – muszą być asymetryczne, tzn. lewy koniec ma być nieco dłuższy od prawego.
- Stwórz luźną pętelkę – przeciągnij dłuższą część pod spodem tak, by lewy koniec pozostawał w górze.
- Uformuj jedno ze skrzydełek – zagnij krótszy (prawy) koniec na środku skrzydełka i skieruj jego krawędź na prawą stronę.
- Uformuj drugie skrzydełko – zagnij dłuższy (lewy, pozostający w górze) koniec, tak samo jak poprzednio, a następnie przeciągnij go od dołu za prawym skrzydełkiem i wetknij w pętelkę.
- Ostatnie poprawki – delikatnie pociągnij za lewe skrzydełko i dopieść wiązanie. Zaciśnij lekko węzeł, rozprostuj skrzydełka i zwróć uwagę, by były symetryczne. Gotowe!
Jak błyskawicznie zapiąć muszkę? Instruktaż krok po kroku
Wielu mężczyzn obawia się wiązania muchy – podczas przygotowań do wyjątkowego dnia, np. własnego ślubu, stres może utrudnić dokładne i estetyczne zawiązanie tego dodatku. Jest jednak na to sposób! Wystarczy, że postawisz na muchę zapinaną, czyli nieco bardziej przystępną wersję szykownej klasyki. Taki model ma gotowe, zawiązane skrzydełka – jedyne co musisz zrobić, to owinąć wokół kołnierzyka koszuli i zapiąć. Jak to zrobić? Jak zapiąć muchę?
- Rozłóż oba końce na płaskiej powierzchni, np. na stole.
- Zegnij końcówki obu pasków tak, by przybrały charakterystyczny, motylkowy kształt.
- Chwyć za dłuższy pasek i nałóż go na krótszy – skrzydełka muszą na siebie równo nachodzić.
- Odchyl lewą część zewnętrznego skrzydełka i zegnij dłuższy pasek na samym środku tak, by stworzył kąt 45 stopni. Następnie nałóż skrzydełko z powrotem na wewnętrzne.
- Chwyć za krawędź dłuższego paska i umieść metalowy element wewnątrz perforacji. Przeciągnij go na sam koniec.
- Przewiń dłuższy pasek przez środek skrzydełek.
- Obróć muchę o 180 stopni – musisz mieć przed sobą jej wewnętrzną część, która będzie potem znajdować się przy guzikach koszuli.
- Przewlecz pasek przez środek pętelki i ściśnij materiał. Już prawie koniec!
- Ostatni krok to wygładzenie powierzchni materiału, a także regulacja skrzydełek, by miały równy kształt. To wszystko!
Jak dobrać muchę do garnituru? Najważniejsze zasady
Przed Tobą ważna okazja i nie wiesz, jak dobrać kolor muchy do garnituru? Mamy dla Ciebie kilka przydatnych porad, dzięki którym nie popełnisz modowego faux pas. Weźmiemy pod lupę garnitury klasyki, wybierane najchętniej i najczęściej. Prym wśród nich wiedzie oczywiście model w głębokiej czerni. Jaka mucha do czarnego garnituru? Ten formalny strój najlepiej uzupełnić muszką w kolorze czerwonym, zielonym, granatowym albo burgundowym. Mała wskazówka: pamiętaj, że do fraka zakłada się wyłącznie muszkę białą, natomiast do smokingu – czarną. A może Twój garnitur ma ciemnoniebieski odcień? Zastanawiasz się, jaka mucha do niebieskiego garnituru będzie dobrym wyborem? Specjaliści ds. zasad savoir-vivre’u w modzie męskiej uważają, że większość odcieni muszek dobrze komponuje się z granatem. Jasne, beżowe albo pudrowe odcienie, a także wzory, wybieraj na mniej formalne okazje, np. imprezę firmową w stylu smart casual. Ciemniejsze kolory muszek do niebieskiego garnituru, np. burgund, butelkowa zieleń to z kolei rozwiązania na oficjalne uroczystości.
Jednym z najczęściej wybieranych modeli jest również garnitur w odcieniu szarości. Jaka mucha do szarego garnituru? Komplet w jaśniejszym odcieniu warto lekko przełamać muchą w odcieniu głębokiej oliwki, winnego burgundu (doskonała opcja, jeśli wybrałeś różową koszulę) albo ciemny brąz. Do szarego, ciemnego garnituru i jasnej koszuli polecamy natomiast muchy w odcieniu zbliżonym do garnituru – np. stalowym albo antracytowym. Dobór muchy zależy jednak nie tylko od odcienia kompletu, lecz także materiału, z jakiego został wykonany. Ważne, by unikać łączenia tych samych tkanin. Dlatego np. do garnituru bawełnianego, wybieranego tak chętnie latem, najlepiej dodać muchę satynową lub jedwabną. A co z koszulą? Masz wątpliwości, jaka koszula do muchy sprawdzi się najlepiej? Przygotowaliśmy dla Ciebie przy okazji gotowe zestawienia, w których zaprezentujesz się wyjątkowo. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiedz się także, co lepsze – muszka czy krawat, w zależności od wydarzenia, na jakie się wybierasz.