Guma do żucia na ubraniach to przykra niespodzianka. Każdy z nas stara się unikać tego jak ognia, jednak takie wypadki czasem się zdarzają. Co zrobić w sytuacji, jeśli na ulubionym ubraniu znajdziesz przyklejoną gumę? Nie martw się – nie będziesz musiała żegnać się z nim na zawsze. Zebrałyśmy kilka prostych sposobów na to, by szybko i skutecznie usunąć gumę do żucia z ubrania. Nie ma znaczenia, czy znajdziesz gumę na spodniach, kurtce, czy swetrze – z naszą pomocą uratujesz każdy element garderoby!
Czym usunąć gumę do żucia? Poznaj sprawdzone metody
Istnieje wiele sposobów na to, jak pozbyć się gumy z ubrań. Wszystko jednak zależy od rodzaju odzieży oraz materiału, z którego dany element garderoby został wykonany. Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź, czy Twoje zabrudzone ubranie uszyto z delikatnej tkaniny – w takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność!
Jak usunąć gumę do żucia ze spodni?
Guma do żucia na spodniach to zmora wielu z nas – wystarczy usiąść w nieodpowiednim miejscu i gotowe… Co zrobić, gdy znajdziesz gumę do żucia na spodniach? Jeśli Twoje spodnie wykonane są z denimu lub bawełny, najlepiej włożyć je do zamrażarki. Dlaczego? Chłód sprawi, że guma zacznie się kurczyć i zesztywnieje, a co za tym idzie – będzie o wiele prostsza do usunięcia. Zanim zostawisz ubranie w zamrażarce, usuń nadmiar gumy z materiału. Ze względu na bezpieczeństwo przechowywanej w zamrażarce żywności najlepiej włożyć spodnie w plastikową torbę. Jak ściągnąć gumę z ubrań pozostawionych w zamrażarce? Odczekaj co najmniej 4 godziny przed wyjęciem spodni. Po tym czasie użyj tępego, płaskiego narzędzia, aby zeskrobać pozostałości gumy. W przypadku jeansu najlepiej użyć tępego nożyka i za jego pomocą delikatnie usunąć resztki gumy. Uważaj, by podczas zeskrobywania gumy nie uszkodzić materiału! Rozłóż ubranie na twardej powierzchni, np. biurku, czy desce do prasowania oraz lekko naciągnij materiał, co pozwoli Ci na większą precyzję.
Jak pozbyć się gumy do żucia z kurtki?
Zastanawiasz się jak usunąć gumę do żucia z ubrań o większych wymiarach lub objętości? Co, jeśli guma przykleiła się do kurtki? Metoda chłodząca to doskonałe rozwiązanie również w tym przypadku, jednak należy ją nieco zmodyfikować. W sytuacji, gdy ciężko jest zmieścić, zwłaszcza kurtkę zimową, do zamrażarki, warto zastosować mrożenie punktowe – polegające na schłodzeniu wyłącznie zabrudzonego skrawka materiału. Wystarczy, że do miejsca, w którym przykleiła się guma, przyłożysz woreczek z lodem (najlepiej zrobić z dwóch stron materiału). Ten sposób na pozbycie się gumy z ubrania jest niezwykle skuteczny, jednak będzie wymagał więcej uwagi oraz cierpliwości – należy regularnie wymieniać lód, a sam proces może potrwać dłużej. Ostatnim etapem usuwania gumy do żucia za pomocą mrożenia jest zeskrobanie jej z materiału. Gładka tkanina kurtki umożliwi sprawne pozbycie się zastygniętej gumy.
Jak usunąć gumę z ubrania żelazkiem? Sposób na delikatne tkaniny
Jednym z najchętniej stosowanych sposobów na usunięcie gumy z bluzki lub innego ubrania jest wykorzystanie żelazka. Jak usunąć gumę do żucia z ubrania za pomocą żelazka? Rozłóż koszulę, spódnicę lub inny element Twojej garderoby, do którego przykleiła się guma i delikatnie rozgrzej żelazko. Pamiętaj, aby nie używać najwyższej temperatury, by guma nie uległa stopnieniu i nie wchłonęła się na stałe w strukturę materiału. Na plamę połóż cienki karton lub ułóż warstwowo kilka arkuszy papieru do pieczenia, tak by podczas prasowania guma nie przykleiła się do krawędzi żelazka. Teraz wystarczy już tylko przeprasować materiał, aż guma całkowicie odklei się od ubrania. Możesz też spróbować podgrzać gumę na ubraniu za pomocą suszarki do włosów. To wystarczy, by zmiękczyć gumę i ją zetrzeć. Zajmie to jednak nieco więcej czasu niż metoda z żelazkiem. Jeśli posiadasz urządzenie parowe, użyj go! Będzie idealne – podgrzeje gumę, a wilgoć z pary pomoże podczas skrobania. Usuwanie gumy za pomocą wysokiej temperatury ma wysoką skuteczność – zatem do dzieła!
Jak usunąć gumę do żucia z tapicerki?
Zastanawiasz się, jak usunąć gumę do żucia z materiału kanapy? Doskonałym sposobem będzie wspomniana wyżej technika mrożenia, pomocna przy obszernej odzieży – połóż na plamę woreczek z lodem i poczekaj, aż guma zastygnie, a następnie zeskrob ją delikatnie tępym narzędziem. Pamiętaj, aby regularnie zmieniać lód. Kolejną metodą na to, jak usunąć gumę do żucia z kanapy, jest zastosowanie ciepłego roztworu octu, który pomoże rozpuścić gumę. Wystarczy nałożyć podgrzany ocet na plamę, odczekać kilka minut, a następnie usunąć nadmiar ściereczką. Co jeszcze rozpuszcza gumę do żucia? Tłuszcz! Produkty na bazie oleju, takie jak mydło olejowe, gładkie masło orzechowe lub nawet niewielka ilość WD40 mogą dobrze usunąć plamę. Wystarczy wetrzeć je delikatnie w gumę za pomocą szczoteczki, a następnie zetrzeć pozostałości szmatką.
Jak usunąć plamę z gumy do żucia?
Udało Ci się usunąć gumę do żucia, ale na ubraniu została plama? Spokojnie, to problem łatwy do rozwiązania! Jak usunąć przebarwienia z gumy? Wystarczy polać plamę po gumie do żucia wrzątkiem, a następnie potrzeć materiał ściereczką z mikrofibry (lub innego miękkiego materiału) do momentu, aż guma zacznie schodzić. Do wrzątku nie musisz dodawać płynu do naczyń, czy innego środka chemicznego, jednak niezawodny w kuchni (i nie tylko) ocet, powinien znacząco ułatwić Ci zadanie usunięcia plamy po gumie do żucia. Jeśli plama nie schodzi, możesz zamiast ściereczki, użyć szczoteczki do zębów. Plamy po gumie do żucia powinny zmyć się również podczas prania z użyciem wybielacza, jest to jednak metoda odpowiednia wyłącznie dla jasnej odzieży. Jak wyprać gumę do żucia z ubrania w ciemnym odcieniu? Bezpośrednio przed wrzuceniem do pralki, potrzyj tkaninę mydłem galasowym, które usunie plamę po gumie, a następnie wypierz ubranie jak zwykle.
Sprawdź też, jak pozbyć się wosku z ubrania, by nie zniszczyć materiału. Więcej ciekawych, a co najważniejsze skutecznych porad, znajdziesz w dziale Tips&Tricks – zapraszamy!