Podczas rozmowy o pracę, od kandydata wymaga się przede wszystkim odpowiedniej prezencji. Wrażenie, jakie zrobisz, ma ogromny wpływ na to, czy zostaniesz przyjęty. Chodzi tu nie tylko o przejrzyste, odpowiednio wykonane CV, lecz także ubiór na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj, że wygląd w dużej mierze decyduje o tym, jak zostaniesz odebrany. Jeśli chcesz pokazać swój profesjonalizm, pewność siebie i zdobyte umiejętności, podkreśl swoje zalety strojem! Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Czy mężczyzna musi iść w garniturze, a może wystarczy klasyczna koszula w ponadczasowym odcieniu? Poznaj porady, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie na rekruterach!
Męski dress code – rozmowa kwalifikacyjna i zasady, jakie na niej panują
Rozmowa kwalifikacyjna to z pewnością oficjalna sytuacja, która wymaga właściwej oprawy – zarówno ze strony pracodawcy, jak i potencjalnego pracownika. Powinieneś przygotować się na nią nie tylko merytorycznie oraz emocjonalnie. Zadbaj również o estetykę swojego stroju na rozmowę o pracę, tak aby zaprezentować się jak najkorzystniej. Wskazówki, jakie Ci zaraz przedstawimy, przydadzą Ci się również podczas innych oficjalnych spotkań, np. rozmów o awans lub podwyżkę. W końcu w takich sytuacjach także musisz pokazać klasę i obronić się nie tylko wiedzą, lecz także strojem. Pamiętaj, że Twoja stylizacja powinna być dopracowana w każdym detalu. Zadbaj więc nie tylko o bazę – elegancki garnitur lub połączenie koszuli i materiałowych spodni czy jeansów – lecz także o akcesoria oraz fryzurę. Tuż przed wyjściem możesz też dopieścić swój look perfumami – unikaj jednak ciężkich, piżmowych zapachów, które przeciążą całą stylizację. W końcu czasem to właśnie prostota jest wyznacznikiem dobrego stylu.
Niezależnie od tego, na jaki outfit ostatecznie postawisz, musi on prezentować się nienagannie. Zwróć na to uwagę nie tylko wtedy, kiedy aplikujesz na wysokie stanowisko, np. kierownika działu. Podczas rozmowy o pracę na posadę juniorską, obowiązują Cię takie same zasady. Schludne, dobrze wyprasowane i przede wszystkim nieskazitelnie czyste ubrania to absolutna podstawa, od której nie ma żadnych wyjątków. Pamiętaj, że specjaliści ds. HR-u zwracają uwagę na szczegóły. Jeśli przyłożysz się do swojego stroju i upewnisz się, że prezentuje się on nienaganne, to sygnał, że będziesz również sumiennym i oddanym pracownikiem. Najlepiej przygotuj wcześniej swój męski strój na rozmowę kwalifikacyjną, wstań rano i upewnij się, że każdy element koszuli jest precyzyjnie wyprasowany, a na spodniach nie znajduje się żadna plama. Świadomość, że wyglądasz profesjonalnie podniesie Twoją pewność siebie, dzięki czemu wywrzesz na potencjalnym pracodawcy jeszcze lepsze wrażenie.
Jaka koszula na rozmowę kwalifikacyjną
Przyjęło się, by na rozmowę o pracę iść w białej koszuli męskiej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrał ten kultowy model, zwłaszcza jeśli rekrutacja dotyczy wysokiego stanowiska. Tradycję warto jednak przełamać i wprowadzić do swojego looku nieco inny kolor. Doskonale nada się błękitna koszula męska o eleganckim, minimalistycznym kroju. Im mniej zdobień i detali, tym lepiej. Zastanawiasz się dlaczego właśnie ta barwa świetnie się sprawdzi? Specjaliści ds. wizerunku już dawno udowodnili, że błękitny wzbudza zaufanie oraz sprawia, że odbiorcy postrzegają nas jako kompetentnych i wartych zatrudnienia. Co więcej, w towarzystwie błękitnego, prawie każda buzia wydaje się rozświetlona i energiczna – taka koszula upiększy Twoją twarz i odwróci uwagę od wszelkich oznak niewyspania, zmęczenia czy stresu.
Niektórzy mężczyźni zastanawiają się nad czarną koszulą na rozmowę kwalifikacyjną. Wiele zależy tu od firmy, do której aplikujesz oraz dress code’u, jaki w niej panuje. Obecnie większość działów nie wymaga przestrzegania sztywnych reguł, co warto wykorzystać na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli upewnisz się, że w tej firmie masz dużą swobodę, jeśli chodzi o ubiór, wykorzystaj to podczas spotkania! Ubierz się w czarną koszulę oraz materiałowe spodnie lub ponadczasowe jeansy – ważne jednak, by były one klasycznie skrojone. Odpadają luźne modele czy joggery, które wpisują się już w sportowy styl. Mniej oficjalny outfit z pewnością sprawdzi się, jeśli starasz się o kreatywną posadę, np. grafika. W podobnych branżach – oraz np. w start-upach – liczy się otwarty umysł, głowa pełna pomysłów oraz elastyczność – takie podejście do życia możesz śmiało podkreślić swoim strojem. Jeansy na rozmowę kwalifikacyjną wykonane z dobrej jakości denimu, o oszczędnych zdobieniach to stylowe i eleganckie rozwiązanie, które spodoba się każdemu miłośnikowi smart casualowych stylizacji. Nie popełnisz faux-pas, jeśli połączysz je z elegancką koszulą wpuszczoną do środka spodni. Pamiętaj wtedy o skórzanym pasku w czarnym lub brązowym odcieniu – najlepiej wybierz model o matowym wykończeniu, który podkreśli biznesowy charakter Twojej stylizacji.
Jaki krawat na rozmowę kwalifikacyjną?
Część rozmów o pracę rządzi się swoimi prawami. Na niektóre stanowiska po prostu musisz przyjść w garniturze i dobrać do niego odpowiedni krawat. O ile w przypadku mniej formalnych spotkań ten dodatek jest nieobowiązkowy, o tyle decydując się na garnitur, musisz pamiętać również o krawacie. Jest to szczególnie istotne w przypadku stanowisk managerskich, leaderskich czy kierowniczych, kiedy musisz udowodnić pełen profesjonalizm nie tylko w zakresie umiejętności i kompetencji. Załóż krawat do garnituru i zrób wrażenie na przyszłym pracodawcy! Jaki model wybrać, by nie popełnić modowego faux-pas i pokazać rekruterom, że znasz się na stylu? O czym należy pamiętać, a czego unikać?
Krawat na rozmowę kwalifikacyjną to przede wszystkim kwestia koloru. Podstawową zasadą jest dobór krawata ciemniejszego niż koszula, tak by dodatek lekko odznaczał się na materiale Twojej góry. Jeśli więc wybierzesz koszulę w błękitnym – tak jak wspomniałyśmy, wzbudzającym zaufanie – odcieniu, a do całej stylizacji chcesz dobrać krawat, postaw na ten granatowy. Unikaj rzucającego się w oczy kobaltu oraz błękitu, który może się z kolei nieestetycznie zlać z koszulą. Złym pomysłem będzie także wybór np. czerwonego lub zielonego krawata – taka intensywna gra kolorów może rozproszyć uwagę rekruterów i zaprezentować się naprawdę niekorzystnie. Wielbicielom eleganckich zegarków męskich polecamy dobór zegarka do krawata lub zdecydowanie się na ponadczasową opcję, czyli zegarek w srebrnym kolorze.
Rozmowa kwalifikacyjna bez garnituru – tak czy nie?
Podczas niektórych rozmów lepsze wrażenie zrobisz, jeśli zrezygnujesz z klasycznego garnituru. Pamiętaj, że w wielu firmach luźniejszy styl będzie mile widziany już podczas rozmowy o pracę. Wybierz wtedy ponadczasową koszulę – zadbaj, by miała jak najprostszy krój, bez żadnych kontrastowych przeszyć czy printów. Dobierz do tego spodnie wykonane z materiału w uniwersalnym kolorze, np. głębokiej czerni lub granatu. Topowym fasonem są z pewnością chinosy, czyli materiałowe modele z charakterystycznymi kieszeniami z przodu oraz ich imitacją z tyłu. W lato możesz zrezygnować z okrycia, jednak podczas chłodniejszych dni nie zapomnij o eleganckiej marynarce o gładkim wzorze.
Zimą oraz podczas sezonów przejściowych niezbędny okaże się dobrze skrojony, zapinany na dwa rzędy guzików płaszcz męski utrzymany w eleganckiej estetyce. Jeśli nie jesteś zwolennikiem tego typu okrycia, a charakter Twojej rozmowy nie będzie bardzo oficjalny, zdecyduj się na kurtkę męską o prostym, klasycznym kroju. Dobierz do tego elegancki szal, oraz skórzane rękawiczki, które dodadzą Twojej stylizacji klasy. Niezwykle istotną – choć często pomijaną przez mężczyzn kwestią – są buty. W stroju na rozmowę o pracę z garniturem niezbędne okażą się półbuty męskie z okrągłym noskiem, wykonane ze skóry lub zamszu. W smart casualowych stylizacjach możesz zdecydować się na mniej oficjalne fasony, np. półbuty o lekko sportowym kroju. Unikaj jednak sneakersów na grubej podeszwie, chyba że pracodawca wyraźnie zaznaczył w ofercie, że nie ma nic przeciwko jeansom, trampkom czy casualowym T-shirtom z nadrukiem. Wtedy warto uwzględnić to komponując swój outfit – pokażesz rekruterom, że zależy Ci na dopasowaniu się do firmy i odpowiadają Ci warunki, jakie w niej panują.
Rozmowa kwalifikacyjna polega na zaprezentowaniu się z jak najlepszej strony i udowodnieniu, że jesteś idealną osobą na to stanowisko. Podczas spotkania dbaj nie tylko o odpowiednie przedstawienie swoich zalet i doświadczenia – zadbaj także o mowę ciała, kontrolowanie gestów i oczywiście o strój. Warto dopasować go nie tylko do okazji, lecz także firmy, do której aplikujesz!