Jak się ubrać do teatru? Inspiracje dla mężczyzn i kobiet

Jak się ubrać do teatru

Zgodnie z niepisaną zasadą teatr jest miejscem, do którego należy przychodzić w eleganckim, odświętnym stroju. We współczesnych teatrach obowiązuje jednak mniej formalny dress code, co pozwala widzom na większą swobodę w wyborze stylizacji. Jak się ubrać do teatru, aby wyglądać elegancko, a zarazem stylowo? Podpowiadamy!

Jak się ubrać do teatru? Stylizacje dla mężczyzn

Zanim zaczniemy przygotowywać stylizację do teatru, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, na jaki rodzaj sztuki idziemy? Czy jest to nowatorska adaptacja klasycznego dramatu, komedia, a może przedstawienie muzyczne? Po drugie, gdzie odbywa się sztuka? Do Teatru Narodowego założymy nieco inny strój niż do Teatru Roma. Po trzecie, zadbajmy o to, aby outfit był nie tylko stosowny, lecz także komfortowy. Niektóre sztuki trwają nawet 3-4 godziny, dlatego stylizacja nie powinna rozpraszać naszej uwagi. Pamiętajmy również, że premiery teatralne rządzą się swoimi prawami. Gdy sztuka jest wystawiana po raz pierwszy, z reguły wszyscy widzowie wybierają bardziej formalne stroje, aby podkreślić rangę wydarzenia.

Często możemy spotkać się z opinią, że ważny jest nie tyle strój, który zakładamy do teatru, co sama chęć obcowania ze sztuką. Przygotowując stylizację do teatru, starajmy się jednak zachować umiar. Krzykliwe i wyzywające stroje będą tylko niepotrzebnie zwracać uwagę pozostałych widzów. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są klasyczne fasony ubrań uzupełnione o trendowe dodatki. Idealna męska stylizacja do teatru to czarne spodnie, bawełniana koszula oraz marynarka. Białą koszulę panowie mogą zastąpić dopasowanym T-shirtem, który świetnie się komponuje ze sportową marynarką w drobną kratkę.

W ostatnim czasie mężczyźni chętnie sięgają po marynarki w odważnych kolorach – czerwonym, kanarkowym, a nawet różowym. Możemy je zestawić z ciemnymi chinosami i w ten sposób uzyskać niebanalny look. Wielu mężczyzn zastanawia się, czy odpowiednim strojem do teatru będą jeansy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je założyć, jednak luźny dół warto połączyć z formalną górą. Wybierajmy proste fasony jeansów, pozbawione przetarć oraz dziur. Wykończeniem męskiej stylizacji są oczywiście buty. Biorąc pod uwagę, że miksowanie sportowych butów z marynarką lub eleganckimi spodniami nikogo już nie dziwi, panowie mogą bez obaw założyć do teatru ulubione trampki lub sneakersy, o ile cały outfit nie stanie się przez to zbyt casualowy. Jakich ubrań mężczyźni powinni unikać, wybierając się do teatru? Złym pomysłem będą z pewnością dresowe spodnie, bluzy z kapturem oraz czapki z daszkiem, które lepiej zarezerwować na hip-hopowe koncerty.

Klasyczna elegancja – ubranie do teatru dla kobiet

Wypad do teatru lub opery to doskonała okazja dla pań, aby zaprezentować się w eleganckim outficie. Nie musi to być od razu balowa kreacja, ale koktajlowa sukienka lub kombinezon z lejącej się tkaniny sprawdzą się tego wieczora doskonale. Podobnie jak w przypadku męskich strojów, damska stylizacja do teatru powinna być stonowana i skromna, co nie znaczy, że nudna. Wyjątek stanowią awangardowe przedstawienia, które gromadzą ekscentryczne osobowości oraz ludzi, którzy odważnie wyrażają swój styl także poprzez ubiór.

Jeśli szukamy bezpiecznej stylizacji do teatru, warto postawić na czarny total look. Czarne rurki w połączeniu z czarną smokingową marynarką oraz czarnymi szpilkami wyglądają zjawiskowo. Inna propozycja to damski, czerwony garnitur zestawiony z beżową bluzką oraz szpilkami w odcieniu nude. Minimalistyczne stylizacje warto wzbogacić oryginalną biżuterią. Wystarczy, że do granatowych jeansów i jedwabnej koszuli założymy masywny naszyjnik lub wiszące kolczyki, a nasz outfit natychmiast nabierze charakteru.

Jaka sukienka do teatru? Sprawdzone fasony

Większość kobiet, gdy myśli o eleganckiej stylizacji, w pierwszej kolejności sięga po sukienkę. Do teatru możemy założyć zarówno małą czarną, jak i dopasowaną, dzianinową sukienkę czy rozkloszowaną spódnicę. Gdy idziemy do teatru latem, warto postawić na look w stylu boho. Delikatna zwiewna sukienka z kwiatowym printem wygląda doskonale w połączeniu z zamszowymi botkami lub sandałkami na płaskim obcasie. Klasycznym, ale mniej oficjalnym fasonem sukienki, jest szmizjerka. Najlepiej, gdy sięga do linii kolan i jest wiązana w pasie. Wówczas możemy ładnie podkreślić talię, a przez to nadać sylwetce odpowiednie proporcje. Szmizjerka pozwala na stworzenie oficjalnych outfitów (wystarczy, że zestawimy ją z botkami na słupku), ale też typowo casualowych stylizacji. Miks szmizjerka plus trampki lub espadryle to wygodny i stylowy look, który sprawdzi się także jako stylizacja do teatru. Bez względu na to, czy idziemy do teatru, aby obejrzeć najpopularniejszą sztukę sezonu, czy chcemy po prostu dobrze się bawić, wybierajmy takie ubrania, które będą dla nas najbardziej komfortowe. Teatr przestał być miejscem dystansującym – spotykają się w nim ludzie w różnym wieku, którzy mają odmienny gust także pod względem ubioru.