Jak nosić szpilki bez rajstop? Podpowiadamy!

Przez wiele lat kobiety nie wyobrażały sobie, by do obcasów i eleganckich strojów nie zakładać rajstop, czy pończoch. Mniej więcej w połowie lat 90. zaczęto odchodzić od tego trendu i kobiety, które szły z duchem mody postanowiły usuwać rajstopy ze swojej garderoby. Dziś możemy bez żadnych przeszkód nosić szpilki bez rajstop, np. wy wyeksponować opaleniznę. Podpowiemy Ci, jak nosić szpilki na gołą stopę, by prezentować się z klasą!

Co zrobić, zanim założysz szpilki bez rajstop?

Jest trochę tak, że chodzenia w szpilkach – i to niezależnie czy w rajstopach, czy bez – trzeba się nauczyć i przyzwyczaić. Jeśli nie masz zamiaru zakładać do szpilek rajstop czy skarpetek zacznij po prostu od przyzwyczajania stopy do buta. Na początek wystarczy 15 minut, a następnie zwiększaj ten czas – tak by po paru dniach móc swobodnie wyjść w szpilkach bez rajstop. Kiedy już wybrałaś sobie model butów – sprawdź, czy dany model nie jest za duży lub za mały. Ważne też, żeby podczas tej pierwszej przymiarki nic cię nie cisnęło i czy na pewno szpilki są odpowiednio wyprofilowane. Jak to sprawdzić – prostym sposobem jest zbadanie, czy obcas jest umieszczony idealnie na środku pięty. Pamiętaj też, żeby przymierzać buty wieczorem – to właśnie wtedy Twoje stopy są najbardziej spuchnięte. Warto też pomyśleć o tym, by pierwsze szpilki, które kupujesz miały szerszy obcas. To gwarancja komfortu i uniknięcia dużego nacisku na śródstopie. Znalazłaś idealny model?

Jak nosić szpilki bez rajstop?

Upewnij się, że Twoje stopy mają trochę miejsca w butach. Jeśli są ściśnięte, szybko spowodują dyskomfort. Przed pierwszym dłuższym wyjściem w szpilkach bez rajstop możesz skorzystać z pomocy wszelkich wkładek czy poduszek. Odpowiednio dobrane zapewnią komfort i lepszą przyczepność. Najlepsze są wkładki silikonowe, a to dlatego, że są z reguły bardzo miękkie i dają uczucie chodzenia na poduszkach. Jeśli z kolei nie chcesz kupować wkładki na całą długość stopy, zaopatrz się w silikonowe poduszeczki, które umieszczasz jedną pod przednią częścią stopy, a drugą pod piętą. Warto także mieć zawsze w gotowości plasterki na otarcia, gdyż pierwszym miejscem, w którym pojawiają się ewentualne otarcia to fragment tuż nad piętą. Jeśli tylko poczujesz dyskomfort, od razu naklej plaster.

W jaki sposób przygotować stopy przed założeniem szpilek?

Przed założeniem szpilek na gołe stopy warto „zafundować” im kąpiel w chłodnej wodzie z dodatkiem żelu, czy soli do kąpieli z miętą. Ma świetne działanie ściągające i chłodzące. Kolejnym krokiem jest wmasowanie chłodzącego żelu do stóp, również z dodatkiem mięty, czy na przykład kasztanowca. Rewelacyjnym trikiem jest przeciągnięcie żelu na łydki. To zapewni komfort i uczucie lekkości nóg na dłużej. Następnie, kiedy żel już dobrze się wchłonie warto nanieść na stopy antyperspirant – który jest swojego rodzaju tarczą ochronną, między skórą a obuwiem. Na koniec posypać je talkiem – pudrem, który zapobiega poceniu się stóp i tym samym chroni przed ewentualnymi odparzeniami, czy otarciami.

Co w sytuacji, kiedy mimo tych wszystkich zabiegów gołe stopy w szpilkach się ślizgają, przez co palce uderzają o czubki butów? Dość znanym trikiem znanych celebrytek jest delikatne tarcie wewnętrznej części buta nożyczkami, pumeksem lub pilniczkiem, tak by wkładka stała się nieco chropowata. Jeśli nie chcesz niszczyć butów, a ślizganie gołych stóp w szpilkach jest uciążliwe, wypróbuj inny trik. Spryskaj wnętrze buta lakierem do włosów – radzimy wybrać najlepiej taki bez zapachu – poczekaj aż wyschnie i gotowe.

Co istotne, jeśli masz taką możliwość postaraj się jak najczęściej odpoczywać i odciążać stopy. Idealnie byłoby, gdyby udało ci się usiąść co 20 minut, zdjąć szpilki, rozmasować stopy. W razie potrzeby miej zawsze przy sobie chłodzący dezodorant i talk. Nie wahaj się ich użyć – przynoszą realną ulgę stopom. Kiedy Twoje nogi i stopy odpoczną możesz założyć szpilki i iść dalej. Nie zapominaj tylko o robieniu takich przerw tak często, jak to możliwe.