Ranking – 20 książek o modzie, które warto przeczytać

Skąd czerpać wiedzę o modzie? Jak poznać podwaliny, na których opiera się obecny świat fashion? Najlepsze źródło informacji o tym, jak rynek mody wygląda obecnie oraz jak rozwijał się przez ostatnie dziesięciolecia, stanowi literatura. Przygotowaliśmy więc ranking 20 najciekawszych książek o modzie, które pomogą Ci poznać i zrozumieć ten fascynujący świat od wewnątrz.

Jak powstał ranking?

Tytuły, które pojawiły się w rankingu, w największych szczegółach sposób opisują kuluary, historię, a także zawiłe tajniki mody. Znajdziesz wśród nich zarówno poradniki, albumy, jak
i biografie największych ikon tego wielkiego świata. Ranking powstał w oparciu o średnią ocenę uzyskaną przez daną książkę na portalu Lubimyczytac.pl. W przypadku, gdy kilka tytułów uzyskało tę samą ocenę, braliśmy dodatkowo pod uwagę liczbę oddanych głosów.

Wyniki rankingu

MiejsceTytułAutorOcena w Lubimyczytac.pl
1Moda. Historia mody od XVIII do XX wieku (kolekcja Instytutu Ubioru w Kioto)Akiko Fukai, Tamami Suoh i inni8,0
2Historia mody. Od krynoliny do miniIrma Kozina8,0
3Rzeczowo o modzie męskiej. Poradnik każdego mężczyznyMichał Kędziora7,7
4100 idei, które zmieniły modę ulicznąJosh Sims7,6
5Królowie mody. Historia haute coutureRudolf Kinzel7,4
6Louis Vuitton. Francuska sagaStephanie Bonvicini7,3
7Modnie i wygodnie. Jak trampki weszły na salonyGrażyna Olbrych, Dagmara Radzikowska7,2
8Elementarz styluKatarzyna Tusk7,1
9Coco Chanel. Legenda i życieJustine Picardie6,9
10Warsztaty stylu. Autorska metoda, dzięki której w końcu odkryjesz swój stylMaria Młyńska6,9
11Ikony mody. 20 ikon, które zmieniły oblicze modyFederico Rocca6,6
12Coco Chanel. Życie intymneLisa Chaney6,5
13Modni. Od Arkadiusa do ZieniaKarolina Sulej6,5
14Dynastie, które stworzyły luksusYann Kerlau6,5
15Dress code dla kobietIrena Kamińska i Agata Tanter6,5
16Modna Polka. Rozmowy o modzie, urodzie i życiu z polskimi ikonami styluNatalia Hołownia6,5
17Sekrety modyYann Kerlau6,4
18To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRLAleksandra Boćkowska6,2
19Jak czytać modę. Szybki kurs interpretacji stylówFiona Ffoulkes6,1
20PRADA. Obyczajowy fenomenGian Luigi Paracchini6,0

Moda. Historia mody od XVIII do XX wieku (kolekcja Instytutu Ubioru w Kioto), Akiko Fukai, Tamami Suoh i inni

Pozycja otwierająca nasze zestawienie to przepięknie ilustrowany album, zawierający fotografie wybranych eksponatów z Kioto Costume Institute. Książka przedstawia ogrom kolekcji japońskiego Instytutu, lecz nie pozostawia czytelnika samego sobie – każdy rozdział został opatrzony krótkim opisem wprowadzającym w styl danej epoki. Autorzy serwują nam w ten sposób niemal 760 stron prawdziwej uczty dla oka! 

Historia mody. Od krynoliny do mini, Irma Kozina

Na drugim miejscu w rankingu znalazła się książka napisana przez polską historyk sztuki, Irmę Kozinę. Wydana w formie albumu, przedstawia nie tylko ewolucję ubioru na przestrzeni wieków, ale również wyjaśnia znaczenie, jakie kolejne epoki i społeczeństwa nadawały poszczególnym elementom garderoby. To idealna pozycja zarówno dla mniej, jak i bardziej zaawansowanych znawców mody!

Rzeczowo o modzie męskiej. Poradnik każdego mężczyzny, Michał Kędziora

Rzeczowo o modzie męskiej. Poradnik każdego mężczyzny to pozycja autorstwa Michała Kędziory, znanego w blogosferze modowej jako Mr. Vintage. Książka już niedługo po premierze okazała się bestsellerem! Poradnik Michała Kędziory to przede wszystkim skarbnica wiedzy dla panów, którzy poszukują ponadczasowych rozwiązań modowych, jak i dla pań, które chcą pomóc w codziennej stylizacji swoim mężczyznom. Szczególnie pilnie warto przekartkować rozdział 16. – zawiera on odpowiedzi na 80 najczęściej zadawanych autorowi pytań związanych z modą.

100 idei, które zmieniły modę uliczną, Josh Sims

Konceptem książki 100 idei, które zmieniły modę uliczną jest ukazanie, jak dalece styl prosto z ulicy przez lata znajdował swoje odzwierciedlenie w modzie na najważniejszych wybiegach świata. Podczas lektury z nieukrywaną satysfakcją dostrzegamy, że na kształt i formę high fashion może wpłynąć każdy z nas! W końcu – jak udowadnia autor – buntowniczym stylizacjom manifestującym przynależność do określonych subkultur udawało się to od lat!

Królowie mody. Historia haute couture, Rudolf Kinzel

Christian Dior, Yves Saint Laurent, Hubert de Givenchy – te nazwiska na pewno nie są Ci obce. Oprócz nich, do największej śmietanki świata mody należało oczywiście wielu innych artystów – aby jak najwierniej przedstawić ich postacie i życiorysy, Rudolf Kinzel sięgnął po format biograficzny. Książka “Królowie mody” pozwala nam więc zajrzeć do wnętrza ich pracowni, poznać burzliwe życiorysy i zrozumieć, na czym polega nietuzinkowy talent najsłynniejszych projektantów świata. To aż 400 stron wciągającej lektury, która nie zajmie Ci jednak więcej niż kilka wieczorów. 

Louis Vuitton. Francuska saga, Stephanie Bonvicini

Zaczęło się od toreb i kufrów. Już w latach 30. XIX wieku młody Louis Vuitton okazał się wizjonerem, który w miarę rozwoju kolei i turystyki w Europie, odpowiedział na rosnące wśród arystokracji zapotrzebowanie na tego typu luksusowe akcesoria. Jak wyglądały początki francuskiej marki, która buduje swoje imperium już od dwóch stuleci? O bogatej historii rodu i marki Louis Vuitton przeczytasz u Stephanie Bonvicini.  

Modnie i wygodnie. Jak trampki weszły na salony, Grażyna Olbrych i Dagmara Radzikowska

W swojej książce autorki Olbrych i Radzikowska podpowiadają czytelnikowi, jak łączyć sportowe elementy ubioru z codziennymi stylizacjami, aby każdego dnia czuć się nie tylko wygodnie, ale i supermodnie. Rozdziały są krótkie, ale treściwe, zaś zdjęcia doskonale ilustrują opisywane zagadnienia. Książka jest bardzo ładnie wydana, więc świetnie nada się na prezent!

Elementarz stylu, Katarzyna Tusk

Elementarz stylu to pierwsza książka Kasi Tusk, która od lat prowadzi jednego z najpopularniejszych polskich blogów poświęconych modzie – Make Life Easier. Znana miłośniczka mody i współzałożycielka marki odzieżowej MLE opisuje w poradniku swoje zmagania z poszukiwaniem własnego stylu i przedstawia wskazówki na temat tego, jak każdego dnia wyglądać elegancko i gustownie. 

Coco Chanel. Legenda i życie, Justine Picardie

O Coco Chanel napisano już wiele – jak na prawdziwą ikonę mody przystało, jej życie pełne było ostrych zakrętów i wielkich wydarzeń. Jak postrzegali Coco ludzie z branży? Jakie były okoliczności powstania małej czarnej i perfum Chanel N˚5? W książce tej znajdziesz wiele odpowiedzi i intrygujących szczegółów dotyczących nie tylko jej pracy, ale i życia prywatnego. To pięknie wydana książka, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdego pasjonaty mody.

Warsztaty stylu. Autorska metoda, dzięki której w końcu odkryjesz swój styl, Maria Młyńska

Maria Młyńska to kolejna blogerka w naszym zestawieniu. Na co dzień znajdziesz ją na stronie ubierajsieklasycznie.pl, gdzie podpowiada swoim czytelnikom, jak odnaleźć własny styl. Jej książka to z jednej strony zebrane i podsumowane treści blogowe, z drugiej – zupełnie nowe koncepty, które autorka przygotowała specjalnie na potrzeby poradnika. Pozycja ta przedstawia zbiór konkretnych narzędzi oraz licznych inspiracji, wspomagających proces tworzenia własnej garderoby. 

Ikony mody. 20 ikon, które zmieniły oblicze mody, Federico Rocca

Drugą dziesiątkę rankingu otwiera album Federico Rocci. Przedstawione w nim postacie to nie tylko wybitni projektanci jak Prada czy Coco Chanel – wśród 20 modowych rewolucjonistów znalazły się również postacie Marylin Monroe czy Andy’ego Warhola. Piękne rysunki, grafiki i zdjęcia opatrzone trafnymi, pełnymi ciekawych wzmianek opisami sprawiają, że lektura jest niezwykle przyjemna. Polecamy zwłaszcza na długie zimowe wieczory!

Dynastie, które stworzyły luksus, Yann Kerlau

Pozycja Yanna Kerlaua to obraz dziejów siedmiu najważniejszych dynastii w świecie mody. Autor przedstawia losy twórców najsłynniejszych marek, którym przez lata udało się utrzymać rodzinny biznes we własnych rękach. Ta inspirująca książka pokazuje trudne początki i momenty sukcesu, a także liczne wzloty i dramatyczne upadki, pojawiające się na ich drodze. Krótko mówiąc, dzieje się! 

Dress code dla kobiet, Irena Kamińska i Agata Tanter

Moda rządzi się swoimi prawami. Te z kolei poznasz w książce Dress code dla kobiet, którą napisały ekspertki w temacie modowych zasad! Irena Kamińska, mentorka w programie Projekt Lady, oraz Agata Tanter, redaktor naczelna w lamode.info, wspólnie przygotowały kompleksowy poradnik pełen wskazówek, jak ubrać się do pracy, na eleganckie wyjście czy nieformalne spotkanie z przyjaciółmi. Nie musisz przestrzegać zasad dress code’u, jednak aby świadomie je łamać, warto znać podstawowe reguły! Książka Kamińskiej i Tanter na pewno Ci w tym pomoże.

Coco Chanel. Życie intymne, Lisa Chaney

Kolejna pozycja w rankingu, której tematem są losy Coco Chanel, to intymna część historii ikony światowej mody. Książka powstała na podstawie niepublikowanych wcześniej pamiętników i listów miłosnych, do których autorce udało się dotrzeć. Biografia Chanel autorstwa Lisy Chaney wciąga niczym umiejętnie prowadzona opowieść fabularna, więc świetnie sprawdzi się jako wieczorna lektura. I to nie tylko wśród miłośników mody! 

Modna Polka. Rozmowy o modzie, urodzie i życiu z polskimi ikonami mody, Natalia Hołownia

Książka Natalii Hołowni to zbiór wywiadów z 16 kobietami, uchodzącymi za ikony mody w Polsce. Rozmowy dotyczą nie tylko tego, czym jest moda i jakie znaczenie nadajemy jej w naszym kraju, ale schodzą również na tematy takie jak feminizm, kobiecość i samoakceptacja. Do projektu zaproszono m.in. Jessicę Mercedes, Maffashion, Helenę Norowicz oraz Danutę Stenkę. W efekcie książka ta pozwala nam spojrzeć na modę w Polsce z różnych, pozornie oddalonych od siebie perspektyw.

Modni. Od Arkadiusa do Zienia, Karolina Sulej

Modnie jest nosić ubrania z metką “Made in Poland”, które wyszły spod igły polskich projektantów. A właśnie o nich jest ta książka! Modni. Od Arkadiusa do Zienia to istne kompendium wiedzy na temat polskiej mody. Karolina Sulej – niegdyś stylistka, obecnie antropolog mody, przedstawia w nim sylwetki 23 polskich projektantów. Znasz już historię Coco Chanel czy Diora? Czas nadrobić zaległości i poznać własne podwórko modowe! 

Sekrety mody, Yann Kerlau

Druga pozycja autorstwa Yanna Kerlaua w tym zestawieniu skupia się na rozwiązaniu zagadki, jaką jest niebywały sukces najsłynniejszych projektantów modowych świata. Co sprawiło, że udało się właśnie im? Jak wyglądała droga do sukcesu w przypadku marek Balenciaga, Calvin Klein czy Ralph Laurent? Książka Sekrety mody odpowiada na te pytania, bazując aż na 18 historiach z trzech różnych kontynentów. Warto zajrzeć!

To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL, Aleksandra Boćkowska

Co to jest za książka! Dzięki niej zrozumiesz, ile wysiłku i pokładów kreatywności kosztowało bycie modnym w czasach PRL. Sięgniesz też do czasów minionej historii, kiedy państwo wykorzystywało ubiór w celach propagandowych, a społeczeństwo upatrywało w nim sposobu na wyróżnienie się z tłumu. “To nie są moje wielbłądy” to tytuł, który zainteresuje czytelników każdego pokolenia. Jeśli jeszcze nie masz jej na półce, czas nadrobić zaległości!

Jak czytać modę. Szybki kurs interpretacji stylów, Fiona Ffoulkes

Ta książka to wydany w niewielkim formacie podręcznik mody z prawdziwego zdarzenia. Jeśli chcesz poznać oraz nauczyć się rozpoznawać najważniejsze style, pojawiające się na wybiegach i ulicach na przestrzeni ostatnich 200 lat, to zdecydowanie jest to propozycja dla Ciebie. Tak niewielka, że zmieści się w kieszeni!

Prada. Obyczajowy fenomen, Gian Luigi Paracchini

Przenieśmy się teraz do Mediolanu. To tam w latach 70. ubiegłego wieku Miucca Prada poznała swojego męża Patrizio Bertelli – i od tego się zaczęło! Książka Giana Luigi Parachiniego przedstawia etapy rozwoju pełnego sukcesów imperium modowego rodziny Prada. Całej historii przyświeca związek Miucci z Patriziem, co nadaje książce charakter wciągającej powieści.