Wiedeń na weekend – co warto zobaczyć?

Pora na kolejny artykuł z cyklu Tanie podróżowanie po Europie. Tym razem rekomendujemy piękny Wiedeń, w którym na moment zapomnisz o troskach. Miejsce o niepowtarzalnym uroku. Z jednej strony jest majestatyczny i zachwyca architekturą, z drugiej to tętniące życiem nowoczesne miasto, które odwiedza coraz więcej młodych ludzi. Niezależnie od pory roku, Wiedeń zawsze będzie zachwycał. Co warto zobaczyć? Sprawdź w naszym artykule!

Wiedeń na weekend – rowerem, metrem czy na piechotę?

Żeby to miejsce doświadczyć wszystkimi zmysłami, należy w nim zamieszkać. Jeżeli jednak dobrze zaplanujesz swój pobyt, zobaczysz najważniejsze i najbardziej znane atrakcje miasta. Trzy dni w Wiedniu to absolutne minimum. Bezpośrednie loty do Wiednia z Warszawy należą do najtańszych w całej Europie. Stąd warto zainwestować ok. 300 zł na przelot w dwie strony. Od czego warto zacząć? Od zaplanowania podróży z lotniska do centrum Wiednia. Wszystkie samoloty lądują na lotnisku Schwechat, które jest oddalone od stacji Wien Mitte o ok. 18 km. Z lotniska pociągiem bezpośrednio możemy dotrzeć do centrum za 11 EUR. Tańszą opcją jest skorzystanie z oferty ÖBBZa bilet w jedną stronę zapłacimy niecałe 3 EUR. Bilet możesz zakupić w automacie na lotnisku lub w kasie. Sam Wiedeń możesz zwiedzać piechotą, wtedy odkrywasz nieznane zakątki i jest bardziej romantycznie, ciepłą porą możesz wybrać rower, a dla mniej aktywnych polecamy metro lub transport publiczny.

Wiedeń na weekend

Te miejsca musisz zobaczyć – Innere Stadt

Wiedeń na weekend bez tego miejsca nie będzie kompletny. Dlatego rozpoczynamy od polecenia historycznego centrum. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO należy do jednych z najpiękniejszych na świecie. Odpowiedni klimat stwarzają przede wszystkim stylowe kamienice. Spacerując Innere Stadt dotrzemy na Stephansplatzm, gdzie znajduje się gotycka Katedra św. Szczepana. Wypełniona po brzegi dziełami sztuki, zaskakuje również katakumbami i wieżą, z której można podziwiać miasto w pełni. W Katedrze niemalże zawsze odbywają się koncerty. Wokół Innere Stadt kursuje zabytkowy tramwaj Ring Tram. Startuje właśnie z Stephansplatzm co pół godziny i kursuje wzdłuż bulwaru. Po drodze można podziwiać ratusz, parlament, uniwersystet czy Kościół Wotywny. Bilet kosztuje 9 EUR.

Dla miłośników sztuki – Albertina i Hofburg

Dla osób, które kochają sztukę, polecamy Albertinę. To nie tylko dawna rezydencja Habsburgów, ale także jedna z największych kolekcji ponad 60 tysięcy rysunków, oraz ponad miliona grafik. Znajdziecie tu Picassa, Klimta czy Moneta. Bilety wstępu utrzymują się na poziomie 13 EUR. Rzut beretem od centralnego punktu w Wiedniu znajduje się Hofburg. To jeden z największych kompleksów pałacowych na świecie. 18 budynków, 16 dziedzińców i ponad 2800 pomieszczeń. Wszystko zlokalizowane na powierzchni 24 hektarów. Każdy, kto interesuje się architekturą, powinien zobaczyć to miejsce.

Wiedeń na weekend

Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy

Ostatnia na świecie szkoła, gdzie kultywuje się klasyczne formy sztuki jeździeckiej. Zwiedzanie tego miejsca z przewodnikiem kosztuje 18 EUR, a warto je wydać. Konie niemalże tańczą w takt muzyki klasycznej. Będąc w tym miejscu, warto zwiedzić królewski Skarbiec, w którym można zobaczyć insygnia królewskie, w tym cesarskie korony, a także przedmiot, który był uznawany za św. Graala. Wstęp do Skarbca kosztuje 12 EUR.

Prater – Najstarszy na świecie park rozrywki

Prater został wybudowany w 1897 roku. W tym miejscu odkryjecie naprawdę mnóstwo rozrywek. Ponad 25o atrakcji – karuzele, kolejki górskie i najsłynniejszy wiedeński diabelski młyn. W tym miejscy znajduje się jeden z topowych punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę całego miasta. Wejście na teren parku rozrywki jest darmowe. Płacimy jedynie za wybrane atrakcje.

Wiedeń Miastem Muzyki – Podróżuj śladem znanych muzyków!

Wiedeń na weekend nie może się obyć bez muzyki. W mieście odwiedzić można Muzeum Beethovena, budynek Pasqualatihaus czy Mozarthus. Warto również wspomnieć o wiedeńskim apartamencie Johanna Straussa. Wszystkie wymienione punkty można zwiedzić kolejno za 7, 11 i 5 EUR. Będąc w Wiedniu, powinniście zaplanować wizytę w Wiedeńskiej Operze Narodowej. Bilety na spektakle są wyprzedawane na kilka miesięcy do przodu, ale warto ustawić się rano w kolejce, jeśli tylko mamy w sobie odrobinę samozaparcia i cierpliwości. Klasyczne koncerty odbywają się również w pałacu Kursalon w Stadtpark, w Oranżerii Zamku Schönbrunn, w salach zamku Hofburg oraz w Pałacu Auersperg.