Jak przywrócić kolor ubraniom? Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby!

jak odświeżyć ubrania

Białe ubrania żółkną, czarne szarzeją, a kolorowe tracą intensywny wyraz. Brzmi znajomo? Jesteśmy przekonane, że tak. W końcu jest to efekt wielokrotnego prania, a także użytkowania. Czasami jednak może być to również skutek nieodpowiedniej pielęgnacji odzieży. Możesz jednak temu zapobiec. Przygotowałyśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych metod, dzięki którym odświeżysz swoje ubrania. Sprawdź, jak dać im nowe życie i przywrócić kolor!

Jak odzyskać kolor ubrania?

Zanim podpowiemy Ci, w jaki sposób można przywrócić kolor ubraniom, przypomnimy kilka zasad, które zminimalizują odbarwianie się materiału. Przede wszystkim pamiętaj, by prać rzeczy w odpowiedniej temperaturze – wskazówki znajdziesz najczęściej na metce. Jeśli jednak Twoja ukochana koszula czy spodnie nie mają metki lub jest ona wyblakła, postaw na pranie ręczne lub ustaw tryb delikatny. Poza tym warto pamiętać, by przed włożeniem sukienki czy bluzki do bębna pralki wywinąć rzeczy na lewą stronę. Dobrze jest także nastawiać zawsze najkrótszy program prania – dzięki temu wypłucze się mniej barwnika. Dodatkowo nigdy nie susz prania na pełnym słońcu.

Jak przywrócić kolor wyblakłym ubraniom? Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów jest ten z wykorzystaniem zimnej wody i soli. Zmieszaj je ze sobą w dużej misce, a następnie namocz tam ubranie, które straciło swój kolor. Inną metodą przywrócenie koloru kolorowym ubraniom jest mieszanka wody oraz sody oczyszczonej (w proporcji 1 litr wody: 1 łyżka sody). Zanurz przez 10 minut wyblakłą sukienkę czy bluzkę w tym roztworze, a następnie wysusz w zacienionym miejscu. A może chciałabyś przywrócić kolor bieliźnie, która pożółkła? Namocz ją w zsiadłym mleku, a następnie upierz w pralce. Jeśli jednak domowe triki niespecjalnie zdadzą ten egzamin, możesz również sięgnąć po barwniki do tkanin. Dzisiejsze technologie pozwalają na to, by proces ten odbył się już podczas prania. W ten sposób możesz oczywiście ratować wyłącznie niesyntetyczne tkaniny.

Jak przywrócić kolor czarnym ubraniom?

Wiesz już, w jaki sposób traktować kolorowe ubrania, by nie straciły swojej barwy lub też jak można przywrócić im dawny blask. Pora na odświeżenie czarnej odzieży. Co więc zrobić, by czarne ubrania pozostały… intensywnie czarne? Warto wiedzieć, że świeżości takim rzeczom może dodać namoczenie ich w wodzie z octem (w proporcji 2:1). Innym domowym sposobem jest napar z liści orzecha włoskiego lub bluszczu pospolitego. Co jeszcze okaże się pomocne? Warto prać rzeczy w specjalnych środkach, przeznaczonych do czarnych materiałów.

Jak przywrócić biel białym ubraniom?

A co z białymi ubraniami? Czy im też możemy przywrócić dawny blask? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak! A w jaki sposób? Pożółkłą koszulę możesz namoczyć przez około 10 minut w wodzie z dodatkiem wody utlenionej (1 łyżka wody utlenionej 12% na litr wody). Skuteczna jest też mikstura wody i soku z cytryny. Możesz także również wypróbować sposób naszych babć, czyli przez 30 minut wygotować zszarzałą odzież. Jeśli powyższe sposoby zawiodą, użyj białych barwników do ubrań lub też wybielaczy. Ciekawą propozycją na rynku są także wybielające chusteczki, które dorzuca się do bębna pralki.

Przeczytaj również, co zrobić, żeby czarne ubrania odzyskały kolor!