Zakolanówki to element, który świetnie potrafi urozmaicić damskie stylizacje. W zależności od charakteru outfitu czy fasonu zakolanówek potrafią dodać dziewczęcego uroku, jak również tajemniczego i zmysłowego looku. Kupiłaś wymarzony model, ale… nie chcą pozostać na miejscu i zsuwają się w dół? Znamy to, dlatego dziś podpowiemy jak nosić zakolanówki, żeby nie spadały. Zdradzimy Ci najlepsze i sprawdzone sposoby na zsuwające się zakolanówki, abyś mogła się nimi cieszyć i tworzyć oryginalne stylizacje!
Co zrobić, żeby zakolanówki się nie zsuwały?
Bardzo istotną kwestią zapobiegającą temu problemowi jest wybranie odpowiedniego rozmiaru. O tym, jak dobrać zakolanówki, odpowiednio zmierzyć nogi i dopasować rozmiar, napisaliśmy w kolejnym punkcie. Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest sprawdzenie, czy dany model posiada silikonowe wstawki od wewnętrznej strony – pomagają one w utrzymaniu się na miejscu, delikatnie przyklejając się do skóry. Co jednak zrobić w przypadku, jeśli rozmiar wydaje się idealny tuż po założeniu, a zakolanówki zsuwają się z ud pomimo tego? Najprostszym sposobem, który dla wielu kobiet okazuje się remedium na ten problem, jest założenie pod zakolanówki rajstop. Tu ważna uwaga: lepiej od błyszczących czy satynowych sprawdzą się te matowe, o delikatnie chropowatej fakturze, która zwiększa szansę na utrzymanie zakolanówek na miejscu.
Jeśli Twoje zakolanówki są bardzo długie i sięgają do połowy ud lub wyżej – niemalże tak, jak pończochy – możesz zaczepić je na pas do pończoch. Znajdziesz wiele różnych modeli – od gładkich, basicowych i cienkich, po te koronkowe, rozbudowane, z wycięciami czy wstawkami. To ten element stylizacji, który pomimo tego, że jest niewidoczny, potrafi wywindować Twoją pewność siebie. Załóż go pod sukienkę, a będziesz się czuć zmysłowo i kobieco! Obecnie pasy są wyposażone w uniwersalne podtrzymywacze do zakolanówek, wyposażone w silikonowy element, o który zaczepisz każde pończochy czy zakolanówki (nawet samonośne) – nie muszą mieć wszytych specjalnych pętelek. To skuteczny i najbardziej pewny sposób, ponieważ zakolanówki są mechanicznie przytwierdzone do paseczków, które zapobiegają zsuwaniu się, zapewniając jednocześnie swobodę podczas noszenia.
Kolejny sposób polecamy przede wszystkim, jeśli miałaś styczność z szyciem i drobnymi modyfikacjami krawieckimi. Jest nim wszycie elastycznej gumki czy ściągacza od wewnętrznej strony zakolanówek. Do tego będzie potrzebna Ci oczywiście gumka pasmanteryjna, czyli ta przeznaczona do ubrań, nitka w kolorze pasującym do zakolanówek oraz nożyczki. W którym miejscu ją wszyć? Najlepiej przy górnej krawędzi, czyli tam, gdzie zakolanówka powinna trzymać się uda. Przyszytą dookoła gumkę możesz zakryć elegancką wstążką, tasiemką czy koronkową wstawką. Im więcej elementów odwracających uwagę, tym lepiej! Dzięki takiej modyfikacji spadające zakolanówki powinny odejść w zapomnienie. Dodatkowo tym sposobem stworzysz własne, całkowicie oryginalne zakolanówki, które będą przyciągać spojrzenia. To świetny pomysł, jeśli masz artystyczną duszę, a zarazem lubisz przerabiać ubrania i wyrażać swój indywidualny styl. Wystarczy, że dobierzesz do nich spódnicę mini, która odsłoni Twoje dzieło oraz ulubione buty – na przykład kozaki lub tenisówki. Gotowe!
Jak dobrać rozmiar zakolanówek?
Rozmiarów zakolanówek nie jest wiele, przez co często nie są dokładnie sprecyzowane, a tabele rozmiarów podają duże przedziały. Jak dobrać zakolanówki i uniknąć sytuacji, w której będą one za duże lub za małe? Przede wszystkim zapomnij o mierzeniu nóg wieczorem oraz tuż przed czy w trakcie miesiączki. O tych porach organizm zatrzymuje wodę w organizmie, przez co nogi mogą lekko spuchnąć. Najlepiej mierzyć się rano, po porannej toalecie, kiedy nie jesteś zmęczona. Potrzebny będzie Ci centymetr krawiecki – mierzenie ciała linijką to nie najlepszy pomysł. Stań w lekkim rozkroku i zacznij od zmierzenia długości nogi od wewnątrz, czyli od krocza aż do stopy. Jak zmierzyć długość stopy? Przy ścianie lub lustrze połóż kartkę papieru, przyłóż stopę do pionowej powierzchni – najlepiej dużym palcem, tak aby jego koniec stykał się z nią (ale nie za mocno!). Drugą krawędź stopy, czyli piętę, zaznacz na kartce ołówkiem i zmierz otrzymaną długość. I na koniec najbardziej istotny wymiar, czyli obwód ud, który ostatecznie powinien rozstrzygnąć, który rozmiar wybierzesz. W zależności od długości zakolanówek, pomiar powinnaś zrobić w miejscu, w którym kończyłaby się ich górna krawędź – najczęściej będzie to połowa uda lub powierzchnia tuż ponad kolanem. Tak starannie i dokładnie pobrane wymiary pozwolą Ci perfekcyjnie dobrać zakolanówki, które będziesz chętnie zakładać do najróżniejszych outfitów!
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci uporać się z problemem zsuwających się zakolanówek. Koniecznie sprawdź teraz, do czego nosić zakolanówki, aby czuć się atrakcyjnie!