Sweter niespodziewanie sfilcował się po praniu? Co robić, gdy ulubiony sweter, lub ten, który niedawno zakupiłaś wygląda, jak nie Twój? Nie popadaj w panikę! Mamy dla Ciebie sprawdzone porady na to, jak uratować sfilcowany sweter, by móc się nim cieszyć jeszcze wiele sezonów. Czy wiesz, co to oznacza, że sweter się sfilcował? Wyjaśniamy!
Co to znaczy, że sweter się sfilcował? Rozwiejmy wątpliwości…
Sfilcowany? Czyli właściwie jaki ten sweter jest? Sfilcowany to inaczej skurczony i to najczęściej dość znacznie. Słowo sfilcowany wzięło się od wyglądu skurczonej tkaniny swetra przypominającej zbity filc. Takie przypadkowe skurczenie swetra o kilka rozmiarów dotyczy najczęściej tych wykonanych z wełny, kaszmiru lub angorowy. Pamiętaj, że nie trzeba od razu żegnać się ze swetrem i wyrzucać do kosza. Jest kilka sprawdzonych, domowych sposobów, na to aby przywrócić właściwy rozmiar i puszystość swetra. Będziesz mogła na nowo komponować najmodniejsze stylizacje z użyciem swetra. Sprawdź także, jaki kolor pasuje do szarego swetra.
Czy da się uratować sfilcowany sweter? Przyjrzyjmy się temu dokładniej
Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, co należy robić, aby sweter nie kurczył się w praniu i jak temu zapobiegać. Powinnaś znać sprawdzone metody, dzięki którym ocalisz swój sweter lub unikniesz dalszego filcowania się tego, który już raz skurczył się w praniu. Co jest najczęstszą przyczyną, tego, że sweter zbiegł się w praniu? Bardzo często – zbyt wysoka temperatura wody. Dla Twojego swetra niebezpieczne są także duże skoki temperatury, o które łatwo, gdy decydujesz się na ręczne pranie. Pamiętaj zatem, aby prać i płukać sweter w podobnej temperaturze. Ale co zrobić, gdy to już się zdarzyło? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a dowiesz się, jak rozciągnąć sfilcowany, za mały sweter z wełny lub kaszmiru.
Sfilcowany sweter – co robić? Sprawdzone sposoby na skurczony w praniu sweter
Jak uratować sfilcowany sweter? Jak go rozciągnąć, by wrócił do poprzedniego rozmiaru i odzyskał puszystość? Metod jest wiele, postaraj się je przeanalizować i wybrać dla siebie najkorzystniejszą. Każda z tych metod zadziała, jeśli po sfilcowaniu Twój model nie stracił na elastyczności. Inaczej nie mamy dobrych wieści – uratowanie sfilcowanego, sztywnego swetra jest praktycznie niemożliwe.
Zamrożenie skurczonego swetra – czy to działa?
Użycie zamrażalnika to jedna z najprostszych i najpopularniejszych metod. Jak tego dokonać, aby skutecznie odfilcować sweter? Możesz wybrać prostszy sposób, czyli włożyć sweter w folię spożywczą i zostawić w zamrażalniku na kilka godzin. Innym, bardziej czasochłonnym wariantem jest upranie swetra i delikatne odciśnięcie go z wody. Następnie złóż go, owiń folią aluminiową i w takiej formie wsadź do zamrażalnika na kilka godzin. Podczas zamrażania, możesz co jakiś czas wyciągać sweter i ponaciągać go. Zamrażanie swetra z wełny jest powszechnie także w celu zmiękczania go, aby włókna swetra nie łaskotały podczas użytkowania.
Prasuj parą
Żelazko parowe to także sprawdzony i skuteczny sposób na skurczony sweter. Pamiętaj, aby prasować swój sweter na lewej stronie oraz aby co jakiś czas naciągać materiał. Najlepiej zacznij od rękawów i sprawdź, czy ta metoda działa na Twój model swetra. Wadą tego sposobu może być utrata miękkości okrycia.
Gliceryna – stara, skuteczna, sprawdzona metoda
Gliceryna to sprawdzony sposób na sfilcowany sweter, w dodatku jest łatwo dostępna. Jak uratować skurczony sweter za pomocą gliceryny? Przygotuj roztwór – właściwe proporcje to 4:0,1, czyli cztery litry wody, na 100 ml gliceryny. Płucz sweter ok. 25 minut, następnie delikatnie wykręć. Susz go w pozycji poziomej i co jakiś czas naciągaj skurczone włókna tkaniny.
Szampon oraz mleko – odżywcza kąpiel dla swetra
Wiele kobiet chwali sobie właśnie tę metodę jako najskuteczniejszą spośród wszystkich domowych sposobów. Jak można uratować sfilcowany sweter za pomocą szamponu i mleka? Sięgnij po szampon dla dzieci lub rumiankowy. Namocz sweter przez ok. 35-40 min, po czym bezpośrednio wsadź do roztworu wody z mlekiem i pozostaw na ok. 3 godziny. Pamiętaj, aby użyć mleka w proporcji 1:1 z wodą. Po wyznaczonym czasie solidnie wypłucz sweter z mleka, susz poziomo i naciągaj tkaninę.
Odzywka do włosów i sfilcowany sweter
Możesz sięgnąć po odżywkę do włosów! Rozcieńcz ją w cieplej wodzie, tak aby odżywka dobrze się rozpuściła, następnie dolej chłodnej wody, tak by ostatecznie uzyskać mieszkankę o temperaturze pokojowej. Wsadź do niej swój sfilcowany sweter i potrzymaj do 30 min. Po upływie tego czasu wypłucz sweter, odsącz z wody i susz na płasko jednocześnie rozciągając skurczoną tkaninę.
Preparat z amoniakiem spożywczym
Sięgnij także po preparat z amoniakiem na sfilcowany sweter. Rozpuść torebkę tego środka w misce z ciepłą wodą. Potrzymaj ok. 20-30 min, a następnie wypłucz w wodzie o podobnej temperaturze. Odciśnij i wysusz, pamiętając, by w jego trakcie rozciągać sweter.
Kąpiel z fasolą
Kąpiel fasolowa to dość skomplikowany sposób, ale także chętnie polecany. Na czym polega? Przygotuj ok. pół szklanki białej fasoli i namaczaj ją na całą noc. Następnie ugotuj ją w tej samej wodzie i odcedź. Pozostaw wodę do ostygnięcia, a następnie umieść w niej sfilcowany sweter na 4 godziny, co jakiś czas ugniatając tkaninę, by woda dokładnie wsiąknęła we włókna. Po tym czasie wypłukaj sweter, na końcu dodając 1 łyżkę gliceryny na każdy 1 litr wody. Susz sweter tak samo, jak w poprzednich przypadkach.
To, czy sweter wróci do przedniego rozmiaru, zależy głównie od tego, jak mocno sfilcowały się włókna tkaniny. Jeśli wybrana przez Ciebie metoda nie zadziałała tak, jak chciałaś, wybierz inną i działaj ponownie!