Najpopularniejsze Fashion Week świata

Początek roku to nie tylko czas wielkich postanowień i zmian – dla świata mody jest to niezwykle intensywny okres. Obserwujesz w social mediach gwiazdy świata fashion? Jeśli tak, na pewno wiesz, że okres od stycznia do marca, a później przełom lata i jesieni, jest dla nich wyjątkowo pracowity. Wszystko z powodu organizowanych w tym czasie Fashion Weeków. Na całym świecie odbywa się ich dziesiątki – my przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym!

Jak powstał ranking?

Ranking najpopularniejszych Fashion Weeków na świecie powstał w oparciu o średnią miesięczną globalną liczbę wyszukiwań w Google nazw poszczególnych Fashion Weeków na całym świecie. O liczbie tej mówi nam metryka Global Search z narzędzia Ahrefs.

TOP10 Fashion Week

MiejsceNazwaGlobalna średnia miesięczna liczba wyszukiwań
1.Paris Fashion Week24 000
2.New York Fashion Week21 000
3.London Fashion Week19 000
4.Milan Fashion Week12 000
5.Seoul Fashion Week5 400
6.Berlin Fashion Week2 500
7.Jakarta Fashion Week2 400
8.Copenhagen Fashion Week2 300
9.Madrid Fashion Week2 200
10.Vancouver Fashion Week2 000

1. Paris Fashion Week

Zdecydowanie najpopularniejszym i bez dwóch zdań najważniejszym wydarzeniem modowym na świecie jest Paris Fashion Week – średnio w ciągu roku jego nazwa wyszukiwana jest w Google aż 24 tys. razy miesięcznie! 

Paris Fashion Week należy do tzw. Wielkiej Czwórki, czyli czterech najważniejszych tygodni mody organizowanych na całym świecie. Wydarzenie odbywa się co roku w dwóch edycjach – wiosna-lato oraz jesień-zima i zwykle kończy cały cykl pokazów w danym okresie. Na festiwalu swoje kreacje haute couture (wym.: ot kutjur) prezentują domy mody zrzeszone w Chambre Sindicale de la Haute Couture, jak i mniej znani projektanci. Łącznie w ciągu tygodnia odbywa się ponad 100 pokazów. Aby wziąć w nich udział, niezbędne jest oficjalne zaproszenie. 

Co ciekawe, to w Nowym Jorku zorganizowano pierwszy oficjalny tydzień mody na świecie. Sam pomysł pokazów kolekcji dla szerszego grona pojawił się jednak oryginalnie właśnie w Paryżu. Miało to miejsce już w XVIII wieku, kiedy odbywały się tam tzw. défilés de mode (dosłownie: parady mody). 

W 2020 r. pokazy kolekcji wiosenno-letniej na Paris Fashion week zaplanowano na okres
24 lutego – 3 marca. Druga edycja odbędzie się między 28 września a 6 października. 

2. New York Fashion Week

Popularność New York Fashion Week na świecie jest niemal równie wysoka, jak tygodnia mody w Paryżu – miesięcznie nazwa festiwalu wpisywana jest w Google średnio 21 tys. razy!

New York Fashion Week jest kolejnym z Wielkiej Czwórki. Podczas gdy pokazy w Paryżu kończą cykl najważniejszych wydarzeń modowych w danym okresie, to odbywające się co pół roku edycje nowojorskie zwykle je rozpoczynają. 

Co ciekawe, pierwszy New York Fashion Week, wtedy jeszcze pod inną nazwą, odbył się już w 1943 r. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem! Był to wręcz punkt przełomowy dla projektantów amerykańskich, których osiągnięcia do tamtej pory ginęły w blasku święcącej triumfy mody francuskiej. Wskutek pierwszej edycji NY Fashion Week, projekty amerykańskich twórców wreszcie zaczęły pojawiać się m.in. w Vogue!

W 2020 r. pierwsza doroczna edycja New York Fashion week odbyła się w dniach 4-12 lutego. Pokazy kolekcji wiosenno-zimowej (organizowane jesienią) zaplanowano na okres 5-13 września.

3. London Fashion Week

Nie dziwi fakt, że pierwsze cztery miejsca naszego rankingu należą do tzw. Wielkiej Czwórki. Po Paryżu i Nowym Jorku kolejnym z najważniejszych światowych wydarzeń w branży modowej jest London Fashion Week organizowany przez British Fashion Council już od 1983 roku.

Nazwa festiwalu wpisywana jest w Google średnio 19 tys. razy miesięcznie, co wskazuje na niezwykle wysoką popularność tego wydarzenia. Dowodzi temu również fakt, że podczas kilku dni pokazów swoje kolekcje szerokiej międzynarodowej publiczności prezentuje ponad 250 projektantów!

Warto wspomnieć, że w 2018 roku London Fashion Week jako pierwszy ze wszystkich tygodni mody na świecie zdecydował o wycofaniu naturalnych futer ze swoich pokazów

Tydzień mody organizowany w stolicy Wielkiej Brytanii również jako jedyny z Wielkiej Czwórki w 2019 roku otworzył pokazy dla szerokiej publiczności. Co więcej, London Fashion Week był również pierwszym, który umożliwił projektantom live streaming ze swoich pokazów!

W 2020 roku edycja zimowa pokazów odbyła się w dniach 14-18 lutego, zaś letnia będzie miała miejsce między 18 i 22 września.

4. Milan Fashion Week

Mediolan to nie tylko stolica mody włoskiej, ale i mody światowej! Fashion Week w Mediolanie to ostatni z Wielkiej Czwórki i czwarty co do popularności w Google tydzień mody na świecie. Co miesiąc jego nazwa wyszukiwana jest na całym świecie średnio 12 tysięcy razy.

Pokazy w Mediolanie odbywają się jako przedostanie – poprzedza je Fashion Week w Nowym Jorku i Londynie, zaś bezpośrednio po nim rozpoczyna się kończący cykl pokazów Wielkiej Czwórki Fashion Week w Paryżu. 

Wydarzenie zostało powołane do życia przez Camera Nazionale della Moda Italia od 1958 roku, zrzeszające najlepszych włoskich projektantów. Niektóre domy mody (m.in. Dolce&Gabbana, Gucci) organizują jednak w tym czasie własne pokazy. Podczas Milan Fashion Week prezentacje kolekcji odbywają się w najelegantszych miejscach Mediolanu – neoklasycystyczny Palazzo Serbelloni czy królewski Palazzo Reale dodatkowo wzbogacają doświadczenia estetyczne zaproszonych gości.

Kiedy odbywa się Milan Fashion Week? W 2020 roku edycja zimowa odbyła się w dniach 18-24.02, zaś letnia między 22 a 28 września.

5. Seoul Fashion Week

Na piątym miejscu rankingu znalazł się Seoul Fashion Week ze średnią liczbą ok. 5,4 tys. wyszukiwań w Google miesięcznie. Zauważmy, że w przypadku Milan Fashion Week liczba ta jest ponad dwukrotnie wyższa – widać więc, że Wielka Czwórka wiedzie wyraźny prym w światowej branży modowej.

Seoul Fashion Week organizowany jest od 2010 r. i ma dwie edycje każdego roku – w marcu oraz w październiku. To bez dwóch zdań największe wydarzenie modowe w Korei Północnej! Łącząc modę high fashion i street style, Seoul Fashion Week pozwala poznać nie tylko pełen przekrój trendów nadchodzących na azjatycki rynek modowy w kolejnym sezonie, ale również przyjrzeć się działalności wschodzących gwiazd młodych koreańskich projektantów.

Co ciekawe, w przypadku tygodnia mody w Seulu nie potrzeba żadnego zaproszenia, aby móc wziąć udział w pokazach. Dodatkowo uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne!

Najbliższy Seoul Fasion Week odbędzie się w dniach 14-20 października 2020 r.

6. Berlin Fashion Week

Wróćmy na chwilę do Europy, gdzie dwukrotnie w ciągu roku (w styczniu i w lipcu), w niemieckiej stolicy odbywa się Berlin Fashion Week. Wydarzenie z roku na rok nabiera coraz większego rozpędu i znaczenia, a jego popularność rośnie. Obecnie średnia liczba wyszukiwań nazwy festiwalu w Google wynosi 2,5 tys zapytań miesięcznie. 

Berlin Fashion Week odbywa się od 2007 roku, a jego głównym sponsorem jest Mercedes-Benz. Pokazy w niemieckiej stolicy mody ulokowane są zawsze w okolicach Bramy Brandenburskiej, która stanowi główny punkt turystyczny oraz symbol miasta. Mimo że Berlin Fashion Week nie osiągnął rangi takiej jak tygodnie mody z Wielkiej Czwórki, organizatorzy zdają się tym nie przejmować. Berliński Fashion Week ma własny charakter, któremu z pewnością służy wyjątkowa sceneria miasta. 

Ważnym tematem na berlińskim tygodniu mody jest ekologia i tzw. ecological design, a także odpowiedzialność społeczna. Podczas specjalnych pokazów można poznać związane z nimi trendy i rozwiązania stosowane obecnie w branży fashion. 

7. Jakarta Fashion Week 

Stolica Indonezji to miejsce, w którym od 2007 roku odbywa się Jakarta Fashion Week – prawdopodobnie największe wydarzenie modowe w południowo-wschodniej części Azji. Liczba wyszukań nazwy wydarzenia w Google wynosi średnio 2,4 tys. zapytań miesięcznie. W przeciwieństwie do Fashion Weeków opisanych wcześniej, w Jakarcie odbywa się tylko jedna edycja w ciągu roku.

Czym Jakarta Fashion Week różni się od pozostałych tygodni mody ujętych w naszym rankingu? Modą! Ze względu na większość muzułmańską zamieszkującą teren Indonezji, kolekcje prezentowane w Jakarcie są dostosowane do panujących w tym wyznaniu zasad dotyczących ubioru i charakteryzują się większą skromnością niż te w Europie.

Jakarta Fashion Week to wyraźnie ekskluzywne wydarzenie kierowane głównie do celebrytów z branży fashion, a także do lokalnych i zagranicznych mediów. Na wszystkie pokazy wymagane jest zaproszenie.

W 2020 roku Jakarta Fashion Week odbędzie się w dniach 19-25 października.

8. Copenhagen Fashion Week

Kochasz pełen minimalizmu styl skandynawski? Wybierz się na fashion week do Kopenhagi, gdzie prezentowane są kolekcje zarówno znanych projektantów, jak i wschodzących gwiazd z Danii, Norwegii i Szwecji. Krótko mówiąc, Copenhagen Fashion Week to skandynawska moda w pigułce! 

Popularność Copenhagen Fashion Week, który jest jedynym tygodniem mody w całej Skandynawii, szybko rośnie! Pierwszą edycję zorganizowano w 2007 roku, a wydarzenie z roku na rok nabiera większego rozmachu. Obecnie jego popularność w Google wynosi średnio 2,3 tys. zapytań miesięcznie. 

Zarówno Dania, jak i pozostałe kraje skandynawskie to przykłady państw, dla których niezwykle ważna jest kwestia dbania o środowisko oraz zrównoważony rozwój. Nie dziwi zatem fakt, że jest to również ważny temat podczas organizowanego dwukrotnie w ciągu roku Copenhagen Fashion Week. 

W 2020 roku pierwszy tydzień mody w Kopenhadze odbył się w dniach 28-31 stycznia. Drugą edycję zaplanowano na okres 4-7 sierpnia.

9. Madrid Fashion Week

Madrid Fashion Week to kolejny tydzień mody w Europie, który osiągnął niekwestionowany sukces w światowej branży fashion. Miesięcznie nazwa wydarzenia wpisywana jest w okno wyszukiwarki Google średnio 2,2 tysiąca razy, co daje mu 9. miejsce w naszym rankingu!

Madryt to nie tylko hiszpańska stolica mody, ale również miasto sztuki. Liczne muzea, w tym znane muzeum Prado, przechowują najcenniejsze światowe dzieła sztuki. W związku z tym organizacja najważniejszego wydarzenia modowego w Hiszpanii właśnie w tym miejscu była naturalnym i trafnym wyborem. 

Organizowany w stolicy Hiszpanii Madrid Fashion Week jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem modowym w kraju. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja mody hiszpańskiej na świecie. Podczas organizowanych corocznie dwóch edycji swoje kolekcje przedstawiają zarówno znani hiszpańscy projektanci, jak i zupełnie młode marki, które dopiero nabierają rozgłosu. Głównym sponsorem wydarzenia jest Mercedes-Benz

W 2020 roku edycja zimowa Madrid Fashion Week odbyła się w dniach 28.01 – 2.02. Kolejne pokazy odbędą się latem, w dniach 4-9 lipca.

10. Vancouver Fashion Week

Ranking TOP10 najpopularniejszych tygodni mody na świecie zamyka organizowany w Kanadzie od 2001 roku Vancouver Fashion Week. Średnio w ciągu miesiąca nazwa wydarzenia wpisywana jest w Google ok. 2 tys. razy.

Vancouver Fashion Week odbywa się dwa razy do roku i po New York Fashion Week jest drugim co do wielkości tygodniem mody organizowanym w Ameryce Północnej. Jako swoje główne wartości Vancouver Fashion Week podkreśla różnorodność oraz multikulturowość. W związku z tym, na wybiegach można zobaczyć kolekcje zarówno powszechnie uznanych marek, jak i młodych nagradzanych projektantów, a także high fashion w połączeniu z modą ekologiczną.

Podczas tygodnia mody w Vancouver od 2016 roku odbywa się również trwający 2 dni Vancouver Kids Fashion Week. Z racji partnerstwa VFW z BC Children’s Hospital Foundations, część dochodów z biletów przekazywana jest na cel tej fundacji. 

Co więcej, od 2014 r. podczas każdej edycji przyznawana jest nagroda Nancy Mak Award, która trafia do najbardziej utalentowanych i obiecujących młodych projektantów z kanadyjskiej prowincji British Columbia, w której mieści się Vancouver.