TOP 7 największych światowych magazynów mody – ranking

ranking magazynów o moodzie

Wydanie pierwszego numeru polskiego Vogue’a bez dwóch zdań było kluczowym wydarzeniem dla polskiego rynku mody. W sumie sprzedano niemal 182 tysiące egzemplarzy, przy czym łącznie wszystkie wersje językowe magazynu rozchodzą się miesięcznie w liczbie ponad 1,2 miliona. Te liczby robią wrażenie! Z tym że, jak wynika z naszego rankingu, Vogue wcale nie jest najpopularniejszym magazynem modowym w skali świata!

O rankingu

Ranking powstał w oparciu o dane udostępnione przez Alliance for Audited Media (AAM) – organizację non-profit działającą w USA, która wspiera działania mające na celu zwiększenie transparentności mediów i reklamodawców. 

Dane o całkowitym nakładzie poszczególnych magazynów są średnią dla sześciu miesięcy poprzedzających grudzień 2019.

MiejsceTytułNakład
1.Cosmopolitan2 724 497
2.Vanity Fair1 225 706
3.Vogue1 221 259
4.Elle1 066 466
5.Marie Claire959 159
6.Harper’s Bazaar762 088
7.W452 181

Źródło: http://abcas3.auditedmedia.com/ecirc/magtitlesearch.asp

Cosmopolitan

Pierwsze miejsce w rankingu, a zatem nakład sięgający blisko 3 milionów egzemplarzy na całym świecie, zajmuje Cosmopolitan – magazyn o modzie, urodzie, związkach, celebrytach i seksie. Co ciekawe, wydanie pierwszego numeru sięga jeszcze końcówki XIX wieku, a dokładnie roku 1886 – to właśnie wtedy, jako czasopismo familijne, trafiło do amerykańskich czytelników po raz pierwszy. Trzeba przyznać, że historia Cosmo jest dość zawiła, ponieważ zanim magazyn stał się tym, który znamy z dzisiejszych półek z prasą, omawiał tematy… literackie! Dopiero od 1965 roku Cosmopolitan zajmuje się modą.

Magazyn doczekał się aż 64 międzynarodowych edycji. Dystrybuowany jest w około 30 językach i ponad 100 krajach. Wersja polska wydawana była do grudnia 2019 roku przez wydawnictwo Marquard Media Polska.

Vanity Fair

Zaszczytne drugie miejsce w rankingu TOP 7 magazynów modowych zdobył amerykański miesięcznik Vanity Fair. Swoją międzynarodową przygodę tytuł rozpoczął w 1991 roku. Obecnie ukazuje się nie tylko w USA, ale i w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, Hiszpanii i Meksyku. Wydawcą Vanity Fair jest Conde Nast Publications, które ma pod swoimi skrzydłami również Vogue’a.

Vanity Fair bynajmniej nie traktuje wyłącznie o modzie. Na swoich łamach omawia również bieżące (i ważne!) wydarzenia ze świata i kultury oraz ciekawe wywiady z inspirującymi osobowościami. Magazyn współpracuje również ze utalentowanymi fotografami – m.in. ze słynną Annie Leibovitz.

Co ciekawe, prężnie działa również kanał Vanity Fair na YouTube, który zdobył już niemal 2,5 miliona subskrybentów! 

Vogue

Ach, Vogue to wprost kultowy magazyn modowy i chyba nie znajdzie się wielu, którzy zechcą podważyć tę tezę!

Magazyn istnieje na rynku już od 128 lat – jego pierwszy numer ukazał się w Stanach Zjednoczonych w 1892 roku. Pierwszą zamorską edycją Vogue’a była ta brytyjska, która ukazała się 1916 roku. Obecnie magazyn wydawany jest w 23 krajach, w tym od 14 lutego 2018 roku również w Polsce. 

Na okładce pierwszego numeru polskiej edycji Vogue’a znalazły się dwie polskie supermodelki – Anja Rubik i Małgorzata Bela. Na tle warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, obok czarnej wołgi utrwalił je niemiecki fotograf Juergen Teller. Zdjęcie to w mgnieniu oka obiegło wszystkie media społecznościowe i stało się jedną z najgoręcej komentowanych fotografii tamtych tygodni. 

PS. Wiesz, że konto Vogue na Instagramie ma aż 26,6 miliona obserwatorów? 

Elle

Elle, co z francuskiego znaczy “ona”, to międzynarodowy magazyn modowy z korzeniami we Francji. Pierwsze wydanie trafiło do czytelniczek w 1945 roku. Od tamtego czasu tytuł podbił świat mody, stając jednym z najpopularniejszych magazynów dla kobiet w tej tematyce. Obecnie spotkasz go w wielu wersjach językowych, w ponad 60 krajach.

Elle wydawane jest także w Polsce, gdzie należy do portfolio Burda Media. Obok wersji skierowanej do kobiet, ukazuje się również ELLE man, którego redaktorem naczelnym jest Olivier Janiak, a także ELLE DECORATION dla fanów designu i pięknych wnętrz.

Tematyka, którą podejmuje Elle, to obok mody w dużej mierze także lifestyle, uroda, kultura i ludzie. To świetny magazyn do poczytania w niedzielne popołudnie – dla odprężenia, nadrobienia ostatnich plotek i trendów.

Marie Claire

Marie Claire to miesięcznik, którego pierwszy numer wydano we Francji w 1937 roku. Jeszcze wtedy ukazywał się w każdą środę jako tygodnik. W mig podbił serca kobiet w stolicy mody, wskutek czego już cztery lata później znalazł się też w rękach brytyjskich fashionistek. Od tamtej pory tytuł sukcesywnie dociera do kolejnych krajów, w tym Japonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obecnie wydawany jest w ponad 30 krajach i 20 wersjach językowych.

Wydawcą Marie Claire w Polsce było Hachette Filipacchi, którego zarząd w grudniu 2005 roku zdecydował się zamknąć miesięcznik.

Tematyka, którą pokrywa Marie Claire, to w dużej mierze moda, ale również zdrowie, uroda i sprawy kobiece. Nie brakuje tu też porad na temat związków czy życia zawodowego, jak i relacji z najgłośniejszych wydarzeń kulturalnych.

Harper’s Bazaar

Harper’s Bazaar to pierwszy magazyn modowy, który ukazał się w Stanach Zjednoczonych. Amerykański egzemplarz nr 1 trafił na półki z prasą już w 1867 roku, a więc tytuł liczy już ponad 150 lat! 

Od początku magazyn kierowany był do kobiet klasy średniej i wyższej – należy więc do prasy luksusowej. Na łamach każdego numeru ukazują się prestiżowe sesje fotograficzne z udziałem największych gwiazd branży fashion. 

Znamiennym dla tytułu Harper’s Bazaar jest fakt, że dokonała się tam prawdziwa rewolucja fotografii. To tam zrealizowano pierwsze sesje poza studiem, fotografując modelki na ulicach miasta. 

Magazyn Harper’s Bazaar współpracował w swojej długiej historii z wieloma ikonami mody i słynnymi osobistościami – m.in. artystą Andy’m Warhole’m oraz powieściopisarką Virginią Woolf.

Podobnie jak w przypadku miesięcznika Cosmpolitan, wydawnictwo Marquard Media zaprzestało wydawania Harper’s Bazaar w grudniu 2019 roku. 

W

W, znany również jako WMag, jest stosunkowo młodym magazynem modowym, który ukazuje się nieprzerwanie od 1972 roku. Pierwszy numer wydano w Stanach Zjednoczonych i choć w międzyczasie magazyn doczekał się swojej edycji również w Japonii, to obecnie W publikowane jest wyłącznie w USA oraz w Korei Południowej.

Warto zwrócić uwagę, że W nie jest zwykłym magazynem modowym. Wyróżnia się przede wszystkim rozmiarem – wydawany 8 razy do roku przyjmuje nieco większe gabaryty niż konkurencyjne pisma. 

Ten luksusowy magazyn cechuje również wysoki poziom oryginalności z pewną dozą prowokacji. W już nie raz zaskoczyło swoją interpretacją bieżących wydarzeń w branży i często jakże niekonwencjonalnym podejściem do mody. Jedno jest pewne – w WMag moda jest sztuką.