Jak usunąć plamy z jagód i jeżyn? Przedstawiamy skuteczne, domowe metody!

plama po jagodach

Jagody i jeżyny zaliczymy prawdopodobnie do jednych z najsmaczniejszych, a zarazem najbardziej brudzących owoców. Plamy z tych przysmaków zostawiają po sobie nie tylko ciemną, trudną do wywabienia plamę. Na szczęście jednak istnieją sposoby, które pomagają skutecznie usunąć z ubrań plamy z jagód i jeżyn. Znasz je? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Czym sprać jagody? Podpowiadamy

Za pomocą czego można łatwo pozbyć się plam z jagód? Jeśli sok z tego owocu znalazł się na Twojej sukience, wykonanej z delikatnej tkaniny, sugerujemy oddanie kreacji do pralni. Jeśli jednak plama pojawiła się na materiale, który można prać w domowych warunkach, polecamy wrzucić ubranie do pralki. Zanim jednak to zrobisz, spróbuj sprać plamę. Dzięki temu będziesz miała pewność, że wyciągniesz z bębna całkowicie czystą rzecz. A w co warto się zaopatrzyć w walce z tego typu zabrudzeniem? Przydatne okażą się na pewno sok z cytryny lub roztwór z octu. Niezbędna będzie również miska z ciepłą wodą i szare mydło. Pamiętaj, że w przypadku zabrudzeń zarówno z malin, jak i jeżyn, plamę należy od razu zaprać. Zaschnięta staje się bardzo trudna do usunięcia.

jak usunąć plamy z jagód

W jaki sposób sprać jagody? Oto skuteczne metody

No dobrze, to w jaki sposób można pozbyć się plam z jagód na ubraniu? Jednym z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów jest zalanie zabrudzenia sokiem z cytryny. Nie zapomnij jednak przetrzeć nim zarówno lewej, jak i prawej strony tkaniny, a także płukać go później letnią wodą. Pomocny okaże się też na pewno sposób z wykorzystaniem roztworu z octu. Wystarczy połączyć ocet z wodą w proporcjach 1:2 i potraktować nimi świeżą plamę. Zaschnięte zabrudzenie możesz czyścić tymi samymi składnikami, jednak zmieszanymi w proporcji 1:1. Mieszankę pozostaw na plamie przez około godzinę, a następnie upierz ubranie – ręcznie lub w pralce.

Jak usunąć plamy z jeżyn? To prostsze, niż myślisz!

A w jaki sposób możemy pozbyć się plam z jeżyn? Należy postępować właściwie tak samo, jak podczas wywabiania zabrudzeń z jagód. Oprócz wymienionych sposobów, skuteczna jest również metoda z kwaskiem cytrynowym. Wystarczy przygotować miskę z letnią wodą i rozpuścić w niej całe opakowanie kwasku, a następnie moczyć ubranie przez około godzinę. Jeśli ten czas okaże się zbyt krótki, należy wydłużyć go do maksymalnie 8 godzin. Później pozostaje tylko uprać rzecz w pralce lub ręcznie – po plamie z jeżyn nie powinno być śladu!

Przeczytaj również, jak usunąć plamy z czerwonego wina.