Obrona pracy dyplomowej to dzień, który wymaga odpowiedniej oprawy. Bardzo ważnym elementem jest oczywiście stosowny strój męski na obronę pracy licencjackiej lub magisterskiej. Kompletnie nie masz pomysłu na swoją stylizację? Podpowiemy Ci, jak się ubrać na obronę pracy dyplomowej jako facet i zyskać profesjonalny look!
Jaki garnitur wybrać na obronę?
Dopasowując ubranie na obronę dyplomu, mężczyźni wybierają zazwyczaj prosty garnitur. Przynajmniej jeden model powinien znaleźć się w Twojej kolekcji! Strój na obronę pracy magisterskiej/inżynierskiej/licencjackiej musi być stonowany zarówno pod względem fasonu, jak i struktury materiału czy kolorów. Ewentualne szaleństwa modowe zostaw na inną okazję. Dobrze skrojona, jednorzędowa marynarka i spodnie o dopasowanej długości to podstawa. A co z kolorami? Wiesz już, że Twój ubiór na obronę licencjatu czy magisterki ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego staraj się wybierać bezpieczne, bazowe kolory garniturów. Doskonałym wyborem będzie klasyczny i jednocześnie bardzo praktyczny granat. Dlaczego? Granatowy garnitur pasuje wielu mężczyznom, a dodatkowo możesz go śmiało włożyć na wiele innych okazji: ślub, elegancka kolacja, wesele, firmowe przyjęcie itp. Jeżeli w Twojej szafie jest miejsce tylko na jeden garnitur, granat to opcja, którą zdecydowanie powinieneś przemyśleć. Na tym jednak nie koniec! Alternatywą dla granatu będzie szarość. Szary to kolejny kolor z palety bazowych, bezpiecznych barw. Podobnie jak w przypadku granatu, szary garnitur wykorzystasz także w przyszłości. Czy czarny garnitur na obronę pracy magisterskiej to faux pas? Nie zapominaj, że czarne garnitury są zarezerwowane na wydarzenia wieczorowe. Obrona pracy dyplomowej zazwyczaj odbywa się w godzinach rannych lub popołudniowych, a poza tym, nie jest również okazją o wieczorowym charakterze, dlatego czarny garnitur lepiej zostaw w szafie.
Obrona? Co z dodatkami?
Wiesz już, jak powinien wyglądać Twój strój na obronę pracy licencjackiej lub magisterskiej. Teraz czas na dopasowanie dodatków. Na pierwszy ogień idą buty – do granatowych i szarych garniturów możesz śmiało nosić buty w odcieniach brązu, ale sprawdzi się również czerń. Ponadto, zadbaj o stosowną koszulę. Zasady są dwie: koszula powinna mieć długi rękaw – mankiet musi wystawać spoza rękawa marynarki. Po drugie: najlepiej, jeśli zdecydujesz się na białą koszulę. Biel to absolutny synonim elegancji. Całość warto dopełnić muszką lub krawatem. Które z nich lepiej odnajdzie się w stroju na obronę? Naszym zdaniem – krawat! Mucha wygląda bardzo ciekawie i oryginalnie, dlatego świetnie wygląda, jako uzupełnienie stylizacji na wesele lub studniówkę, ale na obronę mimo wszystko lepszym rozwiązaniem będzie klasyczny, ponadczasowy granat. Jeśli nie chcesz eksperymentować z kolorami, do granatowego garnituru i białej koszuli włóż granatowy lub szary krawat. Taka stylizacja męska na obronę będzie kwintesencją elegancji. Szary garnitur natomiast możesz zestawić z granatowym lub szarym krawatem (zadbaj, żeby nie był to ten sam odcień szarości). Mała podpowiedź – pasek zawsze powinien mieć taki sam kolor, jak Twoje buty.
Kompletując ubranie na obronę pracy magisterskiej, licencjackiej czy inżynierskiej, przede wszystkim zachowaj umiar. Zrezygnuj z dużej ilości ozdobników, zabawnych spinek do mankietów itp. Klasyka to najlepszy pomysł. Możesz natomiast pokusić się o dobranie odpowiedniej poszetki. Dzięki niej, Twój garnitur na obronę zyska jeszcze bardziej elegancki charakter. A co z zegarkiem? Wybieraj zegarki klasyczne, z prostą tarczą, na pasku lub bransolecie. Jeżeli zdecydowałeś się na pasek, zadbaj o to, by miał on taki sam kolor, jak Twoje buty. Dzięki temu stworzysz spójną kolorystycznie stylizację. Strój na obronę skompletuj z odpowiednim wyprzedzeniem – będziesz miał czas na perfekcyjne dopracowanie swojej stylizacji oraz ewentualne poprawki. Jeśli zdecydowałeś się na kupno nowych butów na obronę, postaraj się zrobić to wcześnie, by móc rozchodzić swoją nową parę. Pamiętaj, że ważne są również dodatki – wisienką na torcie Twojego szykownego looku może być elegancka teczka, do której włożysz dokumenty oraz wydrukowaną pracę. Zwróć też uwagę na okrycie wierzchnie, zwłaszcza jeśli bronisz się jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Postaw wtedy na elegancki i dobrze dopasowany do sylwetki płaszcz, najlepiej w kolorze głębokiej czerni lub granatu – im mniej zdobiony, tym lepiej.
ZAPAMIĘTAJ! Twoja stylizacja na obronę pracy dyplomowej musi być elegancka, stonowana i klasyczna. Oczywiście, najważniejsza jest Twoja wiedza, ale obrona to ważne wydarzenie, dlatego wymaga stosownej oprawy. Szary lub granatowy garnitur to w przypadku mężczyzn absolutny strzał w dziesiątkę – oba kolory są bezpieczne i uniwersalne, dlatego ochronię Cię przed modową wpadką. Nie zapominaj o tym, że stylizację na obronę powinieneś skomponować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz dodatkowego stresu tuż przed samym wydarzeniem i problemów ze znalezieniem zastępczego stroju.