Jaka koszula do muchy będzie pasować najlepiej? Krótki poradnik

koszula do muchy

Muszka to niezwykle szarmancki, efektowny i elegancki element męskiej garderoby. Wiąże się z nią kilka zasad, których należy przestrzegać, aby mucha prezentowała się nienagannie i dopełniała cały strój. Trzeba pamiętać o takich kwestiach jak materiał, kolor, rodzaj kołnierzyka czy samej koszuli oraz oczywiście stopień formalności imprezy na którą się wybieramy. Co więcej, nie istnieje wyłącznie jeden rodzaj muszki – w zależności od zakończeń i skrzydełek, wyróżniamy różne rodzaje, takie jak diament, motyl i nietoperz.  W kwestii dodatków jesteśmy zgodni – dopełniają one całą stylizację, dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich wybór. Jak wybrać odpowiednią koszulę do muchy? Jak kolorystycznie zestawić koszulę z muchą aby dobrze się prezentować? Spieszymy z odpowiedziami na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Czy do muszki trzeba dobrać specjalną koszulę?

Nie każdy mężczyzna wie, że koszulę dobieramy przede wszystkim pod względem formalności danej okazji. Właśnie tym powinieneś kierować się w pierwszej kolejności, kiedy będziesz dobierał koszulę do muchy. Najbardziej “oficjalną” i elegancką koszulą będzie ta z łamanym kołnierzykiem i krytą listwą. Jest to koszula zakładana wyłącznie do smokingu lub fraka, założenie do tego typu koszuli garnituru jest poważnym faux pas, z którego nie da się wybronić. Są one doskonałym wyborem na okazje takie jak wesela czy bale sylwestrowe. Nieco mniej formalną, zakładaną jedynie do smokingu, koszulą, jest koszula z wykładanym kołnierzykiem i jubilerskimi guzikami.

Następny rodzaj koszuli, do której będzie pasowała muszka, to koszula z tak zwanym półwłoskim kołnierzykiem. W tym przypadku guziki są schowane, jednak wygląda to bardzo szykownie, stylizacja nie jest zbyt “przesadzona”. Tego rodzaju koszulę można założyć zarówno do garnituru, jak i smokingu. W każdym połączeniu będzie prezentować się niezwykle męsko i szykownie. Warto wyróżnić także inny typ, jakim jest koszula z klasycznym kołnierzykiem z niemal zupełnie płaskim plisowaniem. Charakteryzuje ją wyjątkowe odsłonięcie guzików, które jednak zupełnie nie przeszkadza w użytkowaniu i nie zaburza odbioru takiej koszuli. Taką koszulę zakładamy wyłącznie do garnituru, nie dobieramy do niej smokingu czy marynarki.

Powyżej opisane rodzaje formalnych koszul są dedykowane specjalnie do muchy. Dzięki krytej listwie z zasłoniętymi guzikami można uzyskać pionową linię, która jest konieczna w przypadku smokingu. Płaska plisa ze zdecydowanie bardziej odsłoniętymi guzikami w tym wypadku odpada, jednak nie ma przeciwwskazań, aby założyć ją do garnituru. W kwestii wyboru koszuli do muszki poza wyżej wymienionymi aspektami, nie ma szczegółowych wytycznych. Należy zaufać swojemu wyczuciu estetyki i intuicji. Mężczyźni coraz rzadziej sięgają po koszulę z krótkim rękawem, nie jest ona zbyt formalną opcją i w wielu kręgach uchodzi za prawdziwą, modową wpadkę. Jeżeli do tej pory, jedna z nich zachowała się w Twojej szafie i masz do niej szczególny sentyment, nie zakładaj do niej muchy. O wiele lepiej będzie wyglądać bez.

Wybierając koszulę zwróć uwagę na tkaninę. Pika to jeden z tradycyjnych materiałów, ze względu na dość wyraźną fakturę (to z niej najczęściej szyte są koszulki polo) może wydawać się mało elegancka – jest jednak wręcz przeciwnie i koszula wykonana z piki może bardzo dobrze wyglądać. Świetnie prezentuje się z garniturami i smokingami wykonanymi z krepy smokingowej. Następną tkaniną jest… satyna. Satynowa koszula sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku koszul noszonych wieczorem, na bardziej formalne okazje, do smokingów i ciemnych garniturów. Dostępne są także koszule o splocie skośnym (nosimy je do garniturów o tym samym splocie) oraz koszule szyte z popeliny. Są one najpopularniejsze, materiał ten tworzy gładką, idealną taflę.

Najbardziej formalne muchy szyte są z satynowego jedwabiu. Jeżeli zakładasz muszkę do bardziej casualowego zestawu, wybierz matowy jedwab, kaszmir lub owczą wełnę. Czy tu możesz także bawić się z wzorami? Jak w tym przypadku dopasować koszulę z muszką? Postaw na koszule półformalne, uszyte z grubszych materiałów, w drobne lub wyraźne wzory, z tradycyjnym rozstawem rogów. Przy zestawach tego typu kryta plisa odpada, jest zdecydowanie zbyt formalna. Mamy jeszcze małą poradę dla mężczyzn, którzy uwielbiają stylizacje z granatowym garniturem. Czy wiesz, jaki kolor muchy do granatowego garnituru będzie najlepszym wyborem? Według nas najbardziej elegancko będzie prezentować się granatowa mucha, choć możesz też śmiało spróbować połączenia bieli i granatu na muszce.

Kompletując strój na mniej oficjalne okazje, możesz zadziałać na zasadzie kontrastu – czerwień i bordo idealnie pasują do granatu i dodadzą nieco charakteru całej stylizacji. Jeśli wybierasz błękitną koszulę, biała muszka z niebieskim lub granatowym haftem, może urozmaicić cały zestaw. Hafty to bardzo modne i dodające całej stylizacji charakteru akcenty, ale pamiętaj, że nie sprawdzą się one przy formalnych imprezach. Bardzo ważna zasadą jest, aby do garnituru nie zakładać ani całkowicie białej muszki, jest ona zarezerwowana dla fraka, ani kruczoczarnej – tworzy ona wspaniały zestaw ze smokingiem, ale jedynie z nim!

Jaki kołnierzyk najlepiej wybrać do muchy?

Tak właściwie należy się zastanowić, co to znaczy “idealnie dobrany” kołnierzyk do muchy? Zasada jest dosyć prosta: rogi kołnierzyka powinny delikatnie wystawać spod muchy, tworząc spójną ramę. Kupując koszulę, do której planujesz założyć muchę, wybierz sprawdzone rozwiązania. Z pewnością sprawdzi się tutaj kołnierzyk półwłoski lub tak zwany “kent” z długimi i jednocześnie dość dużymi skrzydełkami (małe sprawdzą się jedynie przy bardzo małych, drobnych muszkach). Bardzo ważne są proporcje – im większa mucha, tym większy powinien być kołnierzyk. Warto też, w tym przypadku, szczególną uwagę zwrócić na wielkość klap marynarki. Im są one szersze, tym większa i bardziej rozłożysta powinna być mucha. Mówiąc o proporcjach, należy wspomnieć przede wszystkim o budowie ciała. Jeśli jesteś drobnej postury, wybierz małą muszkę, z dużą muchą sylwetka będzie wydawać się przytłoczona. Jeżeli natomiast jesteś osobą o większej posturze, mała muszka może okazać się wręcz niezauważalna, wybierz więc te większych rozmiarów.

Pamiętaj, że ogromnym błędem jest rozpięty kołnierzyk przy założonej muszce. Wygląda to niechlujnie i wcale nie dodaje Ci luzu.