Wiosenne i jesienne dni mają swój urok… chyba że akurat zaskoczą nas nagłymi opadami deszczu. O ile kurtka przeciwdeszczowa albo bluza z kapturem ochronią Twoje ubranie, o tyle buty mogą całkowicie przemoknąć. Jak zabezpieczyć buty przed wodą? Które metody sprawdzą się przy danym typie obuwia i jak prawidłowo zaimpregnować ukochaną parę? Sprawdź nasz poradnik i bądź przygotowana na wszystko!
Czym zabezpieczyć buty przed przemakaniem? Przegląd środków
Wybierasz się na wycieczkę w góry albo całodniowy wypad za miasto? Pogoda nie zapowiada się zbyt zachęcająco? Nic straconego! Wystarczy, że wcześniej odpowiednio zadbasz o buty, a maksymalnie ochronisz materiał przed wnikaniem wilgoci. Jak to zrobić? Warto mieć przy sobie ochraniacze na buty przed deszczem. To specjalne, przezroczyste nakładki z gumową podeszwą, które zakładasz na buty i zasuwasz. Mają zazwyczaj wysoką cholewę, dzięki czemu sprawdzają się nawet podczas wyjątkowo intensywnych opadów lub kiedy przypadkowo wejdziesz w kałużę. Zabezpieczają również buty przed kurzem, brudem oraz błotem – pokochają je zwłaszcza miłośniczki sportowych sneakersów albo trampek w jasnych kolorach. Mają jednak również wady. Para profesjonalnych nakładek kosztuje zazwyczaj ok. kilkudziesięciu złotych, czyli sporo. Poza tym zasłaniają nasze buty, które tak często chcemy pokazać, a także mogą delikatnie ograniczać ruchy. Dlatego niezawodnym sposobem będzie preparat chroniący buty przed wilgocią.
Jaki wybrać? Sklepy oferują przeróżne środki, w postaci spray’ów, pianek, gąbeczek albo aerozoli. Ich koszt jest dużo niższy niż nakładek i są zdecydowanie łatwiej dostępne. Wybierając najlepszy impregnat wodoszczelny do butów, warto kierować się materiałem, z jakiego zostały one wykonane. Takie środki produkuje się z myślą o konkretnym rodzaju obuwia – zamszowym, skórzanym albo tekstylnym – co znacznie podnosi ich skuteczność. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć buty skórzane przed przemakaniem, wybierz środek przeznaczony do skóry licowej. W składzie znajdują się najczęściej tłuszcze, które jednocześnie odżywiają skórę i pozwalają jej oddychać – pamiętaj, że takie preparaty nie nadają się jednocześnie do butów zamszowych lub materiałowych. Buty z zamszu i nubuku najlepiej pielęgnować spray’ami przeznaczonymi do skór szorstkich. A może Twoje ukochane botki wykonano z łączonych materiałów? Wybierz wtedy uniwersalny impregnat do butów. Żeby nie przemakały w żadnym miejscu, spryskaj dokładnie całą powierzchnię – zwróć uwagę zwłaszcza na szwy.
Jak zabezpieczyć buty przed przemakaniem – niezawodna, domowa metoda
Kochamy domowe sposoby na impregnację obuwia! Są łatwe, szybkie i często równie skuteczne, jak zastosowanie droższych, profesjonalnych środków. Jak zabezpieczyć buty przed wodą w domowych warunkach? To proste! Potrzebujesz tylko dwóch rzeczy, które z pewnością znajdziesz w swojej szafce – niewielkiej, bezbarwnej świeczki oraz suszarki do włosów. Jak wygląda instruktaż krok po kroku? Przede wszystkim dokładnie wyczyść buty. Na ich powierzchni nie mogą znajdować się żadne przebarwienia, zabrudzenia czy kurz. Jeśli zauważyłaś plamy, koniecznie je usuń, inaczej zaimpregnujesz również brud, którego potem nie doczyścisz. Zadbaj też, by buty były całkowicie suche. Gotowa? Zaczynamy – ochrona butów przed wodą jeszcze nigdy nie była tak łatwa!
Chwyć za świeczkę lub fragment wosku i pocieraj nim zewnętrzną powierzchnię butów, tak, by utworzyć grubszą taflę. Pokryj każdy skrawek materiału, zwróć uwagę na miejsca wokół podeszwy albo sznurówek. Biaława warstwa, która się właśnie wytworzyła za chwilkę zniknie – nie martw się więc o odbarwienia. Ostatnim krokiem jest suszenie – włącz suszarkę (im wyższą temperaturę ustawisz, tym lepiej) i skieruj promień prostopadle do zawoskowanej powierzchni. Wosk wniknie w głąb struktury, a jasne refleksy natychmiast znikną. Zrobione! Przezroczysty wosk wytworzył wewnątrz materiału hydrofobową warstwę, która szczelnie zabezpieczy włókna przed przemakaniem.
Nie tylko woda może uszkodzić Twoją ukochaną parę – koniecznie sprawdź, czym zaimpregnować buty, by ochronić je przed solą, piaskiem czy kurzem.