Jak skutecznie impregnować buty? Kluczowe zasady

jak impregnować buty

Masz nową parę butów, w której się absolutnie zakochałaś? Chcesz, by wyglądała zjawiskowo nawet mimo upływu czasu? A może planujesz kilkudniową wycieczkę i chcesz przygotować buty na wielogodzinne eskapady? Odpowiednia impregnacja obuwia potrafi zdziałać cuda. Dziś pokażemy Ci krok po kroku, jak impregnować buty materiałowe oraz skórzane – ostatnią grupę podzieliłyśmy na skórę licową oraz zamszową. Czy na pewno wiesz, jak to zrobić? Sprawdź, które metody działają najlepiej i jaki impregnat do butów okaże się strzałem w dziesiątkę!

Czym impregnować buty?

Zacznijmy od początku. Czy nowe buty trzeba impregnować? Z pewnością nie jeden raz zadałaś sobie to pytanie po powrocie z owocnych zakupów. Nowiutka para szpilek, czółenek czy ultramodnych botków kuszą swoim designem, ale po czasie stracą blask i urok. Być może nie zdajesz sobie nawet sprawy z tego, ile czynników powoli niszczy Twoje buty, nie tylko podczas siarczystych mrozów. Sól drogowa, śnieg, brud, tłuszcz, drobnoustroje czy wilgoć wnikają w strukturę materiału. Staje się on podatny na odkształcenia, kolor traci na intensywności, a zaburzona struktura może powodować wnikanie wody do wnętrza butów. Brzmi znajomo? Jak tego uniknąć? Tak naprawdę w impregnacji butów ze skóry lub materiału kluczowy jest sam moment ich zakupu. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, podpowiadamy: tak, nowe buty należy impregnować, szczególnie modele sportowe oraz wodoodporne. Najlepiej, jeśli zrobisz to tuż po przyjściu do domu, zanim gdziekolwiek w nich wyjdziesz. Wtedy buty są czyste i nieskazitelne, a na powierzchni brak jakichkolwiek drobinek kurzu czy pyłu. To idealne warunki do tego, by pokryć je zabezpieczająca warstwą.

Czym zaimpregnować buty po raz pierwszy? Masz wiele możliwości – producenci co rusz wydają nowe środki dedykowane konkretnym tkaninom. Najpopularniejsze są aerozole, którymi należy spryskać powierzchnię buta (koniecznie na zewnątrz, by nie wdychać oparów) i zostawić do wyschnięcia. Popularne są także płyny z dołączoną gąbeczką, pianki, oleje, kremy ochronne, woski albo zabezpieczające pasty. Osobną kategorią są także dezodoranty do obuwia, najczęściej z jonami srebra – stosuje się je zwłaszcza w butach sportowych, sneakersach albo półbutach. Chłoną kropelki potu i pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapach. Te środki doskonale sprawdzają się na lato albo zajęcia fitness. Impregnację skóry gładkiej możesz też skutecznie przeprowadzić domowymi sposobami – ale o tym za chwilę.

Jak impregnować buty zamszowe?

Zamsz to wyjątkowo trudny materiał. Szykowny i efektowny, ale i wymagający. Najważniejszą zasadą jest dokładne wyczyszczenie butów zamszowych jeszcze zanim zaczniesz je impregnować (ten krok możesz pominąć, jeśli zabezpieczasz nową parę). Aby precyzyjnie usunąć wszelkie zabrudzenia ze swoich czółenek, balerinek albo kozaków, użyj szczoteczki do czyszczenia zamszu. Znajdziesz ją w większości sklepów z akcesoriami obuwniczymi, a także u szewca. To małe, niedrogie akcesorium poradzi sobie zarówno z zaschniętymi plamami po błocie, jak i niewielkimi drobinkami piasku. Jak wygląda impregnacja butów zamszowych? Po pierwsze wyczyść delikatnie powierzchnię butów, a następnie zajmij się szwami obcasem oraz podeszwą. Pamiętaj, by wszystko robić na sucho, a przed wszystkim koniecznie wyjmuj sznurówki. Kiedy buty będą idealnie czyste, sięgnij po spray do czyszczenia zamszowych butów. Wyjdź na balkon lub na zewnątrz i spryskaj buty z odległości ok. 20-30 cm. Uważaj, by nie wdychać gazu, a po wszystkim umyj dokładnie ręce. Zostaw buty do wyschnięcia i gotowe! Dobrej jakości impregnat do butów zamszowych ochroni je przed kurzem, brudem oraz wodą na długi czas.

Jak impregnować buty skórzane?

Buty skórzane wybieramy najczęściej na okazje wymagające odpowiedniego dress code’u. Dlatego tak ważne jest, by prezentowały się schludnie i estetycznie. Oprócz dokładnego wypastowania, ważna jest wcześniejsza impregnacja skóry licowej, która wydaje się łatwiejsza, niż tej zamszowej. Zacznij standardowo od dokładnego wyczyszczenia butów – zrób to miękką gąbeczką, ściereczką z mikrofibry lub lnu. Unikaj materiałów o chropowatej powierzchni, która może porysować delikatną powierzchnię Twoich botków, kozaków, szpilek czy mokasynów. Kiedy buty będą lśniły, chwyć za impregnat do butów skórzanych. Pielęgnacja licowych modeli polega na ich dobrym natłuszczeniu – skóra, tak jak i nasza, potrzebuje odżywienia, by prezentować się dobrze mimo mijającego czasu. Najczęściej naciera się je woskiem pszczelim (naturalnym), który skutecznie nawilża, a jednocześnie nie zamyka porów. Skóra jest miękka i naturalnie odżywiona, co zapobiega pęknięciom. Wosk możesz nałożyć tą samą ściereczką, którą wyczyściłaś buty lub użyć swoich dłoni. Ciepło Twojej skóry szybko ogrzeje wosk, który lepiej wchłonie się w strukturę butów. Podobnie postępuj olejem do skóry licowej. Jeśli jednak Twoje buty mają mnóstwo przeszyć, zagłębień lub zdecydowałaś się na model w ultramodne, wężowe wytłoczenia, wybierz spray do impregnacji butów. Sprężone powietrze dotrze w najmniejszy zakamarek Twojej ukochanej pary, a Ty będziesz mogła cieszyć się ich wyglądem przez długi czas.

Jak impregnować buty domowym sposobem? To proste!

Nie zawsze mamy pod ręką profesjonalne środki do pielęgnacji obuwia. Co zrobić, jeśli musisz zabezpieczyć buty domowymi sposobami? Wielbicielki kosmetyków naturalnych z pewnością mają w swojej kosmetyczce wosk pszczeli – świetnie sprawdzi się jako tłuszcz do butów skórzanych! Zamiennikiem może być także wazelina kosmetyczna (którą również znajdziesz w łazience) albo wosk wytopiony ze świeczki. Uważaj jednak z ostatnim sposobem – impregnacja białych, skórzanych sztybletów różowym woskiem raczej nie będzie dobrym pomysłem. Świetnie sprawdzą się też inne produkty o tłustej konsystencji, np. oliwa z oliwek albo olejek rycynowy.

Jak często impregnować buty?

O skórę na butach dbaj tak, jak o swoją – regularnie i systematycznie! Jeśli do tej pory myślałaś, że jedna warstwa sprayu czy oleju do butów wystarczy na zawsze, jesteś w błędzie. Zabezpieczanie musi być ciągłe, impregnat po pewnym czasie traci swoje właściwości i nie jest już na tyle efektywny. Co ile impregnować buty? To trudne pytanie, wszystko zależy od tego, jak często chodzisz w danej parze. Jeśli wiesz, że będziesz zakładać ją tylko okazyjnie, wystarczy, że zrobisz to przed każdym użyciem (również tym pierwszym). Jeśli chodzisz w swoich balerinach czy sandałach dosyć często, impregnuj je co 4-8 tygodni. Kontroluj także to, czy materiał zaczyna gromadzić kurz lub chłonąć wilgoć – jeśli zauważysz, że kropelki wody nie utrzymują się na powierzchni, tylko wnikają w głąb butów, impregnacja jest obowiązkowa. Zrób to jak najszybciej, inaczej buty mogą przemakać, a ich struktury nie będzie się dało już uratować. UWAGA: buty należy impregnować również po zakończeniu sezonu. Jeśli więc wiosna zbliża się wielkimi krokami, a Ty chcesz, by zimowe kowbojki zachowały fason również za rok, zaimpregnuj je przed włożeniem do szafy.

Znasz już wszystkie sposoby na impregnację obuwia. A czy na pewno wiesz, co zrobić, żeby buty nie przemakały? Przygotowałyśmy dla Ciebie prosty poradnik krok po kroju – koniecznie sprawdź!