Jak prać kurtkę puchową? Oto sprawdzone i skuteczne sposoby!

pranie kurtek puchowych

Kurtka puchowa to must have, jeśli chodzi o zimową garderobę. Chyba żadne okrycie nie jest w stanie zabezpieczyć nas przed zimnem, w taki sposób, jak właśnie model z puchem. Wymaga on jednak odpowiedniej pielęgnacji, inaczej szybko straci dobry wygląd. Jak prać puchową kurtkę? W naszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych i skutecznych metod jej prania oraz suszenia. Skorzystaj z naszych wskazówek i daj swojej kurtce nowe życie!

W jaki sposób prać kurtkę puchową w pralce?

Kiedy pojawia się temat prania kurtki puchowej, z pewnością na myśl jako pierwsze nasuwa Ci się pytanie: czy można prać kurtkę puchową w pralce? Jak najbardziej! – chyba że producent wyraźnie zaznaczył na metce, że lepiej zrobić to ręcznie. Jeśli Twoja kurtka nie ma metki lub nadruk się starł, a Ty boisz się o zniszczenie ukochanego modelu, postaw na samodzielne pranie – o tym, jak to zrobić, dowiesz się za chwilę. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do użycia pralki, do dzieła! W jaki sposób prać kurtkę puchową w pralce? Ten element garderoby najlepiej wrzucić do urządzenia z dużym bębnem – puch chłonie dużo wody, dlatego takie okrycie potrzebuje przestrzeni. Pamiętaj, by koniecznie opróżnić wcześniej kieszenie oraz zapiąć guziki i pozasuwać suwaki. Najlepiej odepnij również kaptur, pasek i futrzane elementy, jeśli Twoja kurtka takie ma. Inaczej luźne części mogą uszkodzić materiał kurtki, co nieodwracalnie ją zniszczy. Co dalej? Ustaw program do delikatnego prania (najlepiej 30-40˚C) i wlej do podajnika specjalny płyn do prania puchowych ubrań. Takie środki zadbają o bezpieczne czyszczenie Twojej ukochanej kurtki i nie zniszczą jej wypełnienia. Jeśli zdecydowałaś się na wirowanie, najlepiej ustawić ok. 400 obrotów na minutę.

Jak prać ręcznie kurtkę puchową? Instrukcja krok po kroku

Pranie kurtki puchowej w pralce to nie jedyny sposób czyszczenia tego elementu garderoby. Jak więc jeszcze można to zrobić? Wybierając klasyczne pranie ręczne. To nieco bardziej czasochłonna metoda, ale z pewnością bezpieczna, jeśli nie jesteś pewna, czy możesz wrzucić swoje okrycie do pralki. Jak prać kurtkę puchową ręcznie? Najpierw opróżnij kieszenie kurtki, odepnij elementy takie jak pasek czy kaptur, a także rozepnij guziki i suwaki. Potem namocz kurtkę w misce z ciepłą wodą (maksymalnie o temperaturze 40 stopni). Zapierz ubranie szarym mydłem lub specjalnym środkiem do mycia ubrań z pierzem. Pamiętaj o delikatnych ruchach, by nie zdeformować materiału. Kolejnym krokiem będzie płukanie – zrób to kilkukrotnie, by na pewno wypłukać wszystkie pozostałości po środku czyszczącym. Inaczej na tkaninie mogą pojawić się nieestetyczne, białe zacieki. Nie zapominaj również, by nie wykręcać gwałtownie kurtki. Wyciskaj ją delikatnie– możesz także użyć tutaj ręcznika, który pomoże wchłonąć trochę wody.

Jak suszyć kurtkę puchową? Te zasady warto znać!

Wiesz już, w jaki sposób można wyprać puchową kurtkę. Pora na wskazówki dotyczące tego, jak należy ją suszyć. Złym pomysłem będzie z pewnością grzejnik oraz suszenie na pełnym słońcu. Gorące powietrze może spowodować zbicie wypełnienia, przez co kurtka nie będzie się już nadawała do użycia. Unikaj też suszenia puchowej kurtki na wieszaku. Mokre, ciężkie wypełnienie może przemieścić się na dół okrycia, co spowoduje nieodwracalne odkształcenie się struktury kurtki. Dlatego puchowe okrycie wierzchnie najlepiej suszyć na płasko, w zacienionym miejscu. Rozłóż kurtkę na rozkładanej suszarce do bielizny lub podłóż grubszy ręcznik i połóż ją na łóżku albo stole. Dobrze jest co jakiś czas odwracać ją na drugą stronę, by puch równomiernie rozłożył się wewnątrz. Pamiętaj, że kurtka z puchowym wypełnieniem może suszyć się nawet kilka dni. Jeśli chcesz użyć suszarki automatycznej, pamiętaj, że temperatura wewnątrz bębna nie powinna być wyższa niż 40 stopni.

Wszystko co trzeba wiedzieć o praniu kurtki puchowej w pralni

Jak już pewnie zauważyłaś, pranie i suszenie kurtki puchowej to zajęcie bardzo czasochłonne. Poza tym, tego typu element garderoby łatwo ulega zniszczeniu – głównie poprzez deformację kształtu. Aby uniknąć uszkodzenia tego rodzaju ubrań dobrze jest oddać kurtkę  puchową do pralni, gdzie będzie wyczyszczona profesjonalnymi środkami. Ile kosztuje pranie kurtki puchowej w pralni? Ceny mogą się znacznie różnić w zależności od miasta oraz stopnia zabrudzenia, jednak warto przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Najczęściej kurtkę możesz odebrać już następnego dnia.

Jak dbać o kurtkę puchową, by długo prezentowała się jak nowa?

Odpowiedni sposób prania i czyszczenia to niewystarczające metody dbania o kurtkę puchową. Jeśli chcesz, by posłużyła Ci ona latami i jak najdłużej wyglądała jak nowa, pamiętaj także, by nigdy nie wieszać jej mokrej (czy nawet wilgotnej) do szafy. Poza tym mieć pod ręką środki zabezpieczające przed wilgocią i niską temperaturą. Kiedy zima się skończy, warto zdecydować się na impregnację kurtki puchowej, np. w pralni chemicznej. Ostatnią – nie mniej ważną poradą – jest to, by wywabiać plamę jak najszybciej, najlepiej kiedy tylko ją zauważysz. Im dłużej zabrudzenie będzie na materiale, tym trudniej może być później się go pozbyć.

Sprawdź też, jak wyprać kurtkę skórzaną!