Jakie skarpetki do garnituru? Poznaj nasze rekomendacje

skarpetki do garnituru

Skarpetki to bardzo często pomijany element garderoby. Znajdziemy wiele artykułów o garniturach, sukienkach, butach, ale co ze skarpetami? Często nie zwracamy uwagi na to, jakie zakładamy gdyż uważamy, że ich nie widać.  Jest to dużym błędem – skarpetki są naprawdę widocznym elementem garderoby, zwłaszcza jeśli wybierzesz półbuty z cholewką sięgającą poniżej kostki. Podczas wchodzenia po schodach czy siadania, nogawka spodni podsuwa się do góry, ukazując tym samym skarpetę. Aby uniknąć zmartwień i niepotrzebnych faux pas, podpowiadamy, jak dobierać skarpetki do garnituru.

Jak prawidłowo dobrać skarpety do garnituru?

Na samym początku – długość. Skarpety nie powinny być za krótkie, ogromnym błędem będzie pokazanie gołej łydki np. w momencie zakładania nogi na nogę. Nie wchodzą tu w grę żadne stopki; w zasadzie im dłużej tym lepiej, choć nie musisz od razu zakładać podkolanówek. Długość do połowy łydki w  zupełności wystarczy, by czuć się komfortowo i pokazać klasę. Dobór koloru jest kolejnym aspektem przysparzającym wiele problemów. Jeżeli wybierasz się na imprezę formalną, postaw na skarpety w kolorze spodni lub butów. Mogą być to odcienie podobne, lepiej jeśli będą ciemniejsze (odwrotnie przy jasnych kolorach). Dopasowanie skarpetek do koloru spodni optycznie wydłuży nogę i doda kilku centymetrów wzrostu. Jest to dobre rozwiązanie dla niewysokich mężczyzn.

Zapamiętaj, że czarne skarpety wcale nie są uniwersalne, a najlepiej wyglądają w zestawieniu ze smokingiem. Pamiętaj też, by unikać skarpet w białym kolorze. Bezpieczne jest trzymanie się tzw. zasady klamry, która mówi o dopasowaniu kolorystycznie krawata, muchy lub poszetki i skarpetek. Zatem można założyć kolorowe skarpetki do garnituru, bez obaw. Ta metoda wymaga jednak więcej wyczucia i kreatywności. Dobrze dobrane kolorystycznie elementy scalą stylizację i dodadzą jej charakteru. Przykładowo, jeśli zakładasz bordową muszkę, dobierz do niej skarpetki w podobnym, bordowym kolorze. Uważaj jednak na wzory, jeśli wybierasz wzorzysty krawat bezpieczniej będzie jeśli założysz gładkie skarpetki. Unikniesz wtedy chaosu, który mogą wprowadzić do stylizacji niedopasowane wzory. Przy wybieraniu wzorzystych skarpet musisz trzymać się dodatkowej zasady: kolor wzroków powinien być zgodny z kolorem krawata, muchy, poszetki lub paska.

Trzecia metoda doboru kolorystycznego skarpetek do garnituru wymaga najwięcej zaangażowania i wiedzy. Opiera się ona na palecie barw. Jest najbardziej pomocna przy mało formalnych, casualowych stylizacjach. Możesz dobrać skarpety do koloru garnituru na 3 sposoby:

  • kolory leżące obok siebie (czerwony-różowy i pomarańczowy),
  • kolory leżące pod kątem 90 stopni (czerwony-ciemny niebieski, pomarańczowo-żółty),
  • kolory leżące naprzeciwko (czerwony i zielony).

Kluczowym aspektem w wyborze skarpet jest materiał. Wybierz te z wysokiej jakości bawełny. Zapewni to komfort noszenia, nawet w najbardziej upalne dni. Będziesz miał także pewność, że nie przetrą się po pierwszym założeniu.

Jakie skarpetki do niebieskiego garnituru?

Najczęściej wybieranym przez mężczyzn kolorem garnituru jest granat lub niebieski. Pasuje on większości karnacji i łatwo dobrać do niego dodatki.  Zatem jaki kolor skarpetek do granatowego garnituru to “strzał w dziesiątkę”? Opracujmy ten wybór każdą wymienioną wyżej metodą. Możesz wybrać kolor skarpetek pod kolor spodni, postaw zatem na niebieskie bądź granatowe skarpetki. Jeśli sugerujesz się kolorem pozostałych dodatków – do niebieskiego garnituru najbardziej będą pasować te w odcieniach czerwieni oraz bordo. Możesz także pokusić się o fiolet lub zieleń. W zależności od tego, który kolor zagości na Twojej muszce bądź poszetce, w podobnym kolorze wybierz skarpetki.

Opierając się na kole barw, dobrą opcją będą skarpetki w kolorze:

  • fioletowym bądź błękitnym,
  • czerwonym lub zielonym,
  • musztardowym.

Szary garnitur – jakiego koloru skarpetki będą pasować?

Z kolorem szarym możesz mieć kilka problemów. Jak już pewnie zauważyłeś, nie znajdziesz go na podstawowym kole barw, gdyż jest to barwa pochodna. Pomożemy Ci zatem odnaleźć się w tym trudnym świecie barw. Polecamy np. duet szarego garnituru i szarych skarpetek (pamiętaj, najlepiej o ciemniejszym tonie). Jeśli chcesz połączyć dodatki “klamrą”, w tej kwestii wiele też zależy od koszuli. Do szarego garnituru, mężczyźni najczęściej wybierają białą koszulę, tu więc sprawa jest prosta – krawat w kolorze wina lub butelkowej zieleni sprawdzi się doskonale. Wiesz już zatem, w jakim kolorze wybrać skarpetki. Przy mniej formalnych propozycjach, możesz pokusić się o koszulę w pastelowych odcieniach – w tym wypadku radzilibyśmy trzymać się zasady dobierania skarpetek pod kolor spodni lub butów.

Czy do czarnego garnituru pasują tylko czarne skarpetki?

Owszem, czarne skarpetki pasują w zasadzie wyłącznie do czarnego garnituru i smokingu, do którego zakładamy czarną muchę. Dodatki (w tym skarpetki) do czarnego garnituru mogą być w kolorze szarym, grafitowym lub bordowym. Oczywiście wszystko zależy od stopnia formalności okazji. My jednak sugerowalibyśmy wybór czarnych skarpetek, jest najbezpieczniejszy. Nie pasują one jednak do brązowych butów oraz niektórych odcieni granatu i grafitu, pamiętaj o tym. Do czarnego garnituru również nie dobierzesz skarpet, wykorzystując powyższe koło barw –  czarny nie ma tam swojego miejsca.