Jak złożyć koszulę, żeby się nie pogniotła? Zobacz nasze podpowiedzi!

jak składać koszulę

Podczas podróży zwykle liczysz się z tym, że Twoje ubrania mogą wygnieść się w walizce lub torbie. Istnieją jednak sposoby na to, aby tak złożyć koszulę, że po rozpakowaniu się nie będzie wcale wygnieciona. Taki patent może Ci bardzo pomóc, jeżeli wybierasz się na jakieś ważne spotkanie i po przyjeździe chcesz od razu się przebrać, by wyglądać schludnie oraz elegancko. Podpowiemy Ci, jak idealnie złożyć koszulę do walizki lub torby!

Jak spakować koszule do walizki? Odpowiadamy!

Ochronienie eleganckich ubrań przed zagnieceniami podczas podróży nie jest prostym zadaniem. Koszule, żakiety, marynarki, eleganckie sukienki czy odświętne bluzki bardzo łatwo gniotą się w bagażu i po przyjeździe na miejsce nie wyglądają już tak dobrze, jak podczas pakowania. Wszystko przez to, że ubrania włożone do torby są zwykle dość mocno ściśnięte i każda najmniejsza fałdka na materiale może przemienić się w widoczne zagniecenie. Na piękny wygląd koszuli ma również szkodliwy wpływ to, że w walizce wszystkie ubrania zahaczają się o siebie oraz pocierają nawzajem, przez co tworzą się kolejne fałdki i kolejne zagniecenia. Pamiętaj więc, że najbardziej eleganckie ubrania, które chcesz ochronić przed pognieceniem się, musisz kłaść na samą górę albo w to miejsce walizki, które jest zabezpieczone siatką. Takie umiejscowienie świeżo wyprasowanej i złożonej koszuli sprawi, że inne ubrania nie będą tak bardzo o nią zahaczać ani ją zbyt mocno nie przygniotą. Świetnym trikiem jest również włożenie eleganckiego ubrania do plastikowego woreczka lub worka strunowego. Zabezpieczony materiał nie będzie się już tak bardzo ocierał o inne ubrania, dzięki czemu nie powstaną na nim fałdki oraz brzydkie zagniecenia.

Jak składać koszule z długim rękawem? Nasze sposoby!

Aby eleganckie ubranie nie pogniotło się podczas podróży, trzeba je odpowiednio spakować. Jak złożyć koszulę, by po rozpakowaniu wyglądała świetnie? Jest na to szybki i prosty sposób! Pamiętaj, by zawsze przed pakowaniem bardzo dokładnie wyprasować dane ubranie. Jeżeli koszula nie wygląda nieskazitelnie przed włożeniem jej do torby, to tym większe prawdopodobieństwo, że po rozpakowaniu będzie wymięta. Kolejny krok to odpowiednie złożenie materiału. Twoim najważniejszym zadaniem będzie zabezpieczenie kołnierzyka i przodu koszuli przed zagnieceniami i powstawaniem fałdek. Zapnij co drugi guzik oraz połóż ubranie plecami do góry. Boki koszuli złóż do środka, a rękawy ułóż w taki sposób, aby przylegały prosto do jej boków. Rękawy powinny być wyprostowane wzdłuż boków ubrania, a wszystkie fałdki i zagniecenia na materiale jak najbardziej wyprostowane. Pamiętaj, że każde zrolowanie się materiału może skończyć się brzydkim zagnieceniem, więc ubranie musi być zupełnie gładkie! Teraz złóż koszulę na pół lub na trzy części (wszystko zależy od tego, jak dużo miejsca w walizce będziesz miała). To jeszcze nie koniec składania koszuli! Aby najlepiej zabezpieczyć ubranie przed gnieceniem się, wsuń tak przygotowaną koszulę do plastikowego woreczka. To najprostsza metoda na składanie koszuli z długim rękawem, która pomoże Ci przewieźć eleganckie ubranie bez narażania go na brzydkie zagniecenia.

Coś poszło nie tak podczas podróży i Twoja koszula jednak się pogniotła? Co zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli masz niewiele czasu, bo zaraz musisz się wybrać na ważne spotkanie, to najlepiej poproś w recepcji o żelazko. W większości hoteli nie powinnaś mieć z tym problemu. Jeśli na miejsce przyjechałaś rano, a musisz się przebrać w odświętne ubranie dopiero wieczorem, to prasowanie może nie być wcale potrzebne. Tak szybko, jak tylko się da, wyciągnij koszulę z walizki lub torby, żeby jeszcze mocniej się nie zagniotła i powieś ją na wieszaku. Kiedy będziesz brała gorącą kąpiel lub prysznic po podróży, zabierz ubranie ze sobą do łazienki. Gorąca para wodna powinna wygładzić drobne zmarszczki na koszuli. W przypadku gdy podróżujesz samochodem, możesz zapakować do bagażnika małe żelazko lub parownicę, dzięki czemu nie będziesz musiała martwić się pogniecionymi ubraniami. Niestety nie zawsze da się w taki sposób rozwiązać problem zagnieceń na koszulach, dlatego warto wiedzieć, jak je dobrze składać na czas podróży.

Jak złożyć koszulę na prezent, tak żeby prezentowała się świetnie?

Umiejętność ładnego złożenia koszuli może się również przydać, kiedy planujesz komuś kupić takie ubranie na prezent. Tego typu części garderoby są zwykle bardzo ładnie złożone już w sklepie, dzięki czemu wystarczy tylko owinąć je w ozdobny papier lub zapakować do torebki prezentowej. Może się jednak zdarzyć, że z jakiegoś powodu będziesz musiała obejrzeć daną koszulę lub sprawdzić, czy rzeczywiście ma taki kształt lub rozmiar, jakiego oczekiwałaś. W takiej sytuacji przyda Ci się umiejętność składania koszuli, by wyglądała jak prosto ze sklepu! Będzie Ci potrzebna sztywna podkładka zrobiona z tekturki. Taką podkładkę prawdopodobnie znajdziesz od razu w opakowaniu kupionej koszuli, a jeśli jej nie ma, możesz wykorzystać dowolną sztywną tekturkę. Pierwszym krokiem będzie dokładne wyprasowanie koszuli oraz zapięcie jej na guziki. Następnie ułóż ubranie guziczkami do dołu i ostrożnie rozłóż rękawy na boki. Uważaj, by na materiale nie pojawiły się żadne fałdki! Kolejnym krokiem jest umieszczenie na plecach koszuli sztywnej podkładki. Zwróć uwagę na to, aby znajdowała się dokładnie na samym środku ubrania. Następnie zagnij do tyłu rękawy i ułóż je w taki sposób, by znajdowały się jak najbliżej krawędzi podkładki. Podczas składania koszuli pamiętaj, aby zginać rękawy tylko przy szwach na ramionach. Ostatni krok to złożenie dolnej części koszuli oraz rękawów, które właśnie na niej ułożyłaś. Zegnij dolną część koszuli wzdłuż dolnego brzegu tekturki, a wystającą na kołnierzyk część materiału schowaj pod spód. Jeżeli wykonałaś wszystkie te kroki w dobry sposób, powinnaś otrzymać koszulę złożoną w elegancki prostokąt, który w swojej górnej części ma ładnie wyeksponowany kołnierzyk, a w dół ciągnie się rząd guzików. Tak elegancko wyglądające ubranie będzie świetnym prezentem!

Chcesz, żeby Twoje ubrania nie gniotły się podczas podróży? Aby to osiągnąć, jest Ci jedynie potrzebny dobry sposób na składanie spodni. Wszystkiego możesz dowiedzieć się z naszego kolejnego artykułu!