Smoking a garnitur – czym się różnią i co lepiej wybrać? Męski dress code bez tajemnic

smoking a garnitur - czym się różnią i co lepiej wybrać

Każdy mężczyzna prędzej czy później musi zaopatrzyć się w garnitur. Szykowny i dobrze skrojony komplet jest kluczem do eleganckiej stylizacji na ślub, studniówkę, a nawet do pracy. To jednak nie wszystko. Znawcy formalnego dress code’u wiedzą, że na wyjątkowe okazje zdecydowanie lepiej sprawdzi się smoking. Czy znasz podstawowe różnice między tymi dwoma strojami? Jak odróżnić smoking od garnituru? Kiedy zakładać każdy z nich i jak dobierać akcesoria, by nie popełnić faux pas? Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i podpowiemy, jak stworzyć idealny set.

Smoking a garnitur – kluczowe różnice w fasonie i zasadach noszenia

Na pierwszy rzut oka wydają się podobne, ale wprawne oko zauważy detale. Nie należy mylić tych dwóch strojów – garnitur a smoking to odmienny ubiór i wie o tym każdy znawca wieczorowej etykiety. Najważniejszą różnicą ich charakter. Garnitur jest najbardziej uniwersalnym ze wszystkich 3 podstawowych, eleganckich kompletów (oprócz dwóch wymienionych najwyższą formalnością cechuje się frak). Wpisuje się w estetykę informal wear, czyli odpowiednią na biznesowe spotkania i konferencje, uroczystości religijne, rodzinne czy święta. To jednak nie koniec. Garnitur możesz też śmiało nosić na co dzień lub zestawiać ze wzorzystą koszulą albo fantazyjną muchą czy kolorowym krawatem – dzisiejsza moda pozwala na wiele eksperymentów i nie musisz ograniczać się do klasycznej bieli albo błękitu. Popularnością cieszą się też np. garnitury bordowe, beżowe, brązowe lub w drobne wzory, a także kroje o mniej oficjalnym charakterze. Warto też wiedzieć, że w etykiecie damskim odpowiednikiem garnituru jest sukienka koktajlowa.

Co ze smokingiem? Strój ten jest dużo bardziej formalny i zalicza się do strojów half dress lub semi-formal wear. O ile garnitur można nosić zarówno w dzień, jak i wieczorem, o tyle smoking przeznaczony jest wyłącznie na okazje wieczorowe, czyli spotkania albo uroczystości zaczynające się po godzinie 18. To kluczowa zasada, której musisz się trzymać, wybierając smoking vs garnitur. Ten strój również doskonale sprawdza się na uroczystości rodzinne, ale także na spektakle teatralne, bale charytatywne itd. – czyli okazje, podczas których dress code odgrywa jedną z głównych ról. A czy dostrzegasz nieścisłoci między garniturem a smokingiem? Różnice widać w fasonie i poszczególnych elementach stroju. Najprostszy garnitur składa się z 2 części – spodni oraz marynarki. W zestawie często znajduje się także kamizelka, choć nie wszyscy mężczyźni się na nią decydują. Istotne jest to, że garnitur może mieć wiele kolorów – od ponadczasowej czerni, przez szarości i granaty, aż po modele wzorzyste. Marynarka może mieć kieszenie, zaszewki, patki lub klapy, a spodnie mają szlufki, w które wsuwa się – najczęściej skórzany – pasek. Garnitur ma wiele wariantów, może być utrzymany zarówno w sportowej, jak i wizytowej estetyce, dlatego jest tak uniwersalnym elementem garderoby.

Smoking natomiast jest wyznacznikiem szyku i klasy i nie ma w nim miejsca na modyfikacje. Zawsze ma kolor czarny lub ciemnogranatowy, koszula musi być biała, a do kompletu zakłada się specjalną, smokingową kamizelkę lub pas hiszpański. Fason marynarki ma również określone zasady – najczęściej spotyka się jednorzędowe modele (dwurzędowe są zdecydowanie mniej formalne), brak tu patek czy innych dekoracji. Klapy są skośnie ścięte i zazwyczaj powlekane jedwabnym materiałem, podobnie zresztą jak i guziki. Buty do smokingu koniecznie muszą być w czarnym odcieniu, a spodnie nie mają szlufek. Obowiązkowym elementem jest też jedwabna, czarna lub ciemnogranatowa muszka. Jeśli natomiast zdecydujesz się na pas do smokingu, może mieć tylko jeden kolor – biały. Jak widzisz, choć ten półformalny strój wieczorowy prezentuje się zjawiskowo i z klasą, wymaga uwagi. Dlatego jeśli nie lubisz starannie dobierać akcesoriów i szukasz ponadczasowego stroju, dobrze zastanów się między smokingiem a garniturem.

smoking a garnitur roznice

Co lepsze – garnitur czy smoking?

To pytanie zadaje sobie wielu mężczyzn przed ważnym wydarzeniem. Ślub – własny, przyjaciela lub osoby z rodziny – studniówka, formalny meeting, rozmowa o pracę, wieczorne przyjęcie… każda z tych okazji rządzi się innymi prawami i wymaga odpowiedniego ubioru. Masz w swojej kolekcji oba stroje i chcesz wiedzieć, który wybrać? Podpowiadamy!

Smoking czy garnitur do ślubu – porady dla pana młodego

Ślub to wyjątkowy dzień, podczas którego zarówno panna młoda, jak i pan młody chcą prezentować się zjawiskowo. Mężczyźni wybierają zazwyczaj na taką okazję garnitur – czarny, niebieski, granatowy albo grafitowy – jednak niektórzy chcieliby podkreślić rangę wydarzenia, zakładając smoking na wesele. Czy to dobry pomysł? Przede wszystkim trzymaj się kluczowej zasady dotyczącej godziny rozpoczęcia uroczystości. Pamiętaj jednocześnie, że chodzi o rozpoczęcie ceremonii, a nie samego wesela. Jeśli więc będziesz składał przysięgę wczesnym popołudniem lub nawet w południe, zrezygnuj z black tie i wybierz klasyczny garnitur. Wielbicielom mody męskiej w ultraeleganckiej odsłonie polecamy precyzyjny dobór dodatków – spinek, muchy lub krawata, skarpetek, paska oraz zegarka. Dzięki temu Twoja stylizacja z garniturem w roli głównej będzie dopracowana w każdym detalu. A może ślub rozpoczyna się wieczorem, po 18.? Śmiało sięgnij po smoking, bądź jednak ostrożny. Ten strój jest naprawdę wymagający i nie każde akcesorium do niego pasuje (o szczegółach dowiesz się w oddzielnym artykule – link znajdziesz na samym końcu).

Smoking czy garnitur na studniówkę?

Przed Tobą matura, ale bardziej niż o egzaminy, martwisz się o strój? Chciałbyś spędzić ten dzień w wyjątkowy sposób i zastanawiasz się, jak to zrobić? Tradycyjnie tak uroczysty bal rozpoczyna się raczej wieczorem, a pierwsze dźwięki poloneza rozbrzmiewają grubo po 18. Dlatego jeśli wahasz się miedzy garniturem a smokingiem, podpowiadamy – semi formal dress idealnie wpisze się w taką okazję. Podkreśli uroczysty charakter tego balu, doda Ci mnóstwa klasy, a jednocześnie nie postarzy. Pamiętaj jednak, że stylizacja Twoja i Twojej osoby towarzyszącej musi być spójna. Do smokingu pasuje wyłącznie suknia wieczorowa, czyli długa, o zdecydowanie bardziej oficjalnym charakterze, niż jej koktajlowa wersja. Jeśli jednak na co dzień stawiasz na styl casual, miejski luz albo sportową wygodę, smoking może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem. Dlatego śmiało wybierz wtedy ponadczasowy garnitur na studniówkę, z którym łatwo stworzyć spójną stylizację. Jeśli chcesz lekko wyróżnić się z tłumu i wyjść poza kanon, dodaj mały akcent, który odda Twój charakter – np. koszulę w pastelowym odcieniu, kolorowe spinki o zabawnym kształcie albo skarpetki z nadrukiem. To Twój wieczór i powinieneś czuć się sobą! Garnitur studniówkowy ma zresztą jeszcze jedną zaletę – jak już wiesz, pasuje do niego sukienka koktajlowa, a właśnie takie modele najczęściej wybierają przyszłe maturzystki lub partnerki.

Spodobał Ci się smoking? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego wyjątkowego stroju? Przeczytaj nasz skondensowany poradnik! Dowiesz się, jakie buty do smokingu sprawdzą się najlepiej, jakie konkretne akcesoria i koszula są wymagane w smokingowym secie i jakich najczęściej popełnianych błędów musisz unikać.