W jaki sposób szybko (i bezpiecznie) wysuszyć buty

Późny wieczór, leje jak z cebra, w dodatku nie zauważyłeś tej ogromnej kałuży i wszedłeś prosto w nią… Przejmujące zimno, które zaczynasz odczuwać w okolicy stóp, dobitnie świadczy o tym, że Twoja ulubiona para butów właśnie przemokła do suchej nitki. Jak najlepiej wysuszyć przemoczone obuwie? Jak zadbać o to, by nie uległo ono zniekształceniom spowodowanym niewłaściwym suszeniem? Czy istnieje błyskawiczna metoda wysuszenia przemoczonych butów? Podpowiadamy!

Czy suszenie butów w suszarce to dobry pomysł?

Coraz więcej z nas ma w domu suszarki lub pralkosuszarki, w których z powodzeniem suszy swoje ubrania. Czy urządzenia te nadają się do suszenia w nich przemokniętych lub upranych butów? Niekoniecznie. Długotrwałe narażenie obuwia na wysoką temperaturę oraz wstrząsy wywołane wirowaniem może być przyczyną jego uszkodzenia. Co zrobić, aby tego uniknąć? Znacznie lepiej zaopatrzyć się w specjalną suszarkę do butów. Wyposażona jest ona w nagrzewane końcówki, które umieszczamy wewnątrz butów. Wysoka temperatura działa jedynie na ich wewnętrzną część, pozbywając się stamtąd wilgoci. Bez wstrząsów, bez nadmiernego nagrzewania wykonanej często z delikatnego materiału cholewki. Droższe modele mogą także niszczyć bakterie przy pomocy promieniowania UV.

Suszenie butów suszarką do włosów – hit czy kit?

Suszenie butów suszarką do włosów nie jest najgorszym sposobem, jeżeli zależy nam na czasie i szybko chcemy doprowadzić nasze obuwie do stanu używalności. Strumień ciepła powinniśmy kierować równomiernie na całą powierzchnię buta z bezpiecznej odległości. Nie należy jednak stosować tego rozwiązania zbyt często.

Suszenie butów… w piekarniku?

Czy suszenie butów w piekarniku to dobry pomysł? Zdecydowanie nie! Suszenie butów w urządzeniach przeznaczonych do przygotowywania jedzenia, takich jak piekarnik czy mikrofalówka, nie jest ani bezpieczne, ani higieniczne. W jaki sposób zatem piekarnik może nam się przydać? Podgrzej w nim drobny żwirek (np. keramzyt) do temperatury ok. 50⁰C, który następnie wsyp do środka buta i równomiernie rozprowadź. Pomoże on pozbyć się wilgoci z wnętrza naszego obuwia.

Uwaga na suszenie butów na słońcu!

W ciepłe miesiące wystawienie mokrych butów na słońce może wydawać się dobrym pomysłem. Uważajmy na nie jednak zwłaszcza w przypadku skórzanych oraz zamszowych butów! Wystawienie takiego obuwia na bezpośrednie promieniowanie słoneczne może spowodować przesuszenie skóry i w rezultacie doprowadzić do jej popękania, natomiast na butach wykonanych z zamszu (np. botkach) mogą pojawić się wtedy nieestetyczne zacieki. Dlatego warto unikać wystawiania przemoczonego obuwia bezpośrednio na słońce.

Czy można suszyć buty na grzejniku?

Wielu z nas sięga po bardzo popularną, domową metodę suszenia przemoczonych butów i po powrocie do domu stawia je w najcieplejszym miejscu, najczęściej na grzejniku. Jest to sposób stosunkowo skuteczny i szybki, ale dla naszych butów – zdecydowanie niekorzystny. Punktowe nagrzewanie obuwia może doprowadzić do jego zdeformowania oraz powstawania trudnych do usunięcia przebarwień i zacieków. Najlepiej suszyć buty w temperaturze pokojowej. Jeżeli nie mamy jednak na to czasu, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po suszarkę do włosów, która nagrzewa obuwie równomiernie na całej powierzchni.

Przemokłeś do suchej nitki? Zobacz, jak wysuszyć buty w środku

Najbezpieczniejszym, choć może nie najszybszym sposobem wysuszenia przemoczonych butów będzie oczyszczenie ich z piasku i błota, wyjęcie z nich sznurówek oraz ustawienie ich w miejscu oddalonym od bezpośrednich źródeł ciepła (np. grzejników). Aby przyspieszyć wysuszenie obuwia mokrego w środku możemy włożyć do niego zgniecione kawałki papieru. Może być to papier gazetowy, należy jednak zwrócić uwagę, aby nie był on pokryty kolorowym tuszem, który może pozostawić po sobie plamy. Umieszczony w środku papier będzie pochłaniał wilgoć i jednocześnie pomoże butom zachować właściwy kształt. Z zewnątrz możemy przyłożyć do nich np. ręczniki papierowe, które należy regularnie wymieniać wraz z pochłanianiem przez nie wilgoci.