Jak skutecznie prasować koszulę? Przedstawiamy ten proces krok po kroku

Jak powinno się prasować koszule

Pierwsze wrażenie to szalenie ważna kwestia. Zresztą warto mieć na uwadze, że możemy zrobić je tylko raz, a więc zawsze należy być przygotowanym na tego typu spotkanie. Co to znaczy? Przede wszystkim perfekcyjny strój. I nie chodzi nam tylko o modne ubranie. Mamy na myśli czystą i wyprasowaną stylizację. Myślisz, że to możliwe tylko tuż po wyjściu z domu? Cóż, na plamy nie mamy większego wpływu, ale na to, by nasza koszula jak najdłużej prezentowała się schudnie, już tak. Jak więc ją skutecznie wyprasować? W tym artykule zdradzimy Ci, jak prasować koszulę krok po kroku.

W jakiej temperaturze prasować koszulę?

Jaką temperaturę ustawić w żelazku, podczas prasowania koszuli? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele, ponieważ istotny jest przede wszystkim materiał, z którego została ona wykonana. Zanim jednak podamy Ci konkretne wartości, uczulimy, że zawsze przed rozpoczęciem czynności prasowania, warto rzucić okiem na metkę, jeżeli znajduje się ona wewnątrz Twojego ubrania. Co możesz na niej znaleźć? Informację o odpowiedniej temperaturze właśnie. Jeśli będzie na niej symbol żelazka z jedną kropką, wiedz, że dozwolone jest rozgrzanie żelazka do maksymalnie 110 stopni. Dwie kropki będą oznaczały zastosowanie temperatury do 150 stopni, a trzy z kolei pozwolą potraktować rzecz 200 stopniami. Przekreślony rysunek żelazka oznacza natomiast, że nie wolno go prasować.

A co w przypadku, gdy dana koszula nie będzie posiadać takiej metki lub też gdy wytniemy ją, a potem zapomnimy o informacjach na niej zawartych? Tutaj niezbędna okaże się ogólna wiedza. A więc… len możesz prasować przy pomocy żelazka rozgrzanego od 180 do 220 stopni. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że nie jest to najłatwiejsza do prasowania tkanina, można ją łatwo rozprostować, gdy jest jeszcze wilgotna. Co z bawełną? Taką koszulę możesz potraktować temperaturą od 150 do 180 stopni. Jedwab? W tym przypadku żelazko rozgrzej maksymalnie do 120 stopni. Tkaniny syntetyczne czy wiskozę należy prasować maksymalnie w 120 stopniach.

Jak prasować koszulę, która w 100% wykonana jest z bawełny?

Jesteś właścicielką bawełnianej koszuli? Wiele kobiet twierdzi, że to właśnie wykonane z tego materiału ubrania prasuje się najtrudniej. Czy rzeczywiście tak jest? Jeśli masz dobre żelazko i krochmal w spray’u, na pewno nie odczujesz wielkiej różnicy. Preparat ten naprawdę warto mieć przy sobie podczas prasowania, ponieważ nie tylko ułatwi Ci on tę czynność, ale także sprawi, że twoja koszula dłużej zachowa perfekcyjną formę oraz stanie się bardziej odporna na zabrudzenia. Pamiętaj tylko, że ten produkt nie zda egzaminu w przypadku jedwabiu czy sztucznych materiałów. Gdzie go dostaniesz? W większości drogerii i to w niskiej cenie.

Na której stronie należy prasować koszulę?

Jeśli zastanawiasz się, na której stronie prasować swoją koszulę, podpowiadamy, że i w tej kwestii istotna jest tkanina, z której ów bluzka została wykonana. Jeśli jednak nie jesteś pewna  jej składu, dla bezpieczeństwa zawsze prasuj koszulę na lewej stronie. Jeśli bowiem powstanie jakieś zabrudzenie lub materiał się zmechaci, nie będzie tego widać. Poza tym radzimy, by zawsze pierwsze przyłożenie żelazka odbywało się na samym dole koszuli (ewentualną dziurę można wówczas łatwo załatać). No dobrze, bluzki z jakich materiałów należy prasować na lewej stronie? Z całą pewnością te wykonane z jedwabiu, wiskozy, tafty czy satyny. A na prawej? Koszule z domieszką wełny, choć zanim przyłożysz żelazko, połóż najpierw na materiale lniane płótno.

Czy można prasować mokrą koszulę?

Wiele kobiet, aby ułatwić sobie prasowanie, spryskuje wcześniej ubrania wodą. Zabieg ten ma na celu usprawnienie nam tej czynności. Ale czy to dobry sposób? Zdecydowanie tak. Pamiętaj tylko, by potraktować ubrania przed prasowaniem ciepłą wodą. Zimna będzie znacznie wolniej wsiąkać w materiał. Poza tym rób to delikatnie. Gdy koszula będzie całkowicie mokra, tkanina może przykleić się do spodu żelazka, co w konsekwencji może przyczynić się do powstania dziury. Masz lnianą koszulę? W tym przypadku koniecznie spryskaj ją wcześniej wodą – dzięki temu znacznie prościej i szybciej pozbędziesz się zagnieceń.

Jaka jest kolejność prasowania koszuli?

Od czego zacząć prasowanie koszuli? Jak już wspomniałyśmy, rozpocznij od zwilżenia jej wodą lub parą. Kolejny krok? Rozepnij wszystkie guziki i połóż koszulę na desce do prasowania. Zanim przyłożysz do niej żelazko, wygładź ją lekko dłonią. Jeśli chcesz mieć pewność, że po prasowaniu będzie perfekcyjna, przewróć ją na lewą stronę lub prasuj przez cienką szmatkę (szczególnie ciemne tkaniny, które pod wpływem temperatury mogą lekko stracić kolor). Od których fragmentów zacząć? Najlepiej od mankietów i kołnierzyka, ponieważ są one na tyle sztywne, że nie powinny ulec pognieceniu, gdy będziesz kontynuowała usuwanie zagnieceń. Pamiętaj tylko, że wszystkie elementy, które mają więcej niż jedną warstwę materiału, muszą być przeprasowane zarówno z prawej, jak i lewej strony. Co dalej? Następne w kolejne są rękawy. Na koniec wyprasuj przód i tył koszuli. Nie zapomnij również o przeprasowaniu kieszonki oraz części z guzikami i dziurkami.

Jak prasować rękawy koszuli?

Prasowanie rękawów koszuli to zajęcie, które spędza sen z powiek wszystkim tym, którzy muszą regularnie wykonywać tę czynność. A dzieje się tak, dlatego, że to właśnie na tym etapie powstaje nam najwięcej zagnieceń. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim nie zaprasowuj na tkaninie kantów. Ponadto prasuj rękawy najpierw od łokcia do mankietów, a później od łokcia do ramienia. Górne i dolne części rękawów potraktuj czubkiem żelazka. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie tę czynność, zamiast na klasycznej desce, możesz prasować na jej węższym odpowiedniku – rękawniku.

Jak wyprasować koszulę bez żelazka?

Czy można wyprasować koszulę bez użycia żelazka? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak. Jak to zrobić? Niezbędna w tym przypadku okaże się parownica. Co to takiego? Urządzenie, które za pomocą pary wodnej pomoże wygładzić Twoje koszule.