TIPS & TRICKS

Jak prać sportowe obuwie, aby go nie zniszczyć?

Przychodzi taki moment, że tylko powierzchniowe mycie butów mokrą szmatką nie powoduje, że obuwie jest czyste. Z czasem trzeba wyprać buty porządnie. Jednak jak to zrobić, aby ich nie zniszczyć? Są dwa sposoby na to, jak prać sportowe obuwie: pranie ręczne i pranie w pralce. W naszym poradniku Jak prać sportowe ubuwie, aby go nie zniszczyć odkryjecie najskuteczniejsze metody ochrony Waszych butów. 

Sportowe obuwie jest najbardziej narażone na trudne do usunięcia zabrudzenia. Nie zważamy na ich sposób użytkowania podczas treningów, joggingu, czy codziennych aktywności. Często zakładamy je podczas brzydkiej pogody, w wiosenne, letnie i jesienne dni narażając je na ubrudzenie. Jak je wyczyścić nie powodując ich uszkodzenia, rozklejenia bądź ich zdeformowania? Sprawdź nasze rady i wykorzystaj je w codziennym życiu!

Pranie ręczne

Jak prać sportowe obuwie, aby go nie zniszczyć?Zanim zaczniemy prać sportowe obuwie, musimy je wytrzepać z błota i piachu. Początkowe usunięcie największego brudu z butów zapobiegnie zniszczeniu ich przez przetarcia spowodowane osadzonym na nich piaskiem. Wraz z rozpoczęciem mycia, wyciągnij sznurówki, które powinno się prać osobno, w miarę możliwości również wkładkę do butów. Następnie przygotuj miskę z ciepłą wodą, miękką szczoteczkę – idealnie się nada specjalna szczoteczka do zamszowych butów lub stara szczotka do mycia zębów. Początkowo spróbuj umyć obuwie jedynie czystą ciepłą wodą bez żadnych dodatków. Jeżeli sama woda nie wystarczy – dodaj do niej specjalnego środka piorącego. Pamiętaj, żeby umyć buty na zewnątrz, jak i od środka.

Pranie w pralce

Wielu producentów obuwia sportowego nie zaleca prania ich produktów w pralce. Jednak brak czasu na umycie ręczne zachęca, aby prać sportowe obuwie w pralce. Coraz częściej można spotkać pralki z wbudowaną funkcją prania butów. Przed wstawieniem butów do pralki, tak jak w przypadku mycia ręcznego rozłóż buty na części pierwsze. Następnie każdego buta wsadź osobno do specjalnego płóciennego woreczka na pranie. Nie martw się, jeżeli takiego nie masz. Zużyta stara podszewka na poduszkę również sprawdzi się idealnie. Włączając pralkę, pamiętaj, żeby włączyć krótki tryb prania z niską temperaturą do 30°C i niskimi obrotami około 400 do 600. Zrezygnuj z wirowania.

Suszenie czystych butów

Jak prać sportowe obuwie, aby go nie zniszczyć?W obu przypadkach prania sportowego obuwia ich suszenie wygląda tak samo. Pamiętaj, aby nigdy nie wkładać mokrych butów do elektrycznej suszarki – zdeformuje to kształt buta i zwiększy ryzyko ich zniszczenia. Odstaw buty w zacienionym miejscu – słońce działa na niekorzyść, ponieważ buty pozostawione na słońcu blakną. Aby zapobiec zdeformowaniu butów, wypełnij je grubym kartonem, gazetą, bądź specjalnym wypełniaczem. Nie wkładaj do nich cienkiego papieru toaletowego – mokre buty zwilżą papier i będzie ciężko go później usunąć z butów.