Jak prać garnitur? Przedstawiamy podstawowe zasady dbania o ten element garderoby

Jak prać garnitur?

Kolorowe garnitury przebojem weszły do trendów już zeszłego lata. Jednak dziś nie osiadają na laurach, o czym świadczą zarówno looki gwiazd (Blake Lively, Gigi Hadid czy Victoria Beckham), jak i it-girls (Maffashion, Jessica Mercedes). Miłość do tego typu kompletów poczuły dziewczyny na całym świecie, ale trudno im się dziwić, ponieważ garnitury możemy nosić i w dzień i wieczorem, a także zarówno na casualowe, jak i eleganckie okazje. Poza tym warto również dodać, że odpowiednio dobrane, pomogą zatuszować drobne mankamenty figury oraz dodadzą szyku każdej kobiecie. Jednakże, aby prezentować się w nich nienagannie, trzeba najpierw zadbać o ich właściwą pielęgnację. Jak więc wyczyścić garnitur? Oto najważniejsze zasady prania tego elementu garderoby.

Czy garnitur można prać w pralce?

Czy masz zielone światło, by wrzucić swój garnitur do pralki? Odpowiedzi na to pytanie możesz zazwyczaj szukać na metce, wszytej wewnątrz ubrania. Zresztą znajdziesz na niej nie tylko informacje, czy ów komplet można prać w pralce, lecz także w jakiej temperaturze oraz czy nadaje się on do prasowania. Jeśli jednak masz możliwość, by oddać go do pralni, zrób to – dzięki temu będziesz miała gwarancję, że ten zestaw wróci do Ciebie w perfekcyjnym stanie.

W ilu stopniach można prać garnitur?

To, w ilu stopniach możemy wyprać nasz garnitur zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału został on wykonany. I  jeśli na metce nie ma podanych konkretnych wartości, przyjmuje się, że bezpieczną opcją jest użycie programu – pranie ręczne. Wówczas Twoje ubranie będzie czyszczone w chłodnej wodzie i w krótkim cyklu. Także wrzucenie garnituru do bębna na 30 stopni nie powinno przynieść szkód. Dodajmy, że jedynie lniane zestawy mogą mieć kontakt z bardzo gorącą wodą, ponieważ tkanina ta jest wytrzymała na wysokie temperatury.

Jak często powinno się czyścić garnitur?

Co jaki czas powinno się prać garnitur? W tej kwestii nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi. Twój komplet powinien trafić do pralki lub pralni za każdym razem, gdy tego potrzebuje. I nie chodzi tylko o plamy, ale także o regularne odświeżanie. I choć marynarka czy spodnie należą do tych elementów garderoby, których nie trzeba prać po każdym założeniu, za każdym razem warto przewietrzyć ubranie oraz potraktować je prasownicą – dzięki temu Twój garnitur będzie Ci służyć latami.

W jaki sposób wyprać marynarkę od garnituru w domu?

Twoja marynarka potrzebuje prania? Jeśli na metce nie ma przeciwskazań, wrzuć ją do pralki. Maszynę ustaw na tryb prania ręcznego. Dzięki temu żakiet zostanie wyczyszczony w chłodnej wodzie i podczas krótkiego cyklu. Takie działanie da Ci gwarancję, że komplet nie ulegnie zniszczeniu. Jednak ważne jest również suszenie. Jak to zrobić? Przede wszystkim unikaj automatycznych suszarek. Mokrą marynarkę rozłóż na płasko na suszarce lub powieś na wieszaku. Nie wystawiaj jej na słońce, ponieważ może stracić swój kolor.

W jaki sposób prać garniturowe spodnie?

A co zrobić ze spodniami, gdy potrzebują prania? Tutaj również polecamy pranie ręczne i suszenie w cieniu. Warto jednak dodać, że w przypadku spodni bardzo pomocna może okazać się również kąpiel parowa. Nie musisz od razu używać parownicy, wystarczy powiesić spodnie na chwilę nad wanną, wypełnioną gorącą wodą. Dzięki temu nie tylko rozejdą się zagniecenia (wilgoć sprawi, że włókna będą bardziej elastyczne), ale także pozbędziesz się zapachów, które wsiąknęły w materiał.

Jak usunąć plamę z garnituru?

Zauważyłaś plamę na garniturze? Spokojnie, jeśli jest niewielkich rozmiarów, nie musisz od razu wrzucać kompletu do pralki. Z małymi zabrudzeniami powinna poradzić sobie mieszanka wody z mydłem lub innym, delikatnym środkiem (na tłuste polecamy płyn do mycia naczyń). Pamiętaj tylko, że gdy już przetrzesz zabrudzone miejsce szmatką, potraktuj je jeszcze na koniec czystą wodą. A wszystko po to, by uniknąć nieestetycznych zacieków. Plamę możemy zaliczyć do tych z grupy XXL? Cóż, niezbędna w tym przypadku okaże się wyprawa do pralni.

Jak odświeżyć garnitur bez prania?

Jak już wspomniałyśmy, pranie w pralce lub pralnia chemiczna to nie jedyne rozwiązania, które mogą odświeżyć Twój garnitur. Bardzo przydatna i pomocna okazuje się kąpiel parowa. Możesz w tym przypadku użyć parownicy lub powiesić komplet nad wanną, wypełnioną gorącą wodą. Takie działanie nie tylko rozprostuje niektóre zagniecenia, ale także pozbędzie się zapachów, które przeniknęły do tkaniny.

Ile kosztuje pranie garnituru w pralni?

Nie chcesz skorzystać z domowych sposobów na odświeżenie czy pranie garnituru? Postaw na usługi pralni chemicznej. Boisz się kosztów? Niepotrzebnie. Ceny za pranie garnituru są oczywiście różne, ale możemy założyć, że za czyszczenie marynarki i spodni zapłacimy nie więcej niż 80 złotych. Dodajmy, że oba elementy są liczone oddzielnie. Czy można zaleźć tańszą opcję? Pewnie, wystarczy że wybierzesz czyszczenie podstawowe (bez dodatkowych usług uszlachetniających, np. ożywienia kolorów), a znacznie obniżysz koszty.