Gdy buty sportowe są za małe… Jak je rozciągnąć?

Zakup nowych butów cieszy każdego, szczególnie jeśli udało nam się znaleźć wymarzony model, na który polujemy od dłuższego czasu. Niekiedy jednak radość z kupna nowego obuwia nie trwa długo. Powodem są zbyt małe lub ciasne buty, które powodują dyskomfort przy chodzeniu. Wbrew pozorom problem za ciasnych butów lub źle dobranego rozmiaru może dotyczyć również sportowych modeli. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak rozepchać za małe sportowe buty? Czy buty sportowe w ogóle się rozbiją? Czy da się je powiększyć?

Jak rozbić buty sportowe?

Złote Buty Sportowe Classical Nilda

Kupowanie butów, które powodują dyskomfort i delikatny ucisk, z nadzieją, że cudownie same się rozejdą, nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście przed kupnem wymarzonych, idealnych butów sportowych, które w końcu udało się nam znaleźć, trudno się nam powstrzymać – znamy ten problem. Jak zatem rozbić za małe obuwie? Mamy kilka patentów na za ciasne buty, które uciskają w szerokości. Niekiedy wystarczą domowe sposoby na rozbicie sportowych butów, jeśli jednak wolisz oddać je w ręce specjalisty – zgłoś się do szewca, który podpowie, czy uda się je rozciągnąć i na ile rozwiąże to problem. Jak rozciągnąć sportowe buty domowymi sposobami? – tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak rozciągnąć ciasne buty sportowe? Poznaj domowe sposoby na uciskające obuwie

Białe Buty Sportowe Myron

Zdarza się, że kupione przez nas buty mają właściwy rozmiar – przy chodzeniu nie odczuwamy wtedy ucisku na długości – na piętę i palce, ale obuwie uwiera stopę na szerokości lub obciera mały palec, powodując ból. Jak zatem rozciągnąć buty sportowe na szerokość? Jednym ze sposobów jest ich rozchodzenie po domu jeszcze przed pierwszym założeniem na miasto, siłownię czy fitness, by zaczęły współpracować ze stopą. Chodź, skacz, uginaj buty tak, by dopasowały się do kształtu stopy. Wprawianie obuwia w ruch to najskuteczniejsza metoda jego rozciągnięcia. Warto założyć również grubą skarpetę, która dodatkowo wzmocni efekt rozpychania sportowych butów. Dopiero kiedy upewnisz się, że obuwie dopasowało się do kształtu stopy i nie powoduje dyskomfortu, śmiało możesz założyć je i cieszyć się nowymi butami. Innym patentem, jest użycie prawideł. Czym one są? Prawidła to uformowane w kształt stopy wypełnienie, które umożliwia rozepchanie obuwia w palcach. Dodatkową zaletą jest to, że dzięki nim obuwie się nie odkształci. Dlatego przed włożeniem butów do pudełka czy do szafki warto włożyć do ich środka prawidła.

Buty sportowe można rozciągnąć przy użyciu suszarki i skarpet. Jak? – to banalnie proste! Na stopy włóż grube skarpety, a następnie sportowe buty. Kolejnym krokiem jest skierowanie ciepłego strumienia powietrza suszarki na stopy. Na początku może to powodować dyskomfort, ponieważ odczuwalny jest ucisk. Po pewnym czasie jednak pod wpływem ciepłego powiewu powietrza buty zmiękną i zaczną się delikatnie rozciągać. Taki sposób pozwala na łatwiejsze i skuteczniejsze rozbijanie oraz modelowanie obuwia. Inną metodą jest delikatne zwilżenie obuwia i umieszczenie w nich papieru lub gazety. To skuteczny patent rozbicia nie tylko sportowych butów, ale również obuwia innego rodzaju.

Jak rozbić skórzane buty sportowe?

Ciemnoniebieskie Buty Sportowe No Compromise

Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem rozciągnięcia skórzanego obuwia – sportowych butów, półbutów, szpilek i pantofli – jest jego rozchodzenie. Po kilku dniach chodzenia w butach po domu skóra powinna się rozciągnąć i dopasować do kształtu stopy. Coraz częściej producenci marek obuwniczych proponują również preparaty zmiękczające skórę i ułatwiające jej delikatne rozciągnięcie. Pamiętaj jednak, żeby przed rozpoczęciem chodzenia założyć grube skarpetki. W taki sposób zmniejszysz ryzyko powstania bolesnych pęcherzy i obtarć. Jeżeli uda Ci się osiągnąć zamierzony efekt i rozciągniesz skórzane buty sportowe, nie spoczywaj na laurach. Zanim schowasz je do pudełka czy szafy wypełnij je zmiętym papierem – to skuteczny sposób na utrwalenie ich nowego kształtu. Gazety możesz zastąpić profesjonalnymi przyborami do obuwia – prawidłami lub specjalnymi drewnianymi wypełniaczami.

Za małe buty sportowe – i co teraz?

Czarne Buty Sportowe Fastest

Rozciągnięcie sportowych butów domowymi sposobami lub u szewca jest możliwe, ale czy da się powiększyć obuwie? Powiększenie jest możliwe, ale zaledwie o kilka milimetrów. W sytuacji, kiedy buty sportowe mocno uwierają, powodują dyskomfort nawet po chwili chodzenia w nich i cisną na długości, nie ma co się łudzić – są zdecydowanie za małe. Warto wtedy spróbować je wymienić. Sklepy internetowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i nie utrudniają wymiany lub zwrotu za małych, za dużych czy nietrafionych butów.

Buty sportowe to najwygodniejsze i najbardziej komfortowe obuwie. Nic więc dziwnego, że szczególnie chętnie je wybieramy. Jednak żeby buty sportowe były rzeczywiście wygodne, powinny być dobrze dopasowane do stopy. Po sportowe buty sięgamy szczególnie wtedy, kiedy czeka nas aktywny dzień w biegu, wiele godzin w butach może skutkować opuchlizną. Z tego powodu obuwie sportowe powinno być o pół rozmiaru większe – bez obaw, w sznurowanych butach nie będziemy czuli dużego luzu. Czasem jednak nawet idealnie dobrane obuwie nie zagwarantuje komfortu. Dlaczego? Konieczny jest również dobór odpowiedniego modelu tak, by krój butów odpowiadał układowi stopy. Co to oznacza? Jeśli masz szeroko rozstawione palce, unikaj wąskich butów, które będą mocno uciskały stopę, powodując ból i dyskomfort. Dobrze dobrane sportowe buty posłużą nam przez kilka sezonów. Dlatego, aby wyglądały wciąż jak nowe, warto o nie dbać. Pranie sportowych butów jest konieczne, kiedy pojawią się na nich zabrudzenia, a nam zależy na estetycznym wyglądzie. O tym, jak pielęgnować i czyścić sportowe buty dowiesz się z kolejnego artykułu.